Budujemy Dom

Gruntowa pompa ciepła jest wygodna, oszczędna, czysta i niezawodna

Artykuł na: 4-5 minut

System grzewczy, choć był drogi na etapie budowy, sprawdza się fantastycznie. Z nim jest wygodnie, oszczędnie, czysto, niezawodnie. Już się zamortyzował - mówi Aneta, Czytelniczka Budujemy Dom, która gruntową pompę ciepła użytkuje od 2006 r.

Gruntowa pompa ciepła jest wygodna, oszczędna, czysta i niezawodna

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 134 m2. Wentylacja grawitacyjna.

 

Działka: grunt gliniasty, pow. 1150 m2.

 

Dwie pompy ciepła:

  • I. gruntowa; moc 5–10 kW. Źródło dolne – poziomy kolektor płaski. Źródło górne – 100% wodne ogrzewanie podłogowe. 
  • II. Podgrzewacz c.w.u. z powietrzną pompą ciepła do przygotowywania c.w.u. w zasobniku o poj. 283 l.

Decyzja: dziesięć lat temu jeszcze nie było tu sieci gazowej, a dla nas palenie groszkiem, czy gazem płynnym nie wchodziło w rachubę. Mąż uparł się, żeby budynek ogrzewać pompą ciepła. Ja też byłam za, ze względów ekologicznych, ekonomicznych i po prostu wygody. Do wyboru i zamontowania pompy zatrudniliśmy firmę doświadczoną w tej materii. Dzięki niej mamy teraz dwie pompy.

 

Pierwsza gruntowa ogrzewa dom i ma poziomy kolektor, zajmujący prawie połowę działki. Monterzy stwierdzili, że do takiego kolektora mamy wymarzony grunt i dostatecznie dużo miejsca. Druga powietrzna pompa ma wbudowany zasobnik na wodę użytkową i ogrzewa ją przez cały rok. W lecie natomiast może chłodzić pomieszczenia.

Wyjście rur z ziemi
Wyjście rur z ziemi

Dwie pompy ciepła - rady i przestrogi:

Firma od pomp sprawnie poprowadziła kompleksową usługę, łącznie z położeniem podłogówki. Nasza instalacja grzewcza od początku działa bez awarii. Jedyne co sami robimy to – w zależności od pory roku – włączamy lub wyłączamy pompę gruntową, a w regulatorze pokojowym zamieniamy zadania i… zużyte baterie. Różnica opłat za prąd między latem a zimą sięga najwyżej 170 zł miesięcznie.

 

Przez pierwsze dwie, trzy zimy koszty ogrzewania były dużo wyższe niż teraz, bo instalacja musiała się wygrzać i usystematyzować. Monterzy uprzedzili nas o tym. Dodali jeszcze, żeby po dziesięciu latach powinniśmy sprowadzić serwisanta do ewentualnego uzupełnienia glikolu. Właśnie zamierzamy to zrobić. Wcześniej nie zamawialiśmy żadnych przeglądów, bo nie było takiej potrzeby.

Sterownik i armatura gruntowej instalacji grzewczej z kolektorem poziomym
Sterownik i armatura gruntowej instalacji grzewczej z kolektorem poziomym

System grzewczy, choć był drogi na etapie budowy, sprawdza się fantastycznie. Z nim jest wygodnie, oszczędnie, czysto, niezawodnie. Już się zamortyzował. Moim zdaniem nie ma lepszego systemu, lecz jednocześnie uprzedzam, że w konfiguracji tylko z podłogówką trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami.

 

Ponieważ u nas woda w podłogówce ma maksymalnie 40°C, podłoga wykończona płytami z kamienia długo się rozgrzewa i potrzebuje 24 godzin, żeby podgrzać powietrze w domu do zadanych 20°C. Wtedy przydaje się kominek. Potem kamienna podłoga długo trzyma ciepło, a pompa włącza się, kiedy w pomieszczeniach temperatura spada poniżej 19°C i wyłącza wtedy, kiedy osiąga 20°C.

Dwie pompy ciepła - koszty:

  • cała instalacja c.o. 60 000 zł; 
  • eksploatacja – energia elektryczna w lecie 220 zł/m-c, w zimie 360–390 zł/m-c.
Powietrzna pompa ciepła przygotowująca c.w.u. przez cały rok
Powietrzna pompa ciepła przygotowująca c.w.u. przez cały rok

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik SWPC Termo Magnum. Zbiornik wyposażony został w bardzo dużą wężownicę, której powierzchnia ...
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu!
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu! Zielona-eskadra.pl podsuwa kilka sposobów na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jako portal promujący ekologiczne rozwiązania techniczne ...
Pompa ciepła NIBE z podwójnym dofinansowaniem
Pompa ciepła NIBE z podwójnym dofinansowaniem Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwią redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80%, czyli o tyle obniżają rachunki. ...

Jak doprowadzić powietrze do pompy ciepła?

Jak najlepiej doprowadzić powietrze do pompy ciepła? Czy kolektor poziomy można zastosować pod budynkiem w warstwie piasku stabilizowanego pod posadzką parteru? Doprowadzenie powietrza z czerpni tuż przy budynku. 

polecane produkty i technologie

Efektywne ogrzewanie z pomocą natury. Nowe powietrzne pompy ciepła w ofercie marki Buderus

Pompy ciepła Logatherm WLW zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii - ciepła z naszego otoczenia. Wysoka efektywność i nowoczesny wygląd to główne zalety nowych pomp ciepła marki Buderus.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".