Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Pierwsze porządki

Wraz z nadejściem wiosny zwiększa się lista spraw, które należałoby wykonać w ogrodzie. Pielęgnacji wymagają krzewy, drzewa, byliny, trawnik, a nawet oczko wodne. Jeśli przez cały okres wegetacyjny pragniemy cieszyć się pięknym widokiem za oknem, to teraz jest najwłaściwsza pora pomóc naturze w rozpoczęciu prawidłowego funkcjonowania.

Pierwsze porządki 
 zdjęcia: Anna Grąziewicz
W pierwszych chwilach krajobraz po zimie wygląda dosyć ponuro. Przygłuszony trawnik, nagie pędy drzew i krzewów, nadgniłe liście pozostałe jeszcze po zeszłorocznej jesieni, obumarłe szczątki bylin, często również zimowe osłony na roślinach – to wszystko sprawia, że widok ogrodu jest co najmniej zniechęcający. Z drugiej jednak strony nieśmiało kiełkujące rośliny cebulowe czy początkowo niepozorne kwiaty na krzewach sprawiają, że nabieramy zapału do działania. Ten zapał warto spożytkować na solidne porządki. Zacznijmy od trawnika

Ach ten filc. Po zimie na powierzchni trawnika znajdują się liczne obumarłe źdźbła traw, niezgrabione jesienią liście czy inne szczątki roślin, które przyczyniają się do powstawania tzw. filcu, czyli warstwy ograniczającej korzeniom traw dostęp tlenu i nawozów mineralnych. Usunąć taką warstwę można poprzez staranne grabienie. Do tego celu lepiej jest użyć grabi delikatnych, tzw. wachlarzowych, które pozwolą uniknąć uszkodzenia wschodzących źdźbeł traw. Wygrabiane szczątki gromadzi się w kopce, które później trzeba niezwłocznie usunąć z powierzchni trawnika.

Nieskazitelna krawędź. Dobrze wyglądający trawnik charakteryzuje się zwartą strukturą oraz równymi krawędziami, np. na styku ze ścieżkami. Po zejściu śniegów krawędzie murawy z pewnością są nierówne, poprzerastane, jednym słowem – wymagają pewnej korekty. Brzegi trawnika należy skorygować ręcznymi bądź akumulatorowymi nożycami, którymi precyzyjnie obetnie się nadmierną ilość trawy. Przydatny będzie również nóż lub łopata – pomogą dociąć brzegi murawy w celu uzyskania równej linii.

Walec wyrówna. Mroźne zimy mogą spowodować, że wierzchnia warstwa gleby na trawniku może nieco odstawać i w ten sposób korzenie traw w niektórych miejscach nie mają bezpośredniego styku z podłożem. Takie zjawisko wymaga przeprowadzenia tzw. wałowania, czyli zabiegu, który pomoże prawidłowo związać korzenie traw z glebą. Do wałowania wykorzystuje się specjalny wał o wadze nieprzekraczającej 90 kg. Zabieg ten należy przeprowadzać w stanie lekkiego uwilgocenia gleby przy suchej murawie. Wałowanie nie zniweluje kretowisk czy innych wielkogabarytowych nierówności, dlatego też przed przystąpieniem do tego zabiegu trzeba je usunąć. Po ostatniej zimie ten zabieg nie jest konieczny.

Trochę tlenu. Aerację trawnika przeprowadza się w przypadku niewłaściwej przepuszczalności podłoża. Pojawienie się takiego zjawiska można zaobserwować poprzez powstawanie na powierzchni murawy kałuż oraz niejednolitego koloru trawnika. Najwłaściwszym okresem aeracji jest koniec kwietnia, kiedy trawnik zdolny jest już do regeneracji, a jednocześnie jest to okres przed przeprowadzeniem nawożenia i intensywnego podlewania. Do wykonania tego zabiegu wykorzystuje się tzw. aerator, czyli specjalne urządzenie często przypominające wał z nakładką kolcową.

W przypadku małego obszaru trawnika można wykorzystać widły lub nakładki z kolcami na podeszwy butów. Aeracja powinna zostać przeprowadzona dokładnie i równomiernie na całej powierzchni trawnika. Zwykle na glebach gliniastych odstępy pomiędzy poszczególnymi otworami wynoszą 10 cm, zaś na glebach piaszczystych 15 cm. Aerację powierzchniową wykonuje się na głębokość około 3 cm (przy trawnikach ozdobnych), zaś aerację wgłębną na co najmniej 8 cm (przy trawnikach silnie użytkowanych).

Usunięcie obumarłych szczątków roślin z trawnika najbezpieczniej jest wykonać za pomocą grabi wachlarzowych
Trawę przerastającą brzeg murawy ze ścieżką warto usunąć
Przy mniejszych trawnikach aerację można przeprowadzić zwykłymi widłami
Usunięcie obumarłych szczątków roślin z trawnika najbezpieczniej jest wykonać za pomocą grabi wachlarzowychTrawę przerastającą brzeg murawy ze ścieżką warto usunąć. Uzyska się wówczas równą krawędź stykuPrzy mniejszych trawnikach aerację można przeprowadzić zwykłymi widłami

Potrzebny pokarm. Kolejnym etapem doprowadzenia trawnika do właściwej kondycji jest zapewnienie mu odpowiedniego nawożenia, które sprawi, że murawa stanie się bardziej odporna na zachwaszczenie czy trudne warunki środowiskowe. Pierwszych dawek nawozu dostarcza się właśnie wiosną, w bezwietrzne dni. Po rozrzuceniu nawozu powierzchnię trawnika należy podlać, gdyż w przeciwnym razie preparat mógłby doprowadzić do porażenia źdźbeł. Trawnik z reguły nawozi się przeznaczonymi do tego nawozami wieloskładnikowymi.

Nareszcie strzyżenie. Kwiecień jest miesiącem, w którym należy rozpocząć systematyczne, cotygodniowe strzyżenie trawnika. Ważne jest, by zabieg ten przeprowadzać w dni bezdeszczowe, przy suchej murawie. Koszenie zawilgoconego trawnika może nie tylko doprowadzić do zniszczenia sprzętu, ale również zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybotwórczych. Wysokość koszenia uzależniona jest od rodzaju trawnika, ale przy pierwszym zabiegu nie można doprowadzić, by źdźbła traw były niższe niż 2–3 cm.

"Golenie roślin"

jest nieuniknionym zabiegiem w każdym ogrodzie. Często jednak jest wykonywane niewłaściwie, co doprowadza do nieprawidłowego rozwoju roślin, a czasem nawet do poważnego okaleczenia czy obumarcia. W przypadku drzew ozdobnych cięcie należy wykonywać jedynie w wypadkach koniecznych i uzasadnionych, ponieważ niewłaściwie przeprowadzony zabieg bardziej zaszkodzi, niż pomoże i doprowadzi do nieodwracalnych skutków.

Przy przeprowadzaniu cięć pielęgnacyjnych w pierwszej kolejności trzeba usunąć pędy obumarłe lub chore
 Przy przeprowadzaniu cięć pielęgnacyjnych w pierwszej kolejności trzeba usunąć pędy obumarłe lub chore

Cięcie z głową. W ogrodach przede wszystkim przeprowadza się cięcia na krzewach. Pierwszym rodzajem są cięcia sanitarne polegające na usunięciu obumarłych lub zainfekowanych chorobą pędów. Cięcia zwiększające kwitnienie przeprowadza się w celu podniesienia dekoracyjności poszczególnych egzemplarzy roślin kwitnących. Sposób i intensywność takiego zabiegu zależą od gatunku. Krzewy kwitnące z pąków uformowanych w roku poprzednim, jak forsycja, migdałek trójklapowy czy tamaryszek, należy przyciąć po zakończeniu okresu kwitnienia.

Zapewni to bujne kwitnienie w następnym okresie wegetacyjnym. W przypadku róż wielkokwiatowych cięcie przeprowadza się wczesną wiosną (na początku kwietnia) tuż po usunięciu zimowych okryć. Skraca się głównie pędy słabsze – nad 5. lub 6. pąkiem, a pędy silniejsze pozostawia się nieco dłuższe. Kwiecień jest również miesiącem, w którym przycina się pozostałe róże. Egzemplarze miniaturowe skraca się do połowy, różom piennym pozostawia się około 20 cm długości pędu, zaś różom pnącym pozostawia się jedynie około 6 pędów, które należy nieco skrócić.

Cebulki, cebulki

Cebule powinny być umieszczone w dołku pionowo, zalążkami pędów do góry 
 Cebule powinny być umieszczone w dołku pionowo, zalążkami pędów do góry
Rośliny cebulowe i bulwiaste głównie sadzi się jesienią. Jednakże istnieją takie gatunki, które nie zimują w gruncie i ich sadzenie przypada na okres wczesnej wiosny. Do nich należą m.in. miłek wiosenny, cyklamen czerwieniejący czy jaskier ziarnopłon. Sadzenie przypada w marcu i kwietniu.

Po przekwitnięciu roślin wczesnowiosennych należy przeprowadzić zabieg tzw. ogławiania, czyli usunięcia kwiatostanów rośliny. Uniknie się w ten sposób strat energii rośliny, która poszłaby na zawiązywanie nasion, a tym samym zyska się „siły” do powiększania rozmiarów cebuli. Ważne jest jednak, by przy ogławianiu nie pozbawić roślin liści, gdyż to one zapewniają prawidłowy przebieg procesów życiowych.

Wielkie sadzenie

Wiosenne sadzenie zwykle rozpoczyna się od połowy marca. Rośliny z odsłoniętymi korzeniami można sadzić właśnie od drugiej połowy marca do pierwszej połowy kwietnia. Istotne jest, by rośliny sadzić po rozmarznięciu gruntu, ale zdążyć przed rozwojem pąków. Przy materiale z odsłoniętym korzeniem nie można dopuścić do przesuszenia korzeni. W tym celu bryłę osłania się zwilżonym materiałem, np. torfem. Przy kupnie roślin trzeba zwrócić uwagę na jakość korzeni.

Warto unikać materiału z korzeniami zmiażdżonymi, przesuszonymi czy wskazującymi na obecność patogenów. Rośliny w pojemnikach można sadzić od połowy marca aż do połowy listopada. Właśnie tak długi okres sadzenia jest niewątpliwą zaletą tego rodzaju materiału. Jednakże przy kupnie trzeba również zwrócić uwagę na kilka szczegółów, m.in. na jakość liści, stan gleby czy występowanie tzw. spiralnie zwiniętych korzeni, które duszą inne korzenie.

Roślina z odsłoniętym korzeniem
Roślina balotowana
Roślina w pojemniku
 Roślina z odsłoniętym
korzeniem
 Roślina balotowana Roślina w pojemniku

Rośliny balotowane, czyli sprzedawane z całą bryłą korzeniową owinięte tkaniną jutową lub siatką, można sadzić przez cały kwiecień, a później jesienią we wrześniu i październiku. Podobnie jak w przypadku roślin w pojemnikach przy kupnie należy zwrócić przede wszystkim uwagę na stan zdrowotny liści i wilgotność gleby (nie powinna być przesuszona).

Co w stawie piszczy

Oczko wodne po zimie niewątpliwe również wymaga przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Zbiorniki, z których woda jest spuszczana na zimę, należy dokładnie oczyścić i przygotować do napełnienia. Ważne jest, by przed wypełnieniem zbiornika wodą (niezależnie od rodzaju tworzywa) sprawdzić jego szczelność. Większość ubytków można naprawić, wykorzystując w tym celu odpowiednie materiały, które dostosowane są do rodzaju tworzywa, z jakiego zbiornik został wykonany.

Obumarłe rośliny wodne warto usunąć, by umożliwić prawidłowy rozwój nowych pędów 
 Obumarłe rośliny wodne warto usunąć, by umożliwić prawidłowy rozwój nowych pędów

Rośliny zimujące w wodzie z pewnością wymagają pewnych zabiegów sanitarnych. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie obumarłe pędy. Rośliny rosnące w pojemnikach trzeba wyjąć i w razie nadmiernego wzrostu nieco przerzedzić, aby umożliwić ich dalszy bujny rozwój. Fragmenty podzielonych egzemplarzy można ponownie posadzić w koszu napełnionym wilgotnym podłożem.

Wiosną przy dużej penetracji słońca i słabej osłonie liści sąsiadujących drzew może dojść do silnego nagrzania tafli wody, a tym samym rozwinięcia się nadmiernej ilości glonów. Można temu zapobiec poprzez systematyczne usuwanie obumarłych części roślin oraz resztek pokarmu dla rybek.

 Anna Grąziewicz

aktualizacja: 2008-08-05

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze