Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłoga z desek - kłopoty to za mało powiedziane!

Podłoga z desek - kłopoty to za mało powiedziane!

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. To powiedzenie obrazuje błąd, jaki popełniłem, niepotrzebnie kładąc cienkowarstwową zaprawę samopoziomującą w sypialniach. Przedobrzyłem, tracąc dużo czasu na jej wylanie i ponad 3500 zł na materiał i osprzęt - mówi Janusz, który wraz z Basią, jest członkiem Klubu Budujących Dom i użytkuje podłogi od 2009 roku.

W kuchni, łazience i wiatrołapie ułożono płyty matowego gresu

Parametry domu: murowany, parterowy, powierzchnia 118 m2.

Rodzaje posadzek:

 • 80 m2 deska podłogowa z litego drewna sapelli, klasa I, wym. 15 x 90 x 300–1200 mm; 
 • reszta budynku – płyty litego gresu 10 x 450 x 450 mm.

Podkład:

 • na gruncie – na zaizolowanej folią i styropianem (20 cm) wylewce cementowej. 
 • posadzki z gresu – na zaprawie klejowej,
 • z deski egzotycznej – na kleju dyspersyjnym.

Ogrzewanie podłogowe: brak.

Decyzja: w poprzednich domach mieliśmy naprawdę piękne posadzki, własnoręcznie wykończone drewnianym parkietem. W obecnym spróbowaliśmy nowocześniejszych wyrobów. W trzech sypialniach samodzielnie ułożyliśmy panele z drewna bukowego. Mimo że pływały na matach tłumiących, mocno dudniły pod stopami. Ponadto, widoczne były łączenia. Nie dawały przyzwoitego efektu i po trzech latach zdemontowaliśmy je.

Dokupiliśmy ten sam materiał, jaki leżał już w salonie i jadalni – lite deski z drewna sapeli. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma już pstrokacizny, jak poprzednio, a wnętrza zdobi jednorodna posadzka z pięknym rysunkiem słojów drewna. Wnętrza wydają się większe. Resztę posadzek wykończyliśmy gresem. Mniej znaczy więcej!

Podłoga z drewna sapelli, po scyklinowaniu wosku, została zalakierowana lakierem jednoskładnikowym. Lakier uwidacznia usłojenie i barwę drewna

Podłoga z desek - rady i przestrogi:

 • Janusz: Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. To powiedzenie obrazuje błąd, jaki popełniłem, niepotrzebnie kładąc cienkowarstwową zaprawę samopoziomującą w sypialniach. Przedobrzyłem, tracąc dużo czasu na jej wylanie i ponad 3500 zł na materiał i osprzęt. Już podczas wylewania podkładu z betonu starannie dopilnowałem, żeby trzymał poziom i był gładki! I na takim podłożu, po jego zagruntowaniu, trzeba było przykleić deskę podłogową.

  Cienkowarstwowa wylewka samopoziomująca jest droga i niewiele osób ją kupuje. Prawdopodobnie trafiłem na zleżałą partię, więc kiedy zacząłem zdejmować w sypialniach wcześniej przyklejone deski, warstwa samopoziomująca odeszła od podkładu razem z nimi. Deski, te później dokupione, musiałem po 2 latach zdjąć, bo niektóre się wichrowały. Idąc po nitce do kłębka, stwierdziłem, że producent zmieszał deski kilku klas.

  Kupując deski I kasy, radzę, po dostawie do domu, po prostu wyjąć je z opakowania i dokładnie sprawdzić deska po desce. I od razu zareklamować! Deski z drewna egzotycznego są drogie i nie wolno dawać się oszukiwać. Ponieważ kładłem podłogi sam, prace bardzo się rozłożyły w czasie i było już za późno na reklamację. Oczywiście odzyskałem większość desek, po mozolnym oczyszczeniu ich z kleju i zaprawy samopoziomującej, a ubytki uzupełniłem z desek zapasowych.

  Dziś już nie kupiłbym desek o dł. 1200 mm, tylko o dł. 300–800 mm. Deski z litego drewna egzotycznego, mimo ryfli zabezpieczających pod spodem, łatwo się wichrują. Po przejściach z drewnem egzotycznym, obecnie poprzestałbym na rodzimym jesionie.

 • Basia: Żadna z nowoczesnych podłóg nie przebiła wyglądu i trwałości ozdobnego parkietu z kilku rodzajów drewna z poprzedniego domu. Deski na początku zawoskowaliśmy, bo tak jest zdrowo i ekologicznie. Ale mąż narzeka, że pod woskiem deska "nie żyje" – rysunek słojów wygląda jak za mgłą. Mnie to nie przeszkadza, ale Januszowi tak.

  Choć kupiliśmy dobrej jakości wosk, rysuje się, pozostawiając białe ślady. Dopiero ta wada przemówiła do mnie, choć wosk można łatwo uzupełnić. Kiedy brzydka i rysująca się podłoga nie dawała nam satysfakcji, w 2012 r. zdecydowaliśmy się na scyklinowanie i zalakierowanie posadzki w strefie dziennej. I dopiero teraz widać efekt katorżniczej pracy Janusza! Po ręcznej cyklinie, położył dwie warstwy jednoskładnikowego lakieru. Obecnie użyłby dwuskładnikowego, bo jest jeszcze bardziej odporny na zarysowania.
Deska w trakcie cyklinowania Łączenie na elastyczny kit między płytami gresu i deską (po zalakierowaniu)

Podłoga z desek - koszty:

 • ułożenia desek 14 500 zł; 
 • klej i wosk 3750 zł; 
 • lakier 65 zł/l; 
 • gres 3800 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Podłoga z desek, poza walorami wizualnymi, daje komfort w cieple dotyku, cało rocznie, zarówno przy klasycznych podłogach jak i przy ogrzewaniu podłogowym.

Gość T.W.

26 Cze 2015, 08:08

Cytat Te kafle na ścianie w kuchni nie za bardzo komponują się z szafkami. O wiele lepiej wyglądałyby gresowe, małe kafelki, takie 5x5 cm. Może teraz kilka słów o podłodze z desek. Zapraszam do rozwinięcia tematu.

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

25 Cze 2015, 14:40

ja mam u siebie parkiet.....Administracja forum: link poleciał do kosza

Gość janusz

24 Cze 2015, 13:14

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze