Budujemy Dom
Stan surowy / Dachy i rynny / Porady ekspertów


Czy łatwo jest zaadaptować dach płaski na tzw. dach zielony?

Odziedziczyłem dom z płaskim dachem, a ponieważ działka jest mała chciałbym na dachu urządzić dodatkową powierzchnię do wypoczynku. Słyszałem o tzw. dachu zielonym, który umożliwia użytkowe jego wykorzystanie. Czy taka przeróbka jest możliwa i jaki będzie zakres ewentualnych robót adaptacyjnych?

Odpowiedź eksperta: Możliwość przystosowania dachu płaskiego do użytkowania jako taras z utwardzoną lub trawiastą nawierzchnią zależy przede wszystkim od konstrukcji i nośności stropodachu. Dodatkowe warstwy oraz obciążenia użytkowe zwiększają nacisk na konstrukcje dachowa nawet o 300–400 kG/m², co często przekracza projektowaną nośność stropu.

Dach zielony możemy wykonać także przy niewielkim spadku połaci
Dach zielony możemy wykonać także przy niewielkim spadku połaci. Ważne by wybrać płytko ukorzeniające się rośliny o niewielkich wymaganiach
(fot. Xero Flor)

Dlatego przed podjęciem decyzji o przeróbce należy przeprowadzić ekspertyzę wytrzymałości stropu i ewentualnie wykonać jego w wzmocnienie w postaci np. wylania dodatkowej płyty żelbetowej. Konieczne też będzie wykonanie attyki wokół dachu.

Będzie ona obramowaniem dla wierzchnich warstw i oraz umożliwi zamontowanie barierek ochronnych. Trzeba również rozwiązać problem odwodnienia dachu i zależnie od możliwości adaptacyjnych wpusty dostosowuje się do odwodnienia wewnętrznego (lepsze rozwiązanie) lub do kanałów zewnętrznych.

Warstwy pokryciowe dachu odwróconego zależą od planowanej nawierzchni, którą może być żwir, płyty chodnikowe bądź kamienne, warstwa wegetacyjna dla roślin. W każdym przypadku, bezpośrednio na stropodachu układana jest izolacja przeciwwodna z dwóch warstw papy termozgrzewalnej.

Musi być ona wywiniętą na ścianki attyki a od staranności wykonania zależy szczelność dachu. Kolejna warstwa to ocieplenie z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS z krawędziami ukształtowanymi schodkowo.

Na wierzchu ocieplenia układana jest geowłóknina zapobiegająca wnikaniu kruszywa między płyty termoizolacji, które pełni funkcję warstwy dociskowej oraz drenażowej. W przypadku pozostawienia nawierzchni żwirowej jej grubość powinna wynosić przynajmniej 8 cm i wykonuje się ją ze żwiru o granulacji 16–32 mm. Natomiast w przypadku nawierzchni z płyt lub roślinnej żwir powinien mieć granulację 4–8 mm, a grubość warstwy nie mniejszą niż 5 cm.

Płyty chodnikowe lub kamienne układa się bezpośrednio na żwirowej podsypce natomiast w przypadku nawierzchni zielonych warstwę drenażową pokrywa się geowłókniną zapobiegającą rozrastaniu się korzeni. Grubość warstwy wegetacyjnej i rodzaj gruntu dobiera się do wymagań uprawianych roślin, przy czym grubość tej warstwy wynosi od 15–30 cm.

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-12-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

By dach był dobrze wykonany...

Wiedza na temat dachów ułatwi dokonanie dobrego wyboru, a także pozwoli sprawdzić jakość pracy wykonawców.
topowe produkty

Ekrany dachowe oraz membrany wysokoparoprzepuszczalne firmy Marma

Marma Polskie Folie wprowadziła do sprzedaży MEMBRANY NAJNOWSZEJ GENERACJI. Są one wytwarzane na najnowocześniejszych liniach technologicznych. Poprzez wieloletnie prace badawczo-rozwojowe wraz z instytucjami naukowymi, doświadczenia produkcyjne oraz praktyczne firma wypracowała odpowiednie cechy wszystkich warstw, które tworzą membrany najlepsze do zastosowań dachowych. 
Najbardziej znane marki
Bitumiczne: gonty, papy i płyty - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowa generacja świetlików tunelowych VELUX
Nowa generacja świetlików tunelowych VELUX W każdym domu są ciemne łazienki, korytarze lub garderoby, w których światło dzienne byłoby przydatne, jednak nie można tam zainstalować ...
Blachodachówka panelowa ARAD Premium
Blachodachówka panelowa ARAD Premium Blachodachówka panelowa ARAD Premium to produkt oferowany przez firmę Blachy Pruszyński. To wyjątkowe pokrycie dzięki estetycznemu wyglądowi, ...
Blachodachówki z posypką ze skały wulkanicznej
Blachodachówki z posypką ze skały wulkanicznej Blachodachówki z posypką ze skały wulkanicznej Gerard Roofing Systems®należą do grupy najskuteczniejszych i efektywnych pokryć dachowych ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe