Wymiana klepek parkietu - jak zrobić to samodzielnie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymiana klepek parkietu - jak zrobić to samodzielnie?

Marzysz o pięknej, drewnianej podłodze, ale Twój parkiet stracił dawny blask? Nie musisz od razu kupować nowego! Renowacja to świetny sposób na przywrócenie mu dawnej świetności i przedłużenie żywotności na wiele lat.

aktualizacja: 2024-04-03 07:50:02

Równy i dobrze przylegający do podłoża tradycyjny parkiet zwykle można 2 lub 3 razy wycyklinować i polakierować bądź zaolejować.

Podobnie jak w przypadku paneli, możliwa jest też wymiana pojedynczych uszkodzonych klepek albo desek warstwowych. Należy tylko dobrać odpowiednie wykończenie powierzchni - w taki sposób, by fragment po naprawie wizualnie pasował do pozostałej części podłogi. Nie będzie z tym problemu, jeśli jest ona olejowana - łatwo wtedy uzyskać efekt jednorodnie wykończonej powierzchni. Trudniej jest z nawierzchnią lakierowaną, ponieważ podczas wielu lat użytkowania drewno nieznacznie zmienia barwę. W tym wypadku, nowe klepki - nawet jeśli będą pokryte tym samym lakierem - mogą różnić się barwą. Dlatego najlepiej całość wycyklinować i ponownie zabezpieczyć jednolitą powłoką. Element do usunięcia nacina się ostrym nożykiem wzdłuż krawędzi, ok. 1 cm od linii łączeń z sąsiednimi. Następnie ostrożnie pogłębia się i poszerza linię cięcia, potem wyjmuje go przy pomocy dłuta. Odcina się pióra sąsiednich deszczułek oraz nowej (montowanej). Krawędzie tej ostatniej smaruje się klejem i element umieszcza na docelowym miejscu. Nadmiar spoiwa usuwa się szmatką.

Czasem stare klepki demontuje się i układa ponownie, jednak prościej jest skorzystać z nowych. Te dawne trzeba bowiem wyrównać w specjalnej maszynie, a niekiedy też usunąć lepik.

Nowy parkiet można ułożyć na starej posadzce z drewna, nawet na płytkach ceramicznych. Pod warunkiem, że powierzchnie te są stabilne i równe (spore zagłębienia powinno się wypełnić szpachlą do drewna, a szczeliny między elementami - kitem do parkietu, przy użyciu aplikatora). W przypadku klejenia do płytek ceramicznych, należy sprawdzić, czy zastosowanie konkretnego kleju zapewni wystarczającą przyczepność do szkliwa, ewentualnie kafelki matowi się szlifierką do kamienia.

Przez zakupem deszczułek, trzeba skontrolować ich wilgotność, która powinna wynosić 7-11%. Zbyt suche drewno będzie się paczyć, w przypadku zbyt wilgotnego - w posadzce pojawią się szpary. Przed ułożeniem, elementy muszą być sezonowane w docelowym pomieszczeniu minimum pięć dni.

Parkiet przykleja się do suchego jastrychu betonowego (o wilgotności nie większej niż 2%), anhydrytowego (wilgotność do 0,5%), płyt OSB, mfp lub gipsowo-włóknowych. Podłoże ma być odkurzone i zagruntowane. Klepki łączy się metodą na pióro i wpust oraz przytwierdza klejem do parkietów. Najlepiej aplikować go na podłoże pacą zębatą bądź wałkiem na długim trzonku. Jednorazowo pokrywa się nim taki fragment powierzchni, żeby nie zdążył stwardnieć przed przymocowaniem deszczułek. Elementy zestawia się w jodełkę, szachownicę bądź cegiełkę.

Po wyłożeniu całej powierzchni, cyklinuje się ją, a po uzupełnieniu szpachlą ewentualnych drobnych ubytków i przeszlifowaniu - pokrywa lakierem lub olejem. Preparaty te aplikuje się dwu- albo trzykrotnie, pamiętając, aby pomiędzy kolejnymi zabiegami zachować odstępy czasowe, zalecane przez producenta. Pełną wytrzymałość powłoki uzyskuje się po około tygodniu.

Będziesz przeprowadzał renowację parkietu, ale nie wiesz, jak krok po kroku powinna ona wyglądać? ➡️ Przeczytaj nasz poradnik: Renowacja parkietu drewnianego - krok po kroku.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Odnowienie parkietu przez cyklinowanie i lakierowanie oraz uzupełnienie miejsc po wyburzeniu ścian. (fot. BRIGADEPRO.PL)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!