Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Aktualności

Libet opatentował metodę zabezpieczania warstw materiału na paletach

Właściwe zabezpieczenie towaru w transporcie dotyczy nie tylko materiałów delikatnych. Nawet ciężkie elementy betonowe wymagają właściwej ochrony. Libet opatentował ekonomiczną i ekologiczną metodę zabezpieczania poszczególnych warstw materiału na paletach. Skuteczność tego rozwiązania zostawiła w tyle wszystkie dotychczas stosowane w tym celu sposoby.

Ponad standard

Libet opatentował metodę zabezpieczania warstw materiału na paletachStosowane do tej pory w Polsce rozwiązania nie były idealne. Nie było 100% pewności, że kostka po rozpakowaniu będzie wyglądała tak samo jak po zdjęciu z taśmy w fabryce. Do pakowania palet używano najczęściej przepuszczalnej siatki lub arkusza foliowego. Oba rozwiązania miały jednak swoje wady – przede wszystkim były nieekonomiczne i czasem okazywały się nieskuteczne.

Woda potrafi wedrzeć się w każdą, nawet najmniejszą dziurkę – opowiada Dariusz Zima, główny technolog w firmie Libet – Kiedy kostka zapakowana jest w folię - nie oddycha, a woda nie ma możliwości odparowania. Zostaje wewnątrz palety. To potencjalnie, jedna z przyczyn tworzenia się na kostce wykwitów, których można jednak uniknąć.

Mniejsi producenci przy pakowaniu kostki wykorzystują też tekturę lub trociny. I te rozwiązania trudno jednak określić jako optymalne – oba materiały dobrze magazynują wilgoć.

Poszukiwania rozwiązań innowacyjnych są w Libecie tematem stale aktualnym. Już od pewnego czasu trwały testy rozwiązań alternatywnych do wyżej wymienionych – skuteczniejszych i jednocześnie tańszych. W wyniku badań technolodzy stwierdzili, że najlepiej zastosować materiał z tworzywa sztucznego pochodzący z recyklingu.

Ma on formę granulatu, którego ziarna zbliżone są kształtem i rozmiarem do tabletek (średnica 5 mm, grubość 2-3 mm). Materiał jest rozsypywany na każdą pojedynczą warstwę kostki podczas procesu pakowania Jego wykorzystanie zapobiega powstawaniu zarysowań i umożliwia wodzie odparowanie. Pakowanie przy użyciu granulatu pilotażowo wprowadzono już w zakładzie w Mysłowicach.

Libet opatentował metodę zabezpieczania warstw materiału na paletachLibet opatentował metodę zabezpieczania warstw materiału na paletach

Same plusy

Zgłoszenie patentowe zostało już wykonane – podsumowuje Główny Technolog Libet – Teraz w okresie zimowym przygotowujemy instalacje do nanoszenia granulatu w trzech kolejnych zakładach i od marca 2011 także tam uruchamiamy nowy sposób pakowania palet.

Nowa technologia ma wiele atutów, które pozwalają umieścić ją ponad stosowanymi do tej pory rozwiązaniami. Podstawowy to znaczące oszczędności w zużyciu folii (nawet do 70%!). Wykorzystuje się ją tylko po bokach palety (tzw. streczowanie). Kolejny plus to grubość materiału. Folia ma zaledwie 80 mikrometrów, granulat zapewnia 2-3 mm odległości między warstwami, co wpływa też na lepszy dostęp powietrza do wnętrza.

 

Firma powiązana: Libet
aktualizacja: 2011-01-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu W nowoczesnych projektach ogrodów świetnie sprawdzą się elementy małej architektury, jakie możemy znaleźć w kolekcji Libet Stampo. Dzięki ...
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze