Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje w domu energooszczędnym

Instalacje zapewniają nam w domu ciepło, świeże powietrze, wodę. Bez nich nie dałoby się w nim żyć. Jednak bardzo często nie zwracamy na instalacje należytej uwagi. Powstają często bez projektu, jako ostatni element. A tkwi w nich bardzo duży potencjał oszczędzania energii. Lub przeciwnie – zmarnowania niemałych pieniędzy, jeśli zostaną nieumiejętnie dobrane.

Kupuj w pakiecie

Wykonanie instalacji – grzewczej, wentylacyjnej itd. to jeden z najważniejszych i najdroższych etapów budowy domu. Od nich w dużym stopniu zależy też przyszły komfort i koszty eksploatacji.

Niestety bardzo często część instalacyjna w projektach domów jednorodzinnych jest bardzo słabo opracowana. „Dorabia się” je na samym końcu, gdy część architektoniczno-konstrukcyjna jest już gotowa. Brak przy tym należytej staranności o ich współdziałanie i optymalizację. Powstają każda z osobna, bez współpracy pomiędzy projektantami, a powinno się je traktować jako pakiet, w którym wzajemne zależności sięgają bardzo głęboko.

Przykładowo:

- zastosowanie odzysku ciepła w wentylacji znacząco zmienia wymaganą moc grzewczą. Różnica np. 30% to już bardzo dużo, a jeśli mamy pompę ciepła, a nie kocioł, to innego zwymiarowania wymaga też źródło dolne;

- lekka lub ciężka konstrukcja budynku wpływa na sposób sterowania instalacją grzewczą oraz zapotrzebowanie na moc chłodniczą klimatyzacji;

- ustawienie budynku względem stron świata, wielkość i orientacja przeszkleń oraz obecność lub brak osłon zacieniających wpływają na zapotrzebowanie na ciepło zimą oraz chłód latem. Ma też niebagatelne znaczenie, jeśli chcemy wykorzystać kolektory słoneczne.

Niestarannie wykonany projekt to marnowanie potencjału oszczędności, które tkwią w instalacjach. A nierzadko i strata pokaźnych sum na etapie inwestycji, jeśli pieniądze można by wydać lepiej.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ariston

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x