Izolacja przeciwwilgociowa i cieplna fundamentu oraz podłogi

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Izolacja przeciwwilgociowa i cieplna fundamentu oraz podłogi

W każdym budynku bardzo ważna jest ciągłość wszystkich warstw izolacyjnych - zarówno izolacji cieplnej, jak i przeciwwilgociowej. 

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak wykonać izolację przeciwwilgociową fundamentu?
  • Jak wykonać izolację cieplną podłogi na gruncie?

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentu

Ściany i ławy fundamentowe wymagają dwóch rodzajów izolacji: poziomej i pionowej. Ich zadaniem jest ochrona budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci pochodzącej z gruntu.

Izolacja pozioma stanowi barierę pomiędzy nadziemną częścią ściany a ścianą fundamentową, która styka się z gruntem. Zapobiega ona podciąganiu wilgoci z gruntu do murów, chroniąc tym samym konstrukcję budynku przed zawilgoceniem i niszczeniem. Izolację poziomą układa się na wyrównanej powierzchni ściany fundamentowej, najczęściej w postaci dwóch warstw papy na lepiku lub folii izolacyjnej.

Izolacja pionowa chroni ściany fundamentowe przed bezpośrednim przenikaniem wilgoci z gruntu. W budynkach bez piwnic wykonuje się ją zazwyczaj z dwóch lub trzech warstw lepiku lub masy bitumicznej. W przypadku budynków podpiwniczonych, gdzie wody gruntowe mogą okresowo podnosić się powyżej poziomu ław fundamentowych, konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań. Należy wtedy rozważyć rezygnację z piwnicy lub zlecenie wykonania indywidualnego projektu izolacji przeciwwodnej, dostosowanego do specyficznych warunków gruntowych. W takim projekcie uwzględniony zostanie również drenaż opaskowy wokół budynku.

Należy pamiętać, że same folie wytłaczane (tzw. kubełkowe) nie zapewniają wystarczającej ochrony przed wilgocią. Konieczne jest ich prawidłowe ułożenie, zwracając uwagę na właściwą stronę folii.

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi, zazwyczaj wykonana z folii budowlanej, musi być bezwzględnie szczelna. Folię układa się z zakładami min. 15 cm, a dla pewności można połączyć je taśmą dwustronną. Dodatkowo folia powinna zachodzić na ściany budynku na co najmniej 15 cm.

Prawidłowo wykonana izolacja to gwarancja suchego i zdrowego mikroklimatu w budynku, a także trwałości jego konstrukcji.

Hydroizolacja pozioma wykonana folią z technicznego polietylenu
Hydroizolacja pozioma wykonana folią z technicznego polietylenu (fot. Griltex Polska)
Hydroizolacja pionowa fundamentu, zwykle 2-3 warstwy masy bitumicznej
Hydroizolacja pionowa fundamentu, zwykle 2-3 warstwy masy bitumicznej (fot. Atlas)

 

Schemat: Właściwy układ warstw podłogi zapewnia jej stabilność, zapobiega przenikaniu wilgoci gruntowej do wnętrza, a także stratom ciepła
Właściwy układ warstw podłogi zapewnia jej stabilność, zapobiega przenikaniu wilgoci gruntowej do wnętrza, a także stratom ciepła

Izolacja cieplna fundamentu

Najskuteczniejszą ochronę przed wilgocią zapewnia izolacja tworząca ciągłą warstwę na ścianie fundamentowej i ścianie zewnętrznej posadowionej na niej. W tym celu zaleca się izolację zewnętrzną ściany fundamentowej (warstwą polistyrenu ekstrudowanego lub twardego styropianu o niskiej nasiąkliwości), połączoną z izolacją ściany nadziemia.

Należy pamiętać, że ściany fundamentowe z bloczków keramzytobetonowych, nawet te wykonane z wysokiej jakości materiałów, wykazują gorsze właściwości izolacyjne niż ściany docieplone dodatkową warstwą materiału izolacyjnego. Zastosowanie izolacji zewnętrznej pozwala nie tylko na skuteczną ochronę przed wilgocią, ale również na poprawę izolacji termicznej budynku.

Rozwiązania izolacyjne szczególne

W niektórych przypadkach rezygnuje się z wykonania podkładu betonowego pomiędzy warstwą podbudowy a izolacją termiczną podłogi. Szczególnie popularne jest to w domach o lekkiej konstrukcji, szkieletowych i drewnianych. W takich konstrukcjach podłoga nie jest obciążana ciężkimi ścianami działowymi, a na jej powierzchni nie opierają się słupy podtrzymujące stropy żelbetowe.

Decyzję o zastosowaniu uproszczonego rozwiązania należy powierzyć konstruktorowi. Musi on wziąć pod uwagę stabilność i nośność gruntu oraz przewidywane obciążenia.

