Budujemy Dom

Dom dwupokoleniowy bez piwnicy?

Artykuł na: 6-9 minut
Dom dwupokoleniowy bez piwnicy? Niemożliwe – powiedziała Alicja z krainy Podolszyn Nowy i wyczarowała projekt Koral 2, który dziś może kupić każdy budujący.

Dom dwupokoleniowy bez piwnicy?
Pierwsza była działka i pomysł na zamieszkanie w spokojnej, cichej okolicy na obrzeżach Warszawy. Zawiedziona opieszałością biur nieruchomości Alicja wsiadła do samochodu i postanowiła sama znaleźć ziemię.

 

Jeździła zataczając coraz większe kręgi od stolicy. Upatrzone 800 m² udało jej się kupić dopiero po kilku wizytach u właściciela.

Przyszła pora na projekt domu. Szukała go w katalogach i przez Internet. Warunkiem była m.in. możliwość przystosowania domu dla rodziny dwupokoleniowej, oraz garaż w bryle budynku. „Koral” z pracowni MTM Styl spełniał wymagania rodzinne, jak i architektoniczne.

 

Alicja nie wyobrażała sobie domu bez piwnicy, dlatego zaproponowała dodanie podpiwniczenia wielkości 120 m². Po wprowadzeniu kilku dodatkowych poprawek zrzekła się praw autorskich na rzecz pracowni. Dzięki temu można teraz kupić projekt „Koral 2”.

Mimo że dom jest duży, można go zmieścić na niewielkiej działce, ponieważ znaczna część powierzchni użytkowej jest ukryta w ziemi. Postawienie stanu surowego wynajętej ekipie zajęło dwa i pół miesiąca. Alicja miała dużo szczęścia, ponieważ budowę rozpoczęła w październiku 2004 roku, kiedy praktycznie nie było zimy. Reszta prac została wykonana systemem gospodarczym przy zaangażowaniu rodzinnych fachowców – głównie z Zakopanego.

 

Alicja skończyła szkołę architektoniczną. Jest prokurentem pracowni, która projektuje obiekty użyteczności publicznej, głównie dla potrzeb służby zdrowia. Pojawiają się również zlecenia dotyczące budownictwa jednorodzinnego. Dlaczego kupiła projekt gotowy?

– Nie miałam czasu projektować dla siebie. Dom z katalogu to przede wszystkim oszczędność czasu na etapie koncepcyjnym. Zamiast wymyślać kilka wersji i decydować, która jest najlepsza a potem ją udoskonalać, przeszłam od razu do udoskonalania wybranej – śmieje się inwestorka.

Kominek w pokoju w piwnicy

++ Podziemne królestwo


Wygodne schody prowadzą do przestronnego holu piwnicy. Na 120 m² znajduje się kotłownia z piecem gazowym, niewielki magazyn na rzadko używane rzeczy, pralnia, łazienka i dwa duże pokoje połączone dwuskrzydłowymi drzwiami, z kominkiem w większym pomieszczeniu. Miejsce to zostanie przeznaczone na rekreację lub pracownię, jeżeli Alicja zdecyduje się pracować w domu.

 

+ Alicja w krainie cegieł

Drzwi wewnętrzne
Płytki

Do kosztów budowy inwestorka dopisałaby spore wynagrodzenie za własną pracę: nadzór, organizacja, porady, kontrola, wyszukiwanie materiałów. Na budowę przyjeżdżała minimum raz dziennie, czasem spędzała na placu po kilka godzin.

 

Budowała systemem gospodarczym szukając wykonawców głównie przez rodzinę i przyjaciół. Ponieważ pochodzi z gór, wiele prac zleciła góralom.

 

Sama kupowała materiały i wymyślała tańsze rozwiązania, np. zrezygnowała z klinkieru na elewacji, a drzwi zamówiła u stolarza.

 

Ocenia, że gdyby nie włożyła tyle pracy w budowę i nie znalazła materiałów w okazyjnych cenach, wydałaby o kilkadziesiąt procent więcej. Kosztorysy dodawane do projektów gotowych uważa za nierealne.

 + Czary, mary... Koral 2

Rozbudowana wersja projektu jest przede wszystkim większa ze względu na dodaną piwnicę. Jest też lepiej rozplanowana – kotłownia znajduje się w piwnicy, a na powstałej w ten sposób wolnej powierzchni na parterze zmieściła się wygodna łazienka. W miejscu łazienki powstał drugi pokój.

 

Nie ma też spiżarki, ani przejścia z domu do garażu. W ten sposób zostały ograniczone rozdrobnione pomieszczenia i komunikacja. Doszły schody do piwnicy. Ze względu na piwnicę podniósł się również poziom parteru – trzeba było dodać kilka stopni w schodach wejściowych i przy zejściach z tarasu do ogrodu.

KotłowniaDrzwi zewnętrzne

- Za mało salonu

Po wybudowaniu masywnego kominka z półkami, salon okazał się za mały. Alicja żałuje, że nie poszerzyła go o głębokość wykuszu. Również niewielki taras nie spełniał oczekiwań inwestorki, dlatego powiększyła go tak, aby można było na  nim wygodnie wypoczywać z rodziną i znajomymi.

 

– Po to ludzie wprowadzają się do domków, żeby mogli komfortowo spędzać czas na kawałku własnej działki – inwestorka chce szybko rozprawić się z „księżycowym” krajobrazem powstałym podczas budowy.

Salon z kominkiemSalon

++ Buduję, więc myślę

Parkiet jesionowy

Inwestorce spodobał się parkiet jesionowy. Trafiła na drugi gatunek w dobrej cenie. Piękne jasne fragmenty wymieszane były z ciemniejszymi. Kupiła, przywiozła i wytłumaczyła parkieciarzom, co będą robić.

 

Kiedy usłyszeli, że mają wszystko przebrać i podzielić na pierwszy i drugi gatunek, patrzyli na nią z niedowierzaniem. Praca zajęła jeden dzień.

 

Tym sposobem w salonie są parkiety najwyższej klasy, w sypialniach podłoga jest ciemniejsza, ale za to jednolita. Parkieciarze uznali, że to doskonały pomysł i zamierzają go polecać swoim klientom jako tańsze, a bardzo efektowne rozwiązanie.

++ Garaż na jednego


Ze względu na wąską działkę zmieścił się garaż tylko na jedno stanowisko. Za to znalazł się w nim kanał do prac przy samochodzie.

GarażKanał do prac przy samochodzie

 

Łazienka na poddaszu

+ Poddasze ulepszone

Na poddaszu łazienka została zmniejszona o część przeznaczoną na pralnię, która została przeniesiona do piwnicy. Na „odzyskanej” powierzchni znalazła się wygodna garderoba.

 

Dokładnie na wysokości wykuszu, w salonie, Alicja dodała lukarnę, która poprawia wygląd elewacji i doświetla wnętrze.

- Zabrakło antresoli

Okna połaciowe
Mimo że w domu jest przestrzenna piwnica, inwestorka nie zrezygnowała ze stryszku. Wchodzi się na niego z korytarza na poddaszu. Dziś Alicja żałuje, że ze stryszku nie zrobiła antresoli dostępnej z dużego pokoju nad salonem.

 

Uważa, że byłby to dodatkowy smaczek domu i jednocześnie ładny element pokoju dziennego, planowanego w tym miejscu w razie zaadaptowania góry na oddzielne mieszkanie dla rodziny założonej przez córkę. – Mąż mi nie pozwolił. Ale jeszcze jest sporo czasu, zobaczymy – uśmiecha się inwestorka.


Strych nad garażem Alicja zaadaptowała – będzie tam pokój wypoczynkowy. Dodała jeszcze dwa okna połaciowe, by lepiej doświetlić pomieszczenie.

+ Rozsądnie wykończony

Łańcuchy zastępujące rury spustowe

Zamiast dachówki ceramicznej dach został pokryty blachodachówką – co obniżyło jego koszt o połowę! Za to Alicja zainwestowała w dobre obróbki blacharskie. Jest też bardzo zadowolona z kominów wentylacyjnych (ok. 700 zł jeden) i łańcuchów zastępujących rury spustowe.

Zrezygnowała z wykończenia schodów wewnętrznych w całości drewnem, zostawiając wytynkowane podstopnie. Jest to rozwiązanie o połowę tańsze, a wygląda znacznie delikatniej i współcześnie.

 

Dokonała również zmian materiałowych wobec rozwiązań proponowanych w projekcie – dom wybudowała z cegły max zamiast betonu komórkowego i ociepliła wełną 12 cm, a tynki położyła silikonowe.

{single-image 18394}


Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak, Aneta Demianowicz

aktualizacja: 2011-03-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Również będziemy budować ten dom na pomorzu. Czy ktoś mógłby orientacyjnie wypowiedzieć się na temat kosztów budowy tego domu?.

Gość carka

28 Mar 2010, 19:45

Również będę budować dom Koral 2 w okolicach Warszawy, bardzo chciałabym skontaktować się z p. Alicją.

Gość dante

25 Lut 2009, 22:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".