Napęd do bramy przesuwnej nie kosztuje fortuny, a jest bardzo przydatny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Napęd do bramy przesuwnej nie kosztuje fortuny, a jest bardzo przydatny

Przesuwną bramę jednoskrzydłową wykonaliśmy w końcowym etapie budowy domu. Kiedy odbudowaliśmy domowy budżet, zamówiliśmy u kolegi automat i montaż - mówią Kasia i Darek, którzy napęd do bramy wjazdowej użytkują od 2020 r.

Brama wjazdowa:

  • Przesuwna, jednoskrzydłowa, o szerokości 5 m.
  • Skrzydło - wersja samonośna, wykonana z profili stalowych ocynkowanych zamkniętych.
  • Słupki - stalowe, ocynkowane, o profilu zamkniętym, 10 × 10 cm.
  • Fundament - o głębokości 1,20 m, liniowy, zbrojony.

Napęd:

  • Przeznaczony do skrzydeł przesuwnych o wadze do 400 kg i szerokości do 6 m; moc 600 W; technologia RTS; temperatura pracy od -20 do +60°C; maksymalna ilość cykli na dobę 20; łagodny start i stop; poziom ochrony IP 44; kompatybilny z systemem inteligentnej automatyki domowej TaHoma.
  • Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty.
  • Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.

Decyzja: Kasia - Ze względu na ukośny podjazd (ma spory spadek od garażu w kierunku wjazdu), nie mogliśmy zastosować rozwieranej bramy dwuskrzydłowej. Tę jednoskrzydłową wykonaliśmy w końcowym etapie budowy domu. Wiedzieliśmy, że w przyszłości dodamy napęd, dlatego elektryk przygotował w budynku odpowiednie przyłącze. Nieco później, przed ułożeniem kostki na podjeździe, doprowadził przewody do ogrodzenia. Kiedy odbudowaliśmy domowy budżet, zamówiliśmy u kolegi automat i montaż. Zaproponował dobry bezusterkowy model, od renomowanego producenta. Zaufaliśmy mu.

Napęd do bramy przesuwnej - rady i przestrogi:

Darek: montaż napędu trwał krótko. Nie musieliśmy dokupować żadnych części, bo wszystkie niezbędne producent zawarł w zestawie fabrycznym. W trakcie wykonywania fundamentu pod bramę przesuwną, przygotowano z betonu postument (jest teraz zlicowany w wierzchem kostki brukowej), do którego kolega przykręcił (solidnymi śrubami) skrzynkę z motoreduktorem i przekładnią. Zastrzegł wtedy, żeby jej nie otwierać. Zapewnił, że w razie awarii przyjedzie bez zwłoki - nie zaszła jeszcze taka okoliczność, za wyjątkiem wyregulowania mechanizmu po wybrukowaniu podjazdu.

Skrzynka z motoreduktorem stoi obok słupka z lampą ostrzegawczą, na zalecanym podwyższeniu
Skrzynka z motoreduktorem stoi obok słupka z lampą ostrzegawczą, na zalecanym podwyższeniu.

Zamówiliśmy trzy piloty, tylko nimi się posługujemy, chociaż jest możliwość korzystania z aplikacji na smartfon i systemu TaHoma. Model dwukanałowy wykorzystujemy do sterowania bramą wjazdową i garażową, to bardzo wygodne. Brama się otwiera z odległości 30 m. Chwilkę musimy zaczekać na pełne otwarcie. Przy starcie i końcówce cyklu, skrzydło zwalnia (tzw. miękki domyk). Brama porusza się w miarę cicho, nie dygoce.

Napęd nie kosztuje fortuny, a jest bardzo przydatny, warto go zatem założyć. Naszego jeszcze nie konserwowaliśmy. Wszystko świetnie działa, łącznie z listwą zębatą zamocowaną wzdłuż dolnej krawędzi skrzydła. W pilocie żony, który wozi w samochodzie, musiałem wymienić baterie.

Koszty zakupu napędu do bramy jednoskrzydłowej przesuwnej:

  • napęd z montażem 3000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Najpierw jednoskrzydłową bramę obsługiwano ręcznie, od 2020 r. automatycznie.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!