Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak odprowadzić wodę deszczową z nawierzchni wokół domu?

Odpowiedź eksperta: Odprowadzenie wody deszczowej z nawierzchni wokół domu jest szczególnie istotne dla zabezpieczenia budynku przed zawilgoceniem, zwłaszcza, gdy podłoże jest słabo przepuszczalne (gliniaste, ilaste, skaliste).

Podstawowym elementem odwodnienia liniowego nawierzchni ogrodowych są korytka (przykryte od góry kratką zabezpieczającą), które można łączyć w ciągi o potrzebnej długości
Podstawowym elementem odwodnienia liniowego nawierzchni ogrodowych są korytka (przykryte od góry kratką zabezpieczającą), które można łączyć w ciągi o potrzebnej długości (fot. ACO)

Odwodnienie liniowe zapewnia odprowadzenie wody do instalacji deszczowej lub zbiorników retencyjnych. Stale rośnie świadomość zbierania wody deszczowej do zbiorników w celu późniejszego jej wykorzystania, np. do podlewania ogrodu.

Typowy system odwodnienia liniowego składa się z korytka przykrytego rusztem (widoczny w nawierzchni), skrzynki odpływowej oraz akcesoriów, m.in. ścianek czołowych. Szczególnie polecane są koryta polimerbetonowe – bardzo wytrzymałe i odporne na działanie niskiej temperatury (polimerbeton jest materiałem nienasiąkliwym, więc woda nie wnika w głąb struktury korytka).

Ruszty zatrzymują większe zanieczyszczenia, a odpowiednio dobrane, gwarantują wysoką estetykę i doskonale komponują się z otoczeniem. Przy wyborze systemu odwodnienia warto zwrócić uwagę na jakość – inwestycja w markowy produkt zaprocentuje w przyszłości.

Korytka odwodnienia liniowego najczęściej instalowane są wzdłuż bramy garażowej, przy wejściu do budynku i przy wjeździe na posesję. Coraz powszechniej też na tarasach – zgodnie z zachodnimi trendami.

Redakcja BD

aktualizacja: 2017-07-31

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wyłożenie foli plastikowej na początku jeszcze przed podsypką.

Gość Ryszard Obserwator.

11 Mar 2014, 18:16

przypomnijmy, że 1mb odwodnienia liniowego to ponad 300zł, przypomnijmy, że odprowadzanie wody z takich urządzeń potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne. I że jest to ostateczność - odcinamy napływającą wodę przed garażem, żeby nam się do środka nie lało.A cena jest taka, że ...

Gość drogowiec

31 Sty 2014, 10:06

ja mam 4 spustowe rury z dachu.Każdą podłączyłem do rewizji i wyprowadziłem poza działkę - zwykłymi PCV - kami kanalizacyjnymi zakopanymi w ziemi.Tyle tylko że ja nie mam sąsiadów na końcu działki ze spadkiem.Potok Rokitnicki odbiera nadmiar wody.Bardzo sobie chwalę swój autorski ...

bobiczek

23 Maj 2013, 12:17

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze