Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Podczas wymiany ogrodzenia, pomyliłam się przy wyborze koloru farby na przęsłach

Ogrodzenie jest bezobsługowe. Materiały z betonu sprawdzają się najlepiej. Pomyliłam się jedynie przy wyborze koloru farby na przęsłach ze stali. Szkoda, że nie zamówiłam szarej. Na czarnej bardzo widać kurz i każdą plamę. Do pierwszego deszczu trochę mnie to martwiło - mówi Maria, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogrodzenie użytkuje od 2015 r.

Podczas wymiany ogrodzenia, pomyliłam się przy wyborze koloru farby na przęsłach

Ogrodzenie:

 • Od frontu – słupki, podmurówka i altana śmietnikowa z prefabrykowanych kształtek betonowych, imitujących łupany granit; przęsła ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo szarą farbą. 
 • Fundament – o gł. 1,20 m, liniowy, zbrojony (po poprzednim ogrodzeniu). 
 • Furtki – główna o szer. 1 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika – 1 szt. o szer. 1 m. 
 • Brama – o szer. 3,79 m, dwuskrzydłowa, z napędem (poprzednia brama – jednoskrzydłowa, przesuwna).

Decyzja: planując nowe ogrodzenie na froncie działki, mogłam pominąć wylewanie fundamentów, bo stare były bardzo solidne. Pojechałam do pobliskiej firmy, specjalizującej się w budowie ogrodzeń, i tam obejrzałam nowoczesne materiały. Tylko takie mnie interesowały z racji unikania konserwacji.

Poprzednie przęsła z kątowników stalowych trzeba było malować. Ponadto podmurówka była zbyt niska i nie chroniła posesji, położonej przy ruchliwej ulicy, przed błotem rozchlapywanym przez rozpędzone auta i autobusy. Na ogromnym firmowym placu zderzyłam się z setkami różnych materiałów, wzorów przęseł i kolorów! Obsługa okazała się fachowa.

Do zbudowania nowego cokołu o wys. 70 cm oraz słupków sprzedawca doradził mi gotowe kształtki ogrodzeniowe z betonu imitującego łupany granit i odpowiednie gotowe czapy. Wskazał model stalowych przęseł nowej generacji. Mają one kompletnie inną jakość i wygląd, niż moje poprzednie. Stal jest ocynkowana i zabezpieczona proszkowo farbą, a szczeble ułożone w modnym poziomym układzie. Zamówiłam wszystko kompleksowo, z transportem i z montażem. Wykonawca przyjechał do mnie na pomiary i po dwóch tygodniach wrócił, aby postawić słupki i podmurówkę.

Dwuskrzydłowa brama o szer. 3,79 m
Dwuskrzydłowa brama o szer. 3,79 m zastąpiła poprzednią – jednoskrzydłową, samonośną (również z napędem).

Ogrodzenie - rady i przestrogi:

 • Murarze uwinęli się z tym w 2 dni. W środek słupków przy bramie i furtce wpuścili zbrojenie ze stali. Betonowe elementy ogrodzenia wiązały przez miesiąc. Kolejny raz ekipa pojawiła się u mnie z gotowymi elementami ze stali – przęsłami, furtkami, bramą. Miały już przymocowane zaczepy, uchwyty, więc ich montaż na śruby trwał zaledwie kilka godzin.

 • Ogrodzenie jest bezobsługowe. Materiały z betonu sprawdzają się najlepiej. Na szarej powierzchni pustaków nie odznacza się kurz, ani ślady błota. Woda nie przecieka przez fugi w gotowych czapach z betonu, są dobrze dopasowane do rozmiarów podmurówki i słupków. Pomyliłam się jedynie przy wyborze koloru farby na przęsłach ze stali. Szkoda, że nie zamówiłam szarej. Na czarnej bardzo widać kurz i każdą plamę. Do pierwszego deszczu trochę mnie to martwiło. Niepotrzebnie! Myjka ciśnieniowa nie jest im konieczna.

  Wkrótce zrobię przegląd okuć i elektrozaczepu w furtce oraz napędu w bramie. W śmietniku nie mam furtki, to wada, bo tutejsza firma odbiera śmieci tylko wystawione na zewnątrz ogrodzenia.

Ogrodzenie - koszty:

 • z montażem 12 500 zł.
Furtka o szer. 1 m
Furtkę o szer. 1 m wyposażono w elektrozaczep i wideofon.
Furtka i brama ogrodzeniowa
Przeczytaj reportaż z remontu tego domu!

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Między słupkami i podmurówką z betonowych kształtek zamontowano stalowe przęsła.

aktualizacja: 2017-07-20

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma JONIEC® nagrodzona Złotym Medalem MTP
Firma JONIEC® nagrodzona Złotym Medalem MTP Ogrodzenie ROMA firmy JONIEC® zostało nagrodzone Złotym Medalem MTP BUDMA 2018. To jedna z najbardziej cenionych i prestiżowych nagród na ...
Firma JONIEC® z wyróżnieniem HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2017
Firma JONIEC® z wyróżnieniem HOME ZONE Jakość i Niezawodność 2017 Firma JONIEC® już po raz drugi znalazła się w prestiżowym gronie laureatów wyróżnienia HOME ZONE Jakość i Niezawodność - edycja 2017. ...
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze