Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Wykonanie podjazdu z kruszywa

Wykonanie podjazdu z kruszywa, to najlepsza opcja dla tych, którzy nie chcą zbyt dużo inwestować. Wykonanie tego typu nawierzchni jest też stosunkowo proste i nie zabiera zbyt dużo czasu.

Wykonanie podjazdu z kruszywa

Niestety, trzeba się liczyć z tym, że podczas eksploatacji konieczne będzie uzupełnianie kruszywa. Inną wadą jest to, że podczas długotrwałych opadów i roztopów taki podjazd może rozmiękać. Ponadto kruszywo zarasta roślinnością, dlatego należy ją systematycznie usuwać.

Budowę zaczyna się od wytyczenia przebiegu podjazdu, a następnie usunięcia humusu i wyłożenia na dnie wykopu geowłókniny. Dzięki temu podbudowa będzie oddzielona od gruntu rodzimego. Na tak przygotowane podłoże wysypuje się ok. 20 cm warstwę tłucznia (zależnie od grubości warstwy ziemi urodzajnej, a więc i głębokości wykopu). Następnie tworzy się 10 cm warstwę z grubego żwiru oraz wierzchnią, ok. 5 cm warstwę z miału kamiennego lub żwiru dekoracyjnego.

Aby unikać pylenia, nie należy stosować kruszywa z miękkich skał oraz pokruszonych cegieł. Taka technologia – użycie materiałów o różnym uziarnieniu (im wyżej, tym drobniejszy) – pozwala uzyskać odpowiednio zagęszczoną i wytrzymałą nawierzchnię.

Uwaga! Układając kolejne warstwy, trzeba pamiętać o polewaniu ich wodą oraz dokładnym ubijaniu wibratorem powierzchniowym.

Schemat budowy podjazdu z kruszywa
Schemat budowy podjazdu z kruszywa

Koszty budowy podjazdu z kruszywa o powierzchni 50 m2

Na podjazd o powierzchni ok. 50 m² zużyjemy rolkę geowłókniny, która kosztuje ok. 200 zł (1,5 × 50 m, wszystkie ceny orientacyjne). Cena za tonę tłucznia to 60 zł. Aby usypać 20 cm warstwę, potrzebujemy ok. 20 t tego materiału, co oznacza wydatek 1200 zł. Za 15 t żwiru, niezbędnego do usypania 15 cm warstwy, zapłacimy 900 zł. Łączne koszty wykonania podjazdu z kruszywa (bez robocizny – tę wycenia się indywidualnie) to ok. 2300 zł. W nieco droższym wariancie na brzegach traktu układa się betonowe krawężniki. Koszt takiego elementu (o wymiarach 100 × 20 cm) to 12–15 zł.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Drewamstime

aktualizacja: 2017-02-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

niemyślałem, że podjazd ażurowy aż tyle kosztuje

vip42

31 Sty 2014, 12:34

jeśli grunt jest słabo przepuszczalny - gliny - to geowłóknina separacyjna, bo będzie błoto.Pierwsza warstwę z tłucznia 0-63mm tylko "przyklepujemy". Dopiero następnymi - klińcem 0-31.5mm klinujemy warstwę tłucznia. Zaś miał kamienny pokazany na rysunku - szczotkami zamulamy nawierzchnię. ...

Gość drogowiec

31 Sty 2014, 09:55

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze