Wykwity i mchy na kostce brukowej? Szybko się ich pozbądź!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wykwity i mchy na kostce brukowej? Szybko się ich pozbądź!

Czysta i zadbana nawierzchnia z kostki brukowej nie tylko estetycznie prezentuje się przy domu i w ogrodzie, ale również zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Regularne czyszczenie i pielęgnacja kostki pozwala uniknąć wielu problemów, takich jak trudne do usunięcia zabrudzenia, zielony nalot organiczny, czy nieestetyczne wykwity.

aktualizacja: 2024-03-14 09:00:32

Użycie myjki ciśnieniowej, odpowiednich detergentów oraz środków chwastobójczych i anty-mchowych, to klucz do utrzymania nawierzchni w doskonałym stanie przez wiele lat. Dodatkowo, odpowiednie techniki usuwania plam i zwalczania chwastów nie tylko ułatwiają utrzymanie czystości, ale również przedłużają żywotność i atrakcyjny wygląd kostki brukowej. Zatem regularna pielęgnacja jest nie tylko kwestią estetyki, ale również praktyczności i ekonomii.

Jak czyścić i pielęgnować kostkę?

Nawierzchnię od czasu do czasu warto porządnie wyczyścić i odświeżyć jej wygląd. Po kilku czy kilkunastu latach użytkowania mogą pojawić się na niej trudne do usunięcia zabrudzenia czy warstwa zielonego nalotu organicznego (zwłaszcza w zacienionych i wilgotnych miejscach). Raz w roku kostkę dobrze jest przemyć wodą, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej z końcówką rotacyjną. Dla lepszego efektu używa się także przeznaczonego do tego detergentu czyszczącego, ewentualnie płynu do mycia naczyń. Należy jednak uważać, aby podczas stosowania myjki nie wypłukać piasku z fug.

Wszelkie plamy trzeba usuwać na bieżąco. Można zasypać je piaskiem, który chłonie olej, lub zmyć gorącą wodą z detergentem. Mało estetycznie na betonowej kostce wyglądają także wykwity w postaci białawego nalotu. Z czasem ścierają i zmywają się same, jednak można pozbyć się ich szybciej, stosując przeznaczone do tego preparaty.

Rosnące w spoinach chwasty można usuwać mechanicznie za pomocą specjalnych narzędzi (nożyków, szpachelek), lecz jest to dość uciążliwe, dlatego stosuje się także środki chwastobójcze. W sprzedaży znajdziemy również preparaty, którymi polewa się spoiny. Zapobiegają one porastaniu ich chwastami oraz mchem. Ten ostatni może pojawiać się w miejscach zacienionych. Nie wszystkim on wizualnie przeszkadza, pamiętajmy jednak, że po deszczu robi się śliski.

Dowiedz się więcej o czyszczeniu nawierzchni ➡️ Jak samodzielnie odświeżyć kostkę brukową?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Karcher

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!