Do izolacji termicznej podłogi na gruncie można stosować również inne materiały niż styropian:

  • Polistyren ekstrudowany: Jest on bardziej wytrzymały mechanicznie i mniej nasiąkliwy od styropianu, ale też zdecydowanie droższy. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego można układać bezpośrednio na warstwie podbudowy, bez płyty betonowej. To rozwiązanie zmniejsza liczbę warstw podłogi, jednak wymaga zastosowania stabilniejszej podbudowy z frakcjonowanego kruszywa lepszej jakości.
  • Płyty z twardej wełny mineralnej: W stanie suchym oferują one podobną izolacyjność termiczną co styropian. Nie są jednak popularne ze względu na wysoką cenę i dużą nasiąkliwość.
  • Warstwa kruszywa o dobrych właściwościach termoizolacyjnych: Najczęściej stosuje się keramzyt. Jest on jednak stosunkowo drogi, a ze względu na gorszą izolacyjność termiczną niż styropian, konieczna jest warstwa 3-4 razy grubsza. Zastosowanie keramzytu może jednak zmniejszyć liczbę warstw podłogi, pracochłonność i czas jej wykonania, jeśli rezygnacja z warstwy betonu jest uzasadniona.
Wykonywanie podłogi na gruncie na podbudowie z keramzytu
Wykonywanie podłogi na gruncie na podbudowie z keramzytu (fot. Weber (maxit))
Jarosław Antkiewicz
konsultacja Redakcja BudujemyDom
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Parkiet Komplex

23 Oct 2014, 09:33

Zastanawiam się na ile skuteczna jest hydroizolacja ściany fundamentowej z niepełną fugą, wykonana przy użyciu masy bitumicznej?Uważam, że najpierw powinna być wyprawka, a kiedy ona wyschnie, nakładanie w/w hydroizolacji.Pozdrawiam.

19 Aug 2014, 20:11

Cytat Szanowny Panie E-rzeczniku. Proszę jeszcze sprawdzić jakie obciążenia użytkowe przyjmuje się do obliczeń połaci tarasu i porównać je z wytrzymałością styropianu EPS 100. Pisaliśmy o izolacji podłóg na gruncie ...

Gość maciek

24 Jul 2014, 22:12

Szanowny Panie E-rzeczniku. Proszę jeszcze sprawdzić jakie obciążenia użytkowe przyjmuje się do obliczeń połaci tarasu i porównać je z wytrzymałością styropianu EPS 100.

24 Jul 2014, 11:25

EPS 100 nadaje się do wykonywania izolacji cieplnej podłóg na gruncie. Stanowi o tym również, wycofana kilka lat temu ze zbioru polskich norm, norma PN-B 20132:2005.

Gość edek

18 Jul 2014, 12:55

no i dyskusja się urwała. Chyba komuś zabrakło argumentów

Gość maciek

12 May 2014, 19:29

@mhtyl. Skąd w Tobie tyle zawiści/złości? Wystarczy normalnie zapytać. Ale najłatwiej "z buta", zwłaszcza gdy własnych argumentów pewnie brakuje.Co do EPS 100 na posadzce, zajrzyj do PN-B-20132:2005. Co do folii, jak połączysz ze sobą izolację podposadzkową z izolacją poziomą ...

Gość mhtyl

03 May 2014, 22:56

Cytat Rysunek przedstawia klasyczny przykład bezmyślnego wykonywania fundamentów. Po pierwsze, EPS 100 nie nadaje się na podłogę. Po drugie, folia nie jest w tym przypadku żadną izolacją. Po trzecie, należny odprowadzić skropliny ze styku ...

Gość maciek

03 May 2014, 22:30

Rysunek przedstawia klasyczny przykład bezmyślnego wykonywania fundamentów. Po pierwsze, EPS 100 nie nadaje się na podłogę. Po drugie, folia nie jest w tym przypadku żadną izolacją. Po trzecie, należny odprowadzić skropliny ze styku warstwy termoizolacji i licówki. O reszcie nie ...

08 Sep 2010, 21:56

Cytat Witam serdecznie... Rok temu budowalismy z mezem swoj dom.Odwiedzilismy wiele firm.Wybralismy jednak "sundolitt".Fachowcy Nam powiedzieli "Fundamenty z firmy "SUNDOLITT" sa proste,latwe i szybkie do zbudowania.Zapewniaja komfortowy klimat ...

Gość kaczuszka2501

08 Sep 2010, 16:26

Witam serdecznie... Rok temu budowalismy z mezem swoj dom.Odwiedzilismy wiele firm.Wybralismy jednak "sundolitt".Fachowcy Nam powiedzieli "Fundamenty z firmy "SUNDOLITT" sa proste,latwe i szybkie do zbudowania.Zapewniaja komfortowy klimat w domu i zmniejszaja zuzycie energii.Fundamenty "SUNDOLITT" ...

27 Jul 2010, 08:41

Keramzyt to jeden z lepszych... przewodników ciepła w budownictwie. Jego warstwy praktycznie nie wpływają na zmiany oporu cieplnego - co widać z kart katalogowych producenta. Keramzyt świetnie odprowadza wodę i nie ma podciągania kapilarnego, dlatego jest doskonały w drenażach a fatalny ...

Gość Adam P

26 Jul 2010, 17:17

Z termiką keramzytu nie jest tak źle. Niektórzy produkują kermazyt o lambda 0,1 czyli jeżeli styropian ma średnio lambdę 0,04 to grubość warstwy kermzytu odpowiadająca styropianowi musi być 2,5 x większa . A myszy w nim nie siedzą , papa i lepiki na pewno z nim nie reagują..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!