Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Gruntowa pompa ciepła jest wygodna, oszczędna, czysta i niezawodna

Artykuł na: 4-5 minut

System grzewczy, choć był drogi na etapie budowy, sprawdza się fantastycznie. Z nim jest wygodnie, oszczędnie, czysto, niezawodnie. Już się zamortyzował - mówi Aneta, Czytelniczka Budujemy Dom, która gruntową pompę ciepła użytkuje od 2006 r.

Gruntowa pompa ciepła jest wygodna, oszczędna, czysta i niezawodna

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 134 m2. Wentylacja grawitacyjna.

 

Działka: grunt gliniasty, pow. 1150 m2.

 

Dwie pompy ciepła:

 • I. gruntowa; moc 5–10 kW. Źródło dolne – poziomy kolektor płaski. Źródło górne – 100% wodne ogrzewanie podłogowe. 
 • II. Podgrzewacz c.w.u. z powietrzną pompą ciepła do przygotowywania c.w.u. w zasobniku o poj. 283 l.

Decyzja: dziesięć lat temu jeszcze nie było tu sieci gazowej, a dla nas palenie groszkiem, czy gazem płynnym nie wchodziło w rachubę. Mąż uparł się, żeby budynek ogrzewać pompą ciepła. Ja też byłam za, ze względów ekologicznych, ekonomicznych i po prostu wygody. Do wyboru i zamontowania pompy zatrudniliśmy firmę doświadczoną w tej materii. Dzięki niej mamy teraz dwie pompy.

 

Pierwsza gruntowa ogrzewa dom i ma poziomy kolektor, zajmujący prawie połowę działki. Monterzy stwierdzili, że do takiego kolektora mamy wymarzony grunt i dostatecznie dużo miejsca. Druga powietrzna pompa ma wbudowany zasobnik na wodę użytkową i ogrzewa ją przez cały rok. W lecie natomiast może chłodzić pomieszczenia.

Wyjście rur z ziemi
Wyjście rur z ziemi

Dwie pompy ciepła - rady i przestrogi:

Firma od pomp sprawnie poprowadziła kompleksową usługę, łącznie z położeniem podłogówki. Nasza instalacja grzewcza od początku działa bez awarii. Jedyne co sami robimy to – w zależności od pory roku – włączamy lub wyłączamy pompę gruntową, a w regulatorze pokojowym zamieniamy zadania i… zużyte baterie. Różnica opłat za prąd między latem a zimą sięga najwyżej 170 zł miesięcznie.

 

Przez pierwsze dwie, trzy zimy koszty ogrzewania były dużo wyższe niż teraz, bo instalacja musiała się wygrzać i usystematyzować. Monterzy uprzedzili nas o tym. Dodali jeszcze, żeby po dziesięciu latach powinniśmy sprowadzić serwisanta do ewentualnego uzupełnienia glikolu. Właśnie zamierzamy to zrobić. Wcześniej nie zamawialiśmy żadnych przeglądów, bo nie było takiej potrzeby.

Sterownik i armatura gruntowej instalacji grzewczej z kolektorem poziomym
Sterownik i armatura gruntowej instalacji grzewczej z kolektorem poziomym

System grzewczy, choć był drogi na etapie budowy, sprawdza się fantastycznie. Z nim jest wygodnie, oszczędnie, czysto, niezawodnie. Już się zamortyzował. Moim zdaniem nie ma lepszego systemu, lecz jednocześnie uprzedzam, że w konfiguracji tylko z podłogówką trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami.

 

Ponieważ u nas woda w podłogówce ma maksymalnie 40°C, podłoga wykończona płytami z kamienia długo się rozgrzewa i potrzebuje 24 godzin, żeby podgrzać powietrze w domu do zadanych 20°C. Wtedy przydaje się kominek. Potem kamienna podłoga długo trzyma ciepło, a pompa włącza się, kiedy w pomieszczeniach temperatura spada poniżej 19°C i wyłącza wtedy, kiedy osiąga 20°C.

Dwie pompy ciepła - koszty:

 • cała instalacja c.o. 60 000 zł; 
 • eksploatacja – energia elektryczna w lecie 220 zł/m-c, w zimie 360–390 zł/m-c.
Powietrzna pompa ciepła przygotowująca c.w.u. przez cały rok
Powietrzna pompa ciepła przygotowująca c.w.u. przez cały rok

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Pompa ciepła serii PCWB firmy Hewalex
Pompa ciepła serii PCWB firmy Hewalex Wielu właścicieli domowych basenów sezonowych przekonało się, że nawet przy upalnej pogodzie woda w nich długo pozostaje zimna, a sezon ...
Pompa ciepła KOTREM PC AIR monoblock
Pompa ciepła KOTREM PC AIR monoblock Oferta firmy Kotrem z Kłobucka to m.in. powietrzne pompy ciepła PC AIR typu monoblock.
Konferencja prasowa: Biawar - 50 lat zrównoważonego rozwoju
Konferencja prasowa: Biawar - 50 lat zrównoważonego rozwoju W dniu 6 kwietnia 2018 r., w siedzibie firmy NIBE-BIAWAR, przy al. Jana Pawła II 57 w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa z udziałem ...

Odradzam łącznie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym

Konfigurując dzisiaj mój system grzewczy, nie powtórzyłbym połączenia  pompy z kominkiem z płaszczem... - mówi Mariusz, z którym cztery lata wcześniej  przeprowadziliśmy wywiad. Wówczas wypowiadał się pozytywnie o tym  rozwiązaniu grzewczym.

topowe produkty

Efektywne ogrzewanie z pomocą natury. Nowe powietrzne pompy ciepła w ofercie marki Buderus

Pompy ciepła Logatherm WLW zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii - ciepła z naszego otoczenia. Wysoka efektywność i nowoczesny wygląd to główne zalety nowych pomp ciepła marki Buderus.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze