Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

7 błędów przy budowie podjazdu

7 błędów, których nie możesz popełnić podczas budowy podjazdu.

1. Brak projektu nawierzchni

Projekt podjazdu może znacznie usprawnić prowadzenie robót, szczególnie, gdy decydujemy się na samodzielne ich wykonanie. Projekt opłaca się zamówić w firmie oferującej kostkę, bo najczęściej wliczony jest w jej cenę. Może też wykonać go architekt krajobrazu planujący ogród.

2. Zbyt mały podjazd

Swobodne manewrowanie zapewni podjazd o szerokości minimum 3 m. Minimalne wymiary miejsca postojowego samochodu osobowego to 2,5 × 5 m.

3. Nieprawidłowe wykonanie wykopu

Prace należy rozpocząć od wytyczenia krawędzi podjazdu za pomocą linki lub cienkiego drutu. Pamiętajmy, by z zaznaczonego obszaru najpierw usunąć warstwę żyznej ziemi, a dopiero potem wykonać wykop odpowiedniej głębokości (ręcznie lub za pomocą spycharko-ładowarki). Ziemię z wykopu najlepiej wykorzystać w ogrodzie, np. do kształtowania powierzchni terenu, aby nie trzeba było jej wywozić.

4. Niewłaściwy poziom podjazdu

Nawierzchnia utwardzona sąsiadująca z rabatami powinna znajdować się nieco ponad ich poziomem (dzięki temu nie będzie osypywała się na nią ziemia), natomiast na równi z powierzchnią sąsiadującego trawnika, co ułatwi koszenie.

5. Niestabilne krawężniki

Krawężniki osadza się zaraz po zagęszczeniu dna wykopu pod podjazd (dopiero później układa się podbudowę). Warto posłużyć się przy tym poziomicą laserową i sznurem (promień lasera umożliwi wyznaczenie poziomu krawężników, a rozciągnięty między kołkami sznur – linię ich osadzenia). Krawężniki należy mocować na warstwie gęstego betonu, a po jego związaniu, od zewnątrz obsypać je ziemią, natomiast od środka – materiałem podbudowy. Obrzeża te mogą wystawać ponad powierzchnię podjazdu lub znajdować się na równi z nią.

Sposób osadzania krawężników
Sposób osadzania krawężników

6. Nieuwzględnienie przebiegu instalacji

Na etapie przygotowywania podbudowy podjazdu trzeba pamiętać o wykonaniu wykopów pod instalacje (elektryczną, sanitarną, kanalizacyjną lub odwadniającą), jeśli mają przebiegać pod nawierzchnią. Wzdłuż rur instalacji grunt powinien być starannie ubity, by nie doszło do zapadania się nawierzchni.

7. Niezapewnienie odprowadzania wody deszczowej

Każdą utwardzoną nawierzchnię powinno się wykonać z niewielkim spadkiem (co najmniej 2%), który zapewni szybkie odprowadzanie z niej wody. Podjazd powinien być nachylony tak, by woda nie spływała w stronę ściany domu. Jeśli nawierzchnia jest rozległa, może wymagać zainstalowania odwodnienia liniowego, które polega na odprowadzaniu wody deszczowej z nawierzchni systemem korytek przykrytych rusztami.

Samodzielne wykonanie odwodnienia liniowego nie jest trudne, ale czasochłonne, dlatego jego montaż najlepiej powierzyć firmie brukarskiej, która będzie układać nawierzchnię (w trakcie wykonywania podbudowy podjazdu, na wymaganej głębokości ustawi korytka odwadniające i połączy je z rurami odpływowymi).

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2013-03-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

No właśnie, u mnie wyszedł problem z deszczówką:( musiałem przerabiać podjazd.

zyta12

31 Sty 2016, 19:44

To prawda, ale trzeba mieć także na uwadze wybór odpowiedniej firmy która dostarczy kruszywa. Bez tego ani rusz, to uważam jest absolutną podstawą podstaw. Ja wybrałem ekoprod z bytomia a ciekawe jakie państwo?

Gość Tomasz87

31 Sty 2016, 00:23

No i mamy równouprawnienie

Gość gość

10 Wrz 2015, 07:17

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze