Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Markizy

Nadmiar słońca bywa uciążliwy, szczególnie latem, ale już wiosną może dawać się nam we znaki. Przeszkadza w spożywaniu posiłków i relaksie na tarasie. Ponadto promienie wpadające przez duże okna tarasowe mogą za bardzo nagrzewać wnętrze. Sposobem na poradzenie sobie ze zbyt dużym nasłonecznieniem tarasu jest zamontowanie markiz, najlepiej wyposażonych w napęd elektryczny.

Jeśli planujemy budowę domu z niezadaszonym tarasem, powinniśmy już na etapie stanu surowego pomyśleć o markizach. Niektóre bowiem trudno zamontować do wykończonej elewacji, ocieplonej grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Wymaga to odpowiednich kotew i doświadczenia wykonawcy.

Na początek warto prześledzić ofertę producentów by optymalnie dopasować rozmiar wyrobu do wielkości tarasu i odpowiednio wcześniej przewidzieć sposób montażu. Markizy składają się z aluminiowej konstrukcji, na której jest naciągnięte poszycie. Rura nawojowa, na którą zwiją się poszycie i ramiona połączone są z belką mocującą, przytwierdzaną do ściany lub nadproża nad tarasem. Niektóre modele mają dodatkowe wsporniki ramion. Wewnątrz ramion umieszczone są sprężyny, które pociągane łańcuchem lub linką stalową składają i rozkładają markizę.

Przed zakupem warto poprosić o wycenę kilka punktów usługowych. Fachowcy powinni przyjechać na miejsce i dobrać rodzaj markizy, jej wymiary, sposób montażu oraz sterowanie do stopnia nasłonecznienia i kształtu tarasu oraz powierzchni, jaką chcemy zacienić. Ponadto firma powinna zamontować osłonę i napęd (jeśli na taki się zdecydujemy), udzielić gwarancji oraz zapewnić serwis, np. naprawę siłownika lub czyszczenie poszycia.

Joanna Dąbrowska
fot. ©Somfy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x