Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Oczko wodne i fontanna w ogrodzie

Oczko wodne może znajdować się w każdym miejscu ogrodu – nawet w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Ważny jest pomysł na zaaranżowanie jego otoczenia. Przyjemnie jest też, kiedy z tarasu możemy widzieć nasz własny staw.

Niezależnie jednak od miejsca, w których znajdzie się oczko wodne pamiętajmy, że najlepiej prezentują się te o nieregularnym kształcie. Zaś najbezpieczniejsze dla zwierząt są zbiorniki o łagodnie spadzistych brzegach.

Folia w wykopie

Gdy staw jest już wykończony, wykładająca go folia nie jest widoczna
Gdy staw jest już wykończony, wykładająca go folia nie jest widoczna (fot. Ergis)

Do budowy oczek wodnych przeznaczone są folie polietylenowe (PE), PVC, z syntetycznego kauczuku (EPDM) oraz z etyleno-kopolimeru (ECB). Większość z nich ma kolor czarny. Chroni on wodę przed rozwojem glonów, a sam materiał przed szkodliwym wpły em promieni UV.

Polietylen – folia polietylenowa jest tania, ale niestety mało trwała. Należy stosować przeznaczoną do oczek wodnych folię czarną. Jest ona produkowana w rolkach o szerokości 3, 6 i 9 m.

PVC – folia jest dość odporna na mróz, promienie UV i środki chemiczne mogące znaleźć się w wodzie. Produkowana jest w grubości od 0,4 do 1,5 mm, a sprzedawana z roli o szerokości 2, 4, 6, 8 a nawet 12 m (maksymalna długość roli to 25 m) lub w płachtach wykonywanych na zamówienie. Folie PVC są najbardziej zróżnicowane kolorystycznie: oprócz czarnych mogą być zielone, turkusowe, a także ozdobione wzorem kamieni.

Ponieważ folia dość łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, wskazane jest umieszczenie pod nią specjalnej włókniny. W handlu są dostępne zestawy do reperacji niewielkich uszkodzeń mechanicznych. Zestaw składa się zazwyczaj z płynu do oczyszczenia naprawianej powierzchni, kleju i łopatki do jego nakładania.

EPDM – czyli etylen, propylen i składniki dienowe (stąd nazwa). EPDM jest najtrwalsze spośród dostępnych na rynku folii do wykonywania oczek wodnych. Produkowane jest w kolorze czarnym. EPDM jest bardzo trwałe, elastyczne i rozciągliwe. Jest mrozoodporne i odporne na promienie UV. Folia jest dostępna w sklepach ogrodniczych z beli o szerokości 170-760 cm. Folię można też zamówić pod wymiar. Zostaje ona w zakładzie produkcyjnym przycięta i – jeśli zachodzi potrzeba połączenia kilku brytów – zgrzewana. Wadą folii EPDM jest – oprócz wysokiej ceny – duży ciężar.

Woda przelewa się przez progi
 Woda przelewa się przez progi
(fot. Platan)

Wykładziny są narażone na uszkodzenie przez korzenie roślin. Dlatego rośliny trzeba hodować w szczelnych pojemnikach.

Forma w trawie

Dostępne w handlu formy do wytwarza się z utwardzonego tworzywa sztucznego (najczęściej z grubego polietylenu) lub z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Dostępne kolory to czarny i turkusowy. Niektórzy producenci wykonują formy w kolorze brunatnym i o fakturze imitującej ziemię. Formy mają bardzo zróżnicowaną wielkość oraz kształty. Ich boki są tak wyprofilowane, że na różnych głębokościach powstają półki, na których można umieścić rośliny.

Formy są lekkie i łatwe w transporcie. Jedynym utrudnieniem przy budowie stawu jest konieczność bardzo starannego osadzenia zbiornika w podłożu i wypoziomowania go.

Fontanna w stawie

Tryskająca ze źródła woda napowietrza staw
Tryskająca ze źródła woda napowietrza staw (fot. Gardena)

Fontanna może być połączona z pompą lub niezależna – wtedy stosuje się pompy zanurzeniowe, które umieszcza się na dnie stawu. Przechodząca przez dysze fontanny woda musi być całkowicie pozbawiona ciał stałych. Większość zestawów fontannowych jest wyposażona w odpowiedni filtr, umieszczany wraz z pompą we wspólnej obudowie. Jeśli są to urządzenia niezależne, filtr instaluje się na obrzeżu stawu.

Producenci dbają o to, aby obudowy filtrów były możliwie małe i aby łatwo było ukryć je w otaczającej staw roślinności. Kształt wyrzucanego przez fontannę strumienia wody zależy od rodzaju dyszy. Najczęściej spotyka się dysze kielichowe, gejzerowe, trzystopniowe, kaskadowe. Wiele fontann ma dysze obrotowe oraz podświetlenie wody – białe lub wielokolorowe.

Do funkcjonowania fontanny niezbędna jest pompa. Dostępne są w handlu urządzenia o różnej wydajności i różnej wysokości podnoszenia słupa wody. Dzięki temu można dobrać fontannę odpowiadającą naszym potrzebom. Nowoczesne pompy charakteryzuje niewielki pobór mocy.

Pompa fontannowa jest trwale połączona z dyszą, przez którą wydostaje się woda. Długość dyszy musi być tak dobrana, aby jej wylot znajdował się na równi z powierzchnią wody.

W głębokich oczkach oraz w stawach naturalnych (zamulonych), gdzie nie ma możliwości ustawienia pompy przy dnie najlepiej sprawdza się fontanna pływająca. Pobiera ona wodę z powierzchni stawu. Połączona jest z filtrem mechanicznym wypełnionym gąbką. Powierzchnia filtra umożliwia skuteczne czyszczenie niewielkich stawów.

Uroku naszemu stawowi doda zamgławiacz. Jest to urządzenie ultradźwiękowe, którego końcówkę umieszcza się pod wodą. Zamgławiacz wytwarzana mgłę, która ściele się efektownie po powierzchni wody.

Anna Grocholska
aktualizacja: 2008-08-05

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze