Budujemy Dom

Strefa magazynu / BudujemyDom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Orynnowanie

Jest wiele gotowych systemów rynnowych: z PVC, stali, aluminium, miedzi, a ich montaż nie jest zbyt skomplikowany. Wymaga jednak staranności. Niewłaściwe wykonanie orynnowania wiąże się z ryzykiem powstawania zacieków na elewacji domu, a nawet z zawilgoceniem ścian.

Orynnowanie
(fot. Plannja)
Orynnowanie dachu, tarasu, balkonu chroni ściany domu przed zamoknięciem. Właściwy dobór rynien i rur spustowych jest szczególnie ważny, gdy dach ma tylko nieznacznie wystające okapy, bo wtedy ściekająca woda może spowodować głębokie zawilgocenie muru. Takie zawilgocenie skutkuje niszczeniem elewacji oraz umożliwia rozwój grzybów wewnątrz domu.

Zawilgocenie wywołane nieszczelnością systemu rynnowego jest szczególnie groźne w okresie zimowym, gdy woda zamarza, doprowadzając do destrukcji elementów budynku.

W projekcie architektonicznym domu powinny być zawarte informacje o przekrojach rynien i rur spustowych oraz lokalizacji odpływów. Jeśli takich informacji nie ma lub chcemy zmienić np. rozmieszczenie odpływów, przy doborze wymiarów orynnowania pomocne będą tabele zamieszczone w katalogach producentów, dzięki którym można dobrać rynny odpowiednie do powierzchni odwadnianej połaci dachowej i rozmieszczenia rur spustowych.

Zależnie od warunków, wodę opadową można odprowadzać na powierzchnię działki, do własnego zbiornika lub do sieci kanalizacyjnej. W żadnym z tych przypadków woda nie może tworzyć kałuż czy grozić zawilgoceniem ścian budynku.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012Zamów ten numer

Budujemy Dom 4/2012

W kwietniowym Budujemy Dom radzimy, na co zwracać uwagę, by dobrze wybrać kosiarkę i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku urządzeń.Przedstawiamy więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe