Budujemy Dom

Czemu służą podposadzkowe warstwy podłogowe?

Artykuł na: 6-9 minut

Sposób wykonania podłogi zależy do tego, w jakiej części budynku się ona znajduje – na gruncie, na stropie, czy też w nieogrzewanej piwnicy. Konkretne wymagania mogą też wynikać z konstrukcji stropu, charakteru pomieszczenia czy zastosowania ogrzewania podłogowego.

Czemu służą podposadzkowe warstwy podłogowe?

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzują się: podkłady wylewane, podkłady prefabrykowane i płyty gipsowo-włóknowe? 
  • Jakie są rodzaje izolacji podłogowych?
  • Jak wykonać warstwę wyrównawczą z zaprawy samopoziomującej?

PODPOSADZKOWA WARSTWA PODŁOGOWA - PODKŁAD

To, w jaki sposób oraz z czego zostanie wykonany podkład podłogowy, zależy od kilku czynników – konstrukcji stropu, rodzaju ułożonych izolacji oraz planowanego pokrycia podłogi. Wykonuje się go w postaci wylewki – betonowej, anhydrytowej – lub układa z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo- -włóknowych, OSB lub desek. Jeżeli podłoże jest dostatecznie równe, oraz gdy układanie warstwy izolacyjnej nie jest planowane, podkład możne stanowić cienka wylewka wyrównująca.

Podkład wylewany

Podkład wylewany to inaczej jastrych. Wykonuje się go na mokro z zapraw cementowych lub anhydrytowych. Układany na izolacji cieplnej oraz akustycznej, powinien mieć grubość co najmniej 3,5 cm. Przy ogrzewaniu podłogowym – odpowiednio więcej (zwykle ok. 6,5 cm). Najczęściej używanym spoiwem jastrychu jest cement portlandzki, a wypełniaczem piasek. Jeśli warstwa musi być grubsza, piasek często zastępuje się żwirem lub pospółką.

Gdy w podkładzie ma być umieszczona podłogówka lub zawiera on dodatki nadające mu wodoszczelność, do masy dodawane są jeszcze tzw. plastyfikatory. Podkład mający pokryć instalację ogrzewania podłogowego wykonuje się jako warstwę pływającą – oddzielając go taśmą izolacyjną od ścian i innych elementów konstrukcyjnych. Duża płynność zaprawy anhydrytowej ułatwia jej wylewanie na dużych powierzchniach oraz powoduje, że bez problemu wypełnia się przestrzeń pomiędzy rurami wodnego ogrzewania podłogowego. Podkład taki nie kurczy się podczas schnięcia.

Trzeba jednak pamiętać, że podkłady anhydrytowe nie są odporne na działanie wody, zatem nie nadają się do pomieszczeń mokrych.

Wykonanie wylewki samopoziomującej (anhydrytowej) krok po kroku.

Podkłady prefabrykowane

Podkłady prefabrykowane wykonuje się z płyt. Bardzo popularne są ostatnio suche jastrychy z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Ich standardowe wymiary to: szerokość 50–125 cm i długość do 3 m (warstwa wierzchnia jest przesunięta względem spodniej o ok. 5 cm).

Płyty gipsowo-włóknowe

Płyty gipsowo-włóknowe dostępne są także jako zespolone z warstwą izolacji akustycznej lub termicznej (styropian, miękka płyta pilśniowa bądź wełna mineralna). Ich krawędzie profilowane są na pióro i wpust lub zakład – co zapewnia uzyskanie równych połączeń. Zaletą takiego suchego jastrychu jest niewielki ciężar – można go bez obaw stosować na drewnianych stropach belkowych. Wykonanie podkładu tego typu nie wymaga prowadzenia prac mokrych, więc można go od razu użytkować.

PODPOSADZKOWA WARSTWA PODŁOGOWA - IZOLACJA

Warstwy izolacji chronią przed ucieczką ciepła, hałasem, wodą oraz wilgocią.

Izolacja cieplna to przede wszystkim płyty ze styropianu typu dach/podłoga. W podłodze na gruncie minimalna grubość izolacji to 12–15 cm. Odpowiednia grubość warstwy powinna być określona w projekcie budynku. W przypadku grubej izolacji, płyty najlepiej układać dwuwarstwowo z przesunięciem spoin.

Do wykonania izolacji akustycznej można użyć specjalnego styropianu akustycznego lub płyt z wełny mineralnej skalnej. Zależnie od potrzeb, stosuje się również izolacje wodoszczelne, przeciwwilgociowe oraz paroszczelne. W pomieszczeniach mokrych, w których montowany jest wpust podłogowy (pralnia, łazienka), wykonuje się izolację wodoszczelną typu ciężkiego, układaną na podkładzie, który powinien być uformowany z co najmniej jednoprocentowym spadkiem (1 cm na odcinku 1 m) w kierunku wpustu.

Izolację przeciwwilgociową wykonuje się w miejscach, gdzie podłoga może podciągać wilgoć gruntową. Najczęściej tworzy ją folia budowlana. Układa się ją bezpośrednio na podkładzie, a dopiero na nich znajduje się ocieplenie. W przypadku, gdy podłoga jest narażona na wilgoć od dołu, np. ze znajdującej się poniżej pralni, należy wykonać izolację paroszczelną (z takich samych materiałów co przeciwwilgociową) – bezpośrednio na stropie.

Schemat: Układ warstw ocieplonej podłogi na gruncie
Układ warstw ocieplonej podłogi na gruncie.

PODPOSADZKOWA WARSTWA PODŁOGOWA - WARSTWA WYRÓWNAWCZA Z ZAPRAWY SAMOPOZIOMUJĄCEJ

Ułatwia ona układanie posadzki. Na ogół wylewa się ją z zaprawy samopoziomującej, która po połączeniu z wodą, przez krótki czas ma bardzo płynną konsystencję. Łatwo ją wtedy rozprowadzić, wypełniając wszelkie nierówności. Jednocześnie powstaje idealnie pozioma, gładka powierzchnia, jakiej nie da się uzyskać zaprawą tradycyjną. Gotowa wylewka samopoziomująca nie ustępuje jej właściwościami mechanicznymi. Niektóre wylewki mogą nawet stanowić, ostateczną warstwę użytkową – np. tam, gdzie nie muszą wyglądać bardzo reprezentacyjnie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wykończyć je farbą do posadzek bądź płytkami.

Pamiętajmy, że zbyt gęsta zaprawa nie będzie się dobrze rozlewać. W zbyt rzadkiej może dojść do rozdzielenia składników, co znacznie pogarsza wytrzymałość powierzchni. Podczas przygotowywania masy, trzeba zatem bardzo dokładnie przestrzegać zalecanych proporcji wody i suchej mieszanki.

Grubość warstwy powinna mieścić się w granicach podanych przez producenta, np. 1–5 mm, 2–10 mm lub 10–25 mm. Grubowarstwowa wylewka nie rozleje się dobrze w cieńszej warstwie, zaś cienkowarstwowa, ułożona grubo, będzie miała skłonność do spękań skurczowych. Produkty tego typu są dość drogie i dlatego zwykle wykonuje się z nich cienkie warstewki. Proces mieszania, wylewania i wstępnego rozprowadzania nie może trwać dłużej niż kilkadziesiąt minut. Wymaga to sprawnej organizacji pracy – zwłaszcza w przypadku dużej powierzchni.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Austrotherm

aktualizacja: 2017-12-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX
Nowa kolekcja paneli Querra marki VOX Projektanci marki VOX w okresie jesienno-zimowym postanowili i ocieplić polskie wnętrza i proponują zupełnie nową linię paneli podłogowych ...
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów
Płytki Stara Cegła Kafel do podłóg i tarasów Pełne uroku z dawnych lat płytki w stylu starej cegły są bardzo chętnie wykorzystywanym elementem do wykończenia wnętrz. Stosowane są ...
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji
Nowość od Arbiton: podłogi winylowe nowej generacji Szeroki wybór 30 dekorów w czterech niepowtarzalnych kolekcjach podłóg winylowych nowej generacji od Arbiton pozwoli stworzyć jedną podłogę ...

Wylewka cementowa czy anhydrytowa na ogrzewaniu podłogowym?

Jaką wylewkę zastosować na ogrzewaniu podłogowym?

polecane produkty i technologie

Trwałość, czystość, elegancja, czyli betonowa podłoga w Twoim domu

Nowoczesne, zapewniają indywidualną aranżację wnętrza, a przede wszystkim są bardzo praktyczne. Mowa o posadzkach dekoracyjnych z mikrocementu CREATIVO BAUFLOOR, które sprawdzą się w każdym wnętrzu, także w Twoim domu.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".