Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Przesadzanie drzewek i krzewów ozdobnych

Planuję przesadzić parę krzewów i drzewek zimozielonych (Tuja, Cyprys, Jałowiec, Modrzew). Jakie są uwarunkowania: w którym miesiącu, jak wysokie drzewko - niektóre mają 3 m, co z korzeniami?


Odpowiedź eksperta: Drzewa i krzewy iglaste źle znoszą przesadzanie, jednak kiedy jest to nieuniknione należy pieczołowicie o nie zadbać. Zabiegu przesadzania najlepiej dokonywać jest od drugiej połowy sierpnia do połowy listopada. Jest to moment, w którym rośliny wchodzą w stan spoczynku i przygotowują się do zimy. Chcąc zapewnić roślinom jak najlepsze warunki należy przenosić je na nowe miejsce z dużą bryłą korzeniową.

Jeśli rośliny będą transportowane na duże odległości to bryłę korzeniową należy zabezpieczyć naturalnym materiałem, którego zaletą jest zdolność do rozłożenia w glebie. Taki materiał zapobiegnie rozsypywaniu się ziemi i uszkodzeniu korzeni- w szczególności włosowatych. Wcześniejsze szkoły sugerowały przycinanie korzeni, jednak taki zabieg dodatkowo przysparza wstrząsu roślinom.

Następstwem przesadzenie będzie z pewnością gorszy wzrost roślin w pierwszym roku, jednak prawidłowe wykonanie zabiegu niesie duże szanse na przyjęcie się roślin w nowym miejscu. Miejsce pod krzew lub drzewo należy umiejętnie przygotować. Dół należy wykonać niedługo przed sadzeniem, by nie uległ przesuszeniu.

Na dnie wykopu należy umieścić warstwę torfu lub kompostu. Roślinę bezwzględnie należy posadzić na takiej samej głębokości na jakiej rosła wcześniej. Dołek trzeba zasypywać stopniowo i dokładnie. Przy zasypywaniu można delikatnie polewać wodą, by zminimalizować ilość przestworów wypełnionych powietrzem. Po dokładnym zasypaniu należy lekko ubić ziemię i uformować dookoła rośliny kopczyk, a także wykonać ściółkowanie. Po posadzeniu rośliny trzeba obficie podlać.

aktualizacja: 2008-01-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Wszystko fajnie, kolejne miejsce gdzie czytam, ze bryła korzeniowa musi być duża i należy transportować na materiale. Ale jeszcze nigdzie nie przeczytalem jak wyciagnac z ziemi ta bryle bo wazy ponad 100 kilo, i zeby sie nie rozsypala. ...

megg

24 Lis 2009, 11:02

Wszystko fajnie, kolejne miejsce gdzie czytam, ze bryła korzeniowa musi być duża i należy transportować na materiale. Ale jeszcze nigdzie nie przeczytalem jak wyciagnac z ziemi ta bryle bo wazy ponad 100 kilo, i zeby sie nie rozsypala. Bede wdzieczny za podpowiedz jakiegos patentu. Pozdrawiam

Gość Piotrek

23 Lis 2009, 21:19

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze