Budujemy Dom

Dom w cenie mieszkania

Artykuł na: 17-22 minuty

Kiedy Ania i Piotr zorientowali się, że za równowartość ich czteropokojowego mieszkania na warszawskim Natolinie mogą zbudować dom pod miastem, nie wahali się. Dziś mieszkają w wygodnym jednorodzinnym domu, położonym kilkanaście kilometrów od Warszawy.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych Porotherm o grubości 25 cm i styropianu o grubości 15 cm; dach pokryty dachówką ceramiczną Braas.
Powierzchnia działki 1800 m2.
Powierzchnia domu 259,5 m2.
Powierzchnia garażu 60 m2.
Roczne koszty utrzymania domu 13 868 zł.

Ania i Piotr są ludźmi podejmującymi decyzje bez ociągania się. Szybko zdecydowali się na sprzedaż mieszkania i budowę domu, równie prędko wybrali działkę.

 

To prawda, że mieli łatwiejszy start, niż inne młode małżeństwa. Pieniądze na działkę otrzymali w prezencie ślubnym od rodziców. Także oni przetarli szlak do sprawdzonej agencji nieruchomości. Małżonkowie udali się do tej samej firmy, przez którą rodzice 7 lat wcześniej kupili posesję dla siebie. Przedstawili następujące priorytety: działka nie może być mniejsza niż 1000 m2 i powinna znajdować się na południe od Warszawy.

Działka blisko Warszawy

Pracownik agencji w ciągu jednego umówionego dnia pokazał im 7 działek budowlanych, z których najbardziej spodobała im się siódma z kolei. Siódemka okazała się dla nich bardzo szczęśliwa. Już tego samego dnia zdecydowali się na zakup, zachwyceni położeniem ziemi przy lesie i na końcu "ślepej" drogi oraz małą liczbą sąsiadów. Inne oglądane posesje położone były na terenie bardziej zabudowanym i przy hałaśliwych drogach.

 

Ze względu na dzieci bardzo im odpowiadało, że nieprzelotowa droga ma status prywatnej i leży z dala od ruchliwej trasy. Nie chcieli – tak, jak na posesji rodziców – ciągle pilnować maluchów przed wybieganiem na ulicę. Ponadto, układ działki pozwalał na skierowanie strefy wypoczynkowej przyszłego domu na południowy-zachód tarasu.

Dom wyniesiono ponad poziom terenu i uformowano spadki w stronę ogrodzenia. Wymagał tego okresowo podmokły teren. Na dachu ułożono brązową ceramiczną dachówkę. Na ścianach beżowy tynk akrylowy. Garaż ma wewnętrzne połączenie z resztą domu, a nad sobą składzik gospodarczy. Ganek na froncie domu podpierają kolumny, jak w polskim dworku. Otaczają go schodki, przy których właściciele zbudowali pochylnię. Dzięki temu łatwiej jest wjechać do środka domu wózkiem dziecięcym. Zainwestowali w wysokiej jakości drzwi wejściowe. Są solidne i mają nieotwierane naświetle boczne.

Tak się szczęśliwie złożyło, że właściciele sąsiedniego domu wcześniej doprowadzili do swojej posesji przyłącza elektryczności i gazu. Uzgodnione było, że kolejni nabywcy ziemi będą oddawać za nie 1/8 zapłaconej kwoty. Koszty nie były wysokie, więc małżeństwo od razu je zaakceptowało. Teren miał już sieć wodociągową, a w trakcie budowy domu Ani i Piotra zbudowano sieć kanalizacyjną, więc nie musieli budować szamba. Do podlewania ogrodu i mycia samochodów zdecydowali się jednak dodatkowo wykopać studnię.

 

Choć para, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie mogła kupić mniejszej działki niż 1800 m2, była z tego faktu bardzo zadowolona. Większe działki oznaczały bowiem większe odległości między domami sąsiadów. W 2006 r. razem z kosztami pośrednika, notariusza, podatkiem działka kosztowała 180 000 zł.

Z gotowym projektem

Ania i Piotr chcieli mieć dom o tradycyjnej bryle. Nie zamawiali indywidualnego projektu, ponieważ w katalogach widzieli mnóstwo projektów gotowych i już przetestowanych przez innych użytkowników. Szukali domu z trzema sypialniami na parterze. Zakładali, że podstawowe codzienne życie będzie się toczyć na dolnej kondygnacji, bez częstego chodzenia po schodach.

 

Chcieli też, by sypialnie, a raczej pokoje prywatne dla dwojga dzieci były do siebie podobne i miały po około 15 m2. Pokoje musiały pomieścić wszelkie potrzebne dzieciom meble, również wygodne biurka do nauki. Z dwóch wybranych projektów Biura Projektowego Archon, projekt „Dom w Mikołajkach” spełniał ten wyznacznik. Górną kondygnację Ania i Piotr przeznaczali do pracy, nocowania gości i dla zabaw dzieci.

Ania i Piotr nie zbudowali narożnego tarasu, proponowanego w projekcie. Miał ciągnąć się od jadalni, wzdłuż salonu, do sypialni małżeńskiej. Zrezygnowali z wąskiej płyty od strony jadalni, a rozbudowali płytę za domem. W związku z tym inaczej zorganizowali wyjścia tarasowe. Z tej zmiany są bardzo zadowoleni. Część tarasu znajduje się pod okapem dachu. Nawierzchnię z betonu właściciele wykończyli płytami gresu, identycznymi jak we wnętrzach. Płyty ze szlifowanego gresu o wymiarach 60 x 60 cm ułożono z fugą o szerokości 1 mm. Tworzą niemal jednolitą taflę. Płyty nie mają porów, więc są łatwe do pielęgnowania.

Wybraliśmy dom z poddaszem, zamiast parterowego, ponieważ zależało nam na wygodnym zapleczu gospodarczym – mówi Anna. – Projekt nie przewidywał na parterze pralni z suszarnią, więc postanowiliśmy ją zorganizować na poddaszu. Na łazienkę z przejściem do pralni i suszarni przeznaczyliśmy jeden z pokojów, a na miejscu łazienki urządziliśmy gabinet. Kolejny pokój służy gościom, jeszcze następny jest pokojem zabaw. W pokoju zabaw mamy wejście na ogrzewany strych w szczycie dachu.

 

Na parterze też zmieniliśmy kilka elementów. Zlikwidowaliśmy ciąg komunikacyjny z holu do kuchni. Między WC a spiżarnią postawiliśmy ścianę działową. Do powiększonej spiżarni mamy obecnie wejście tylko od strony kuchni, natomiast do toalety od strony holu. Murarze dziwili się temu przedsięwzięciu, ale my nie żałujemy decyzji. Zakupy wnosimy do kuchni przez salon i jadalnię. Wprowadzając zmiany, kierowaliśmy się tym, co się nam podobało, lub nie, w domach rodziców i znajomych oraz doświadczeniami z użytkowania poprzedniego mieszkania. Najmniej funkcjonalny był tam mały, ciemny korytarz przy drzwiach wejściowych.

 

Wybraliśmy projekt z dużym wiatrołapem, w którym zastosowaliśmy szerokie i przeszklone drzwi wejściowe. W wiatrołapie i holu zrezygnowaliśmy z wewnętrznych drzwi, dzięki czemu pomieszczenia dzienne wydają się przestronniejsze. Początkowo planowaliśmy łazienkę przy małżeńskiej sypialni, ale ostatecznie nie powstała. Powiększyliśmy natomiast jej kosztem garderobę. Zamiast narożnego, zbudowaliśmy duży prostokątny taras za domem. W związku z tym inaczej rozmieściliśmy wyjścia tarasowe.

Podłoga salonu i jadalni oraz małżeńskiej sypialni znajduje się stopień niżej, niż reszta parteru. Właściciele są z tego zadowoleni, bo posadzka wydaje się dzięki temu mniej monotonna. Dopasowali do niej marmurową obudowę kominka (bez DGP). W nowoczesnych wnętrzach zastosowali akcent retro – zegar po ojcu Piotra.

Piotr: – Rodzice mają standardowy garaż i nie jest zbyt wygodny. W oryginale nasz projekt też zakładał garaż dwustanowiskowy o powierzchni 33,40 m2, ale postanowiliśmy go od razu powiększyć. Obecnie produkuje się samochody z szerokimi, wygodnymi drzwiami, które potrzebują jednak więcej miejsca. W Internecie sprawdziłem wymiary największych wytwarzanych teraz samochodów osobowych i według nich zaplanowaliśmy nasz garaż. Dodaliśmy przestrzeń na sprzęt ogrodniczy i sportowy. Nad garażem urządziliśmy natomiast nieogrzewany składzik gospodarczy.

Parter przed zmianami Parter po zmianach
Projekt: Dom w Mikołajkach – Biuro Projektów Archon+

Budowa rozciągnięta w czasie

Prace zostały rozłożone na dwa etapy. Pierwszy trwał od 8 marca do końca 2008 r. Doprowadzenie budowy do stanu surowego, zamkniętego z przyłączami kosztowało 350 000 zł. Po całorocznej przerwie w 2009 r. prace wykończeniowe ruszyły w lutym 2010 r. Rodzina wprowadziła się w kwietniu, w fazie ukończonego parteru. Poddasze oddano do użytku w lipcu 2010 r. Na wykończenie budynku wydano 420 000 zł. Inwestycja łącznie z umeblowaniem nie przekroczyła 1 000 000 zł. Prac doglądała głównie właścicielka. Kolejne fazy budowy odbierał kierownik nadzoru budowlanego.

 

Projekt zakładał dużo okien na parterze i aż 9 w połaci dachu – opowiada Anna. – Dlatego zastosowaliśmy dobrej jakości okna z PVC z ciepłymi szybami. Do zaizolowania ścian sprowadzaliśmy z Białegostoku styropian o grubości 15 cm i cierpliwie czekaliśmy na niego 2 miesiące. Na stropie nad parterem i pod dachem ułożyliśmy wełnę mineralną o grubości 20 cm. Dobra izolacja budynku opłaciła się, bo teraz wydajemy na ogrzewanie mniej. W kominku bez DGP nie paliliśmy przez pierwsze dwa lata. Podczas budowy pracownicy spowodowali pożar, ponieważ źle wykonano jego obudowę. Nawet po remoncie kominka mieliśmy obawy co do jego używania. Ale już minęły.

Ania przeszła kurs wykańczania wnętrz. We wnętrzach zastosowała minimalizm i prostotę, które jej zdaniem nigdy się nie znudzą. Operowała naturalnymi materiałami – kamieniem, drewnem, skórą oraz klasyczną kolorystyką – ecru, beż, brąz. W salonie ustawiła skórzane jasne kanapy. Właścicielka marzyła o narożnym okapie w kuchni. Meble zamówiła w znanej firmie, jednak mają wiele niedoróbek. Gdyby to było możliwe, obecnie zleciłaby ich wykonanie poznanemu na końcu budowy stolarzowi. Podobnie jak drzwi na całym parterze. Nawet w kuchni widoczna jest jej niechęć do nadmiaru bibelotów.

Dom ogrzewa kondensacyjny kocioł, zasilany gazem ziemnym z sieci. Kocioł współpracuje z ogrzewaniem podłogowym na parterze i części poddasza oraz grzejnikami na ścianach. Wychowując małe dzieci, właściciele nie wyobrażali sobie domu bez ogrzewania podłogowego. Zastosowali też większy zasobnik c.w.u. (ma pojemność 200 l).

Dom ogrzewa kondensacyjny kocioł gazowy De Dietrich, współpracujący ze stojącym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 200 l, z grzejnikami na ścianach oraz z ogrzewaniem podłogowym na parterze (oprócz sypialni) i na części poddasza (w łazience i pralni). Całą instalację grzewczą oraz hydrauliczną wykonała jedna firma. Zna je więc "od podszewki".

Koszty niektórych przyłączy i instalacji

 • Przyłącze elektryczności 2000 zł.
 • Przyłącze gazu 2000 zł.
 • Przyłącze kanalizacji 3000 zł.
 • Budowa studni – 1000 zł, pompa 700 zł.
 • Instalacja hydrauliczna i c.o. – 70 000 zł.
 

Koszty, czyli gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Rocznie utrzymanie domu kosztuje 13 868 zł, natomiast eksploatacja poprzedniego mieszkania (o powierzchni 70 m2) kosztowała 13 000 zł.

 

Właściciele utrzymują w zimie w pomieszczeniach temperaturę 21°C. Podstawowym źródłem ciepła jest gaz ziemny z sieci, na którym pracuje kondensacyjny kocioł. Roczne opłaty za gaz wynoszą 4700 zł. Do systemu grzewczego należy ogrzewanie podłogowe (ułożone w 60% budynku), grzejniki na ścianach oraz zasobnik c.w.u. o pojemności 200 l. Żeliwny wkład (bez DGP) w kominku w salonie działa niezależnie. Jest używany okazyjnie i nie przekłada się na koszty ogrzewania budynku. Tylko opłaty za elektryczność są wyższe, niż opłaty w poprzednim mieszkaniu. Rocznie sięgają 3700 zł. Szukając oszczędności, właściciele zamierzają zmienić dostawcę prądu.

 

Rachunki za wodę z wodociągu i kanalizację dochodzą do łącznej kwoty 2300 zł, za wywóz śmieci natomiast – do 720 zł. Pozostałe opłaty: monitoring budynku 444 zł; podatek od nieruchomości 804 zł; ubezpieczenie domu 1200 zł.
 

Trafione decyzje i rady właścicieli

 • Do adaptacji gotowego projektu oraz załatwienia wszelkich formalności, związanych z budową, zatrudniliśmy firmę architektoniczną Regmar Marek Regulski. Usługa kosztowała 7000 zł.

   

 • Kierownik budowy nie powinien być związany z ekipami wykonawczymi. Lepiej, żeby „grał” dla drużyny przeciwnej, czyli inwestorów.

   

 • Sami organizowaliśmy materiały i sami rozliczaliśmy dostawy. Polecamy porównywanie cen w składach budowlanych z cenami w Internecie. W fazie wykańczania domu można zaoszczędzić nawet 20% ogólnych kosztów.

   

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z kondensacyjnego kotła gazowego i ogrzewania podłogowego. Kupiliśmy najbardziej zaawansowany technologicznie kocioł z dobrą automatyką. Do instalacji grzewczej i hydraulicznej (łącznie z przeniesieniem rur w inne miejsce poddasza) zatrudniliśmy jedną firmę. Wykonawca doskonale zna cały system grzewczy, bo go sam założył.

   

 • Radzimy nie oszczędzać na stałych elementach wykończenia budynku, np. na drzwiach, podłogach. Warto jednak poszukać dobrego rzemieślnika, zamiast kupować wyroby firmowe. Na parterze zamontowaliśmy drzwi z okleiną znanej firmy, ale nie jesteśmy z nich zadowoleni. Pod koniec budowy poznaliśmy stolarza, który zrobił schody, drzwi na strych, meble. Są piękne, z litego drewna, a kosztowały tyle samo, co z okleiną.

   

 • Dobrze, że zrezygnowaliśmy z łazienki przy sypialni małżeńskiej. Wystarcza jedna wspólna! W sypialni jest ciszej, bo nie słychać w niej np. kąpieli pod prysznicem. W pokojach prywatnych bardziej przydaje się obszerniejsza garderoba.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-06-11

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

tak, tytuł powinien brzmieć dom w cenie 4 mieszkań albo powinno być dodane, że sprzedawali apartament w stolicy.

Gość edek

26 Lis 2013, 12:14

No fajne to mieszkanie musiało być skoro sprzedali za jakieś 800 000 PLN. Mając 1 mln PLN to wybór mieszkań jest duży i w zasadzie dowolnej lokalizacji kazdego miasta w Polsce. Tytuł bardzo mylący, oj bardzo.

Gość 123

20 Cze 2013, 11:13

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".