Czy można mieć drut kolczasty na ogrodzeniu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy można mieć drut kolczasty na ogrodzeniu?

Drut kolczasty od dawna wykorzystywany jest jako materiał ogrodzeniowy w rolnictwie i hodowli zwierzęcej. Nawet dziś bez trudu na wsiach i pastwiskach znaleźć można prowizoryczne płoty druciane. Tego typu ogrodzenia często spotykane są na terenach wojskowych czy na murach otaczających zakłady karne, ale w rzeczywistości jako materiał ogólnodostępny, drut kolczasty można stosować zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i przemysłowym. Nie oznacza to jednak dowolności w sposobie jego montażu.

aktualizacja: 2023-10-05 09:22:11
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest drut kolczasty?
  • Czy można zamontować drut kolczasty na ogrodzeniu?
  • Gdzie najczęściej stosuje się drut kolczasty?

Drut kolczasty - charakterystyka i rodzaje

Drut kolczasty stanowi element konstrukcyjny, który wykonuje się w postaci dwóch lub trzech skręconych spiralnie stalowych drutów. Na nich, w pewnych odstępach, owija się krótkie odcinki drutu, które mają wystające, ostre końce.

Poza wspomnianymi miejscami, drut kolczasty może być także samodzielnym lub dodatkowo zabezpieczającym elementem ogrodzenia domu czy zakładu przemysłowego. Należy jednak pamiętać, że jego funkcja zabezpieczająca wynika z tego, że kontakt z nim może prowadzić do poważnego zranienia. Drut kolczasty może się wbić w ciało nieproszonego gościa, ale także zwierzęcia.

Dostępne na rynku druty ocynkowane różnią się od siebie średnicą drutu nośnego. W ofertach producentów znaleźć można także drut kolczasty powlekany powłoką PVC, który jest dostępny w kolorze niebieskim, zielonym, brązowym i czarnym.

Jeśli chodzi o rodzaj ogrodzenia, właściwie nie ma znaczenia, czy będzie to siatka, mur czy ogrodzenie z paneli. Nie ma konieczności uzyskania zezwoleń, jednak są pewne ograniczenia prawne, które należy wziąć pod uwagę.

Drut kolczasty w świetle prawa

Przepisy prawa nie zabraniają stosowania drutu kolczastego, jednak definiują warunki jego montażu. Zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów.

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że sposób ogrodzenia posesji musi uwzględniać bezpieczeństwo ludzi i zwierząt. Dlatego też, jeśli właściciel posesji chce zamocować drut kolczasty, może to zrobić na ogrodzeniach, które mają wysokość większą niż 1,8 m. Należy przy tym pamiętać, że jeśli wysokość ogrodzenia przekracza 2,2 m, istnieje obowiązek zgłoszenia budowy odpowiednim służbom.

Oczywiście są wyjątki od powyższej reguły - powyższe przepisy nie dotyczą ogrodzeń aresztów śledczych i zakładów karnych.

Drut kolczasty - najczęstsze zastosowania

Bardzo rzadko drut kolczasty wykorzystywany jest do ogradzania prywatnych posesji, ze względu na to, że pogarszałby ich walory estetyczne, a do tego mógłby być kojarzony z zakładami penitencjarnymi. Istnieją inne, nowoczesne i skuteczne metody ochrony domu i jego otoczenia.

Drut kolczasty może natomiast służyć do ochrony przed potencjalnymi atakami lub sabotażem w przypadku infrastruktury krytycznej, takiej jak elektrownie, stacje transformatorowe lub wodociągi. Ma też zastosowanie militarne - jest powszechnie stosowany w obszarach wojskowych i przygranicznych jako element obrony i zabezpieczenia.

Czasem drut kolczasty można spotkać w gospodarstwach wiejskich, zwłaszcza na pastwiskach dla krów, koni, baranów i owiec. W takich miejscach pełni on funkcję zabezpieczającą przed wejściem na teren wypasu zarówno niepowołanych osób, jak i dzikiej zwierzyny. Jednak najczęściej drut kolczasty stanowi ochronę takich miejsc, jak place budowy czy składy budowlane.

Redaktor: Damian Żabicki
fot. otwierająca: stokpic / pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!