Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej

Wybraliśmy z żoną klasyczne ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej i jesteśmy z tego zadowoleni. Wylewanie fundamentów i murowanie elementów z cegły klinkierowej trwało 3 miesiące. Wykonaliśmy je metodą gospodarczą. - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.

Furtka ma wygodną szerokość 1 m

Parametry działki: wymiary 18 x 100 m; grunt piaszczysty.

Parametry ogrodzenia:

 • Fundament liniowy, o gł. 1 m, wzmocniony zbrojeniem poziomym. 
 • Słupki i podmurówka ze zbrojeniem pionowym w słupkach, wy­konane z cegły klinkierowej, przykryte cementowymi prefabrykowanymi dasz­kami. 
 • Przęsła od frontu z metalowego płaskownika i prętów zakończonych grotem, elementy o profilu zamkniętym; reszta ogrodze­nia z siatki. 
 • Furtka o szer. 1 m, z ryglem elektromagne­tycznym. 
 • Brama o szer. 4 m, rozwieralna, dwuskrzydłowa, rama skrzydeł z profilu zamkniętego, wzmocniona po przeciwnej stronie płaskowni­kiem. Bez napędu.

Decyzja: wybraliśmy z żoną klasyczne ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej i jesteśmy z tego zadowoleni. Ogrodzenie z siatki już zasta­liśmy. Wylewanie fundamen­tów i murowanie elementów z cegły klinkierowej trwało 3 miesiące. Wykonaliśmy je metodą gospodarczą.

Woleliśmy wymurować solidne słupki z klinkie­ru, bo ustabilizowanie stalowych słupków bywa problematyczne. Elementy metalowe sporządził według naszego projektu producent z Grabowa nad Pilicą. Brama jest rozwieralna i dwuskrzydłowa, ponieważ lokalizacja podjazdu i furtki oraz szerokość działki nie pozwalały na zastosowanie przesuwnej.

Szerokość działki i układ komunikacji uniemożliwił zamontowanie bramy przesuwnej Od frontu ogrodzenie zbudowano z klinkieru i metalu

Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej - rady i przestrogi:

 • Szerokość bramy (4 m) oraz cofnięcie jej w głąb działki umożliwia bezproblemowy wjazd samochodom ciężarowym o nośności 30 t. Celowo tak zaprojektowaliśmy bramę, by jej skrzydła poruszały się 8 cm ponad poziomem nawierzchni z kostki. Dzięki temu, nawet po intensywnych opadach śniegu, możemy łatwo otworzyć bramę.

  Na razie robimy to ręcznie, ale w przyszłości zamierzamy dołożyć do niej napęd. Dla napędu wysokie zawieszenie skrzydeł też jest korzystne, bo nie musi pchać śniegu. Podczas prac murarskich od razu przygotowaliśmy instalację elektryczną napędu bramy oraz domofonu przy furtce. Chcemy kupić wysokiej jakości napęd, więc woleliśmy ten zakup odłożyć na później i rozłożyć koszty.

  Przy dobo­rze szerokości furtki, zależało nam, by można było wygodnie poruszać się pieszo, rowerem i skuterem, wózkiem dzie­cięcym. Ma optymalne para­metry.

 • Do murowania elementów z klinkieru radzę zatrudniać tylko doświadczonego mu­rarza oraz obejrzeć kilka poprzednich jego realizacji – zwrócić uwagę na czystość wykonania i dokładne spo­inowanie. Nasz murarz nie był dostatecznie wprawny.

  Radzę również bezwzględnie wykorzystywać specjalne za­prawy do cegły klinkierowej. Nawet po jej zastosowaniu muszę po zimie usuwać białe wykwity, powstające na murkach. Na szczęście nie ma ich dużo. Do innych prac pielęgnacyjnych należy sma­rowanie zawiasów furtki i bramy oraz odnawianie powłoki lakierowanej na metalowych elementach ogrodzenia. Obecnie są dostępne trwałe lakiery, np. Hammerite. Wytrzymują długo, więc nie zakładam częstej konserwacji. 
Ogrodzenie harmonizuje z wykończeniem domu Resztę posesji otoczono siatką

Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej - koszty:

 • Cegła klinkierowa 2000 zł. 
 • Prefabrykaty betonowe 1000 zł. 
 • Robocizna – fundamenty i murowanie 3500 zł. 
 • Brama i furtka 2750 zł. 
 • Przęsła z metalu 1500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

myślę że do kosztów ogrodzenia powinieneś też dodać koszt zakupu napędu i jego montażu. w artykule nie ma tej pozycji dodanej ale taki napęd to wielka wygoda.

domiś

28 Sie 2013, 08:58

świetne ogrodzenie. sam przymierzam sie do ogrodzenia posesji i szukam fajnych pomysłów. myślę że coś z tych pomysłów wykorzystam. ile metrów ma w przybliżeniu to ogrodzenie żebym mógł ew. policzyć swoje koszta.

Gość Bronek

22 Sie 2013, 09:14

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze