Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nowoczesne odkurzanie centralne, tradycyjne i automatyczne

Wielu użytkowników odkurzaczy kładzie nacisk na wygodną obsługę, niski poziom hałasu i zużycia prądu. Oprócz tego urządzenie powinno zapewniać sterylne i niealergizujące sprzątanie przez usunięcie z pomieszczeń śmieci oraz kurzu wraz z wszechobecnymi pyłkami roślin, zarodnikami grzybów, odchodami roztoczy, bakteriami, a następnie poddanie zassanych zanieczyszczeń filtrowaniu do takiego poziomu, żeby wypuszczone powietrze nie groziło wtórnym zakurzeniem domu. Jakie cechy mają roboty sprzątające, odkurzacze centralne, a jakie przenośne, opowiedzieli ich użytkownicy. Oto ich doświadczenia.

Nowoczesne odkurzanie centralne, tradycyjne i automatyczne

Jednostka centralna typu split z zestawem do sprzątania
W żaden sposób nie uniknie się odkurzania domu, czy mieszkania. Na szczęście, obecnie można to robić przy pomocy różnych nowoczesnych technologii i urządzeń. Dla tych, którzy wolą zdrowe, wygodne i ciche odkurzanie, najlepsza będzie instalacja centralnego odkurzania, albo urządzenie przenośne z wysoko sprawnym filtrem powietrza HEPA/EPA. A jeśli ktoś stawia na bezobsługowe sprzątanie, wybierze zapewne robot odkurzający.

INSTALACJA CENTRALNEGO ODKURZANIA

Sprzątanie odkurzaczem centralnym odbywa się na zupełnie innych zasadach. Zabrudzenia i zakurzone powietrze najpierw zostają zassane do specjalnych rur ułożonych w podłogach i ścianach, potem trafiają do jednostki centralnej, w której są dokładnie separowane, a na końcu przefiltrowane powietrze trafia z układu poza budynek.

Elementy składowe i działanie instalacji. Rurociąg (ułożony z rur o śr. 50 mm, wykonanych z PVC), łączy kilka gniazd ssących, umieszczonych w wybranych miejscach domu z jednostką centralną, znajdującą się w garażu lub w piwnicy. Wzdłuż rurociągu biegną niskonapięciowe elektryczne przewody sterujące (np. 24 V). System rozpoczyna pracę po włożeniu, do któregoś z gniazd, węża z końcówką do sprzątania, albo po uruchomieniu przycisku na rękojeści teleskopowej rury. Wówczas jednostka centralna wytwarza podciśnienie, wskutek którego prędkość przepływu zassanego powietrza w rurociągu przekracza 100 km/h, i śmieci wpadają do separatora jednostki centralnej.

Po oczyszczeniu z kurzu – zassane powietrze wylatuje przez specjalny przewód, nazywany wyrzutnią powietrza, najczęściej na zewnątrz budynku (tylko jeśli w układzie znajduje się jednostka centralna z podwójną filtracją zassanego powietrza, można je wpuścić np. w przestrzeń garażu i dzięki temu nie narusza się ścian zewnętrznych).

Lilianna Jampolska, Mateusz Jagodziński
fot. Santech

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x