Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

Ciepła woda w łazience na poddaszu

Mam łazienkę na poddaszu znacznie oddaloną od pionu, przez co muszę długo czekać aż do baterii dopłynie ciepła woda. Jest to szczególnie uciążliwe przy krótkotrwałym korzystaniu z umywalki, dlatego myślę o zainstalowaniu małego elektrycznego podgrzewacza przepływowego bezpośrednio przy umywalce. Czy takie urządzenia są bezpieczne – bo słyszałem, że mają one gołą spiralę grzejną zanurzoną bezpośrednio w wodzie? I czy lepiej zamontować go na rurze doprowadzającej ciepłą czy zimną wodę?

Ogrzewacz przepływowy o niewielkiej mocy jest na tyle mały, że bez kłopotu ukryjemy go w szafce pod umywalką. FOT. DAFI
Odpowiedź eksperta: Odkryte spirale grzejne stosowane są powszechnie w podgrzewaczach przepływowych, dzięki czemu następuje bardzo szybkie nagrzanie wody, a element grzejny samoczynnie ulega oczyszczeniu i nie osadza się na nim kamień. Konstrukcja tego urządzenia zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania – pod warunkiem prawidłowego montażu.

Podgrzewacz taki wymaga podłączenia do instalacji z przewodem ochronnym. W modelach o małej mocy, jest to typowa wtyczka przeznaczona do gniazdka, a w pozostałych – stałe połączenie przewodów (w puszce instalacyjnej, ewentualnie szybkozłączką w systemie danego producenta). Dodatkowe zabezpieczenie przed porażeniem zapewnia wyposażenie obwodu zasilającego w wyłącznik różnicowoprądowy, obecnie i tak montowany obowiązkowo.

Trzeba też zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie i dobór przekroju przewodów odpowiednio do mocy grzewczej, która decyduje o tym, jak duży strumień wody uzyskamy przy pożądanej temperaturze. Moc grzewcza podgrzewaczy jednofazowych nie przekracza 5,5 kW, co wymaga doprowadzenia przewodów o przekroju co najmniej 2,5 mm2 i zabezpieczenia obwodu bezpiecznikiem 25 A. Podgrzewacze trójfazowe mają relatywnie niewielkie przekroje żył przewodów, lecz jest ich więcej (5 zamiast 3) i w większości łazienek takiego specjalnego obwodu po prostu nie ma.

Małe podgrzewacze są prawie zawsze urządzeniami z hydrauliczną, a nie elektroniczną regulacją temperatury. Oznacza to, że nie ma w nich czujnika temperatury wody (jak ma to miejsce w podgrzewaczach elektronicznych), temperaturę ustawiamy, dobierając wstępnie wielkość strumienia wody za pomocą zaworu regulacyjnego w podgrzewaczu (większy przepływ wody to, przy stałej mocy grzałki, niższa temperatura).

W takim układzie ryzykowne będzie zamontowanie podgrzewacza na dopływie ciepłej wody, gdyż grozi to niekontrolowanym przegrzaniem urządzenia i poparzeniem użytkownika. Podgrzewacz taki przewidziany jest do podgrzania wody o 30–35°C, zatem przy dopływie z instalacji c.w.u. wody o temp. 60°C, strumień wypływający z wylewki osiągnie temperaturę niemal 100°C.

Jarosław Antkiewicz
FOT. DAFI

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie Odpoczynek, zdrowie, SANPLAST! "W zdrowym ciele zdrowy duch"! I to w Twoim domu! Teraz to możliwe dzięki wannom z systemem hydromasażu mieszanego ...
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC Bezdotykowa elektroniczna płytka uruchamiająca do WC uzupełnia popularną serię Visign for Style firmy Viega. Model Visign for Style sensitive ...
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018 Firma KLUDI po raz kolejny dowiodła swojego profesjonalizmu, stając na podium i zdobywając główną nagrodę w plebiscycie Dobry Design 2018 ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze