Budujemy Dom

Jaka działka taki dom

Artykuł na: 4-5 minut

Najważniejsza jest ziemia – upiera się Jacek, który uważa, że to działka narzuca wielkość i wygląd domu oraz styl życia jego mieszkańców.

Jaka działka taki dom

Tak naprawdę, to Jacek wiedział lepiej, jakie kryteria ma spełniać jego działka niż dom. Ponieważ nie lubi załatwiać spraw urzędowych, postanowił kupić działkę w pełni uzbrojoną. Nie chciał też denerwować się o bezpieczeństwo domu, więc plac musiał znajdować się wśród innych domów jednorodzinnych.

Po krótkich poszukiwaniach kupił 760 m², nieopodal domu ojca. – Chciałem móc często odwiedzać budowę, żeby nadzorować prace i ustrzec się przed kradzieżami, czy dewastacją. I udało się – opowiada.

 

Od razu zdecydował się na projekt katalogowy. Dom miał przede wszystkim pasować do działki, mieć ok. 200 m² pow. użytkowej, duże pokoje i klasyczną bryłę. Wybrał z żoną projekt "E-7" z pracowni Architekci.

 

Fundamenty zaczęli kopać w 1998 r. Budowali systemem gospodarczym przez dwa lata. Wysoki poziom wód gruntowych wymógł rezygnację z piwnicy. To pociągnęło za sobą kolejne zmiany.

 

Garaż zaadaptowali na pomieszczenie gospodarcze, w którym zmieściła się pralnia, spiżarnia i kotłownia. Przy okazji zlikwidowali okna od strony sąsiada, a dodali jedno od frontu. Dzięki tej zmianie dom ma okna symetrycznie rozłożone po obu stronach wejścia, co podkreśla jego dworkową stylizację.

 Wiatę na samochód Jacek dostawił dopiero rok po zakończeniu budowy.

Wiata na samochód

Klasyczny wygląd domu, według właścicieli, psuł wykusz od strony ogrodu. Dlatego z niego zrezygnowali, zostawiając prostą ścianę domu. Dwa niewielkie pokoje na parterze, zostały połączone i zaadaptowane na wygodny gabinet pana domu.

Maria zdecydowała, że ściana między kuchnią a pokojem dziennym zostanie usunięta, co "otworzy" parter i ułatwi rodzinne spędzanie czasu. Odpowiedni klimat tworzy także kominek z tradycyjnym paleniskiem.

 

Brak piwnicy i pomieszczenia, w którym można gromadzić rzeczy rzadko używane, wymusiły zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod dachem na obwodzie ścian zewnętrznych.

 

Może jest tam niewygodnie i nie można się wyprostować, ale uzyskaliśmy dzięki temu dodatkowe 30 m² gospodarczych schowków – Jacek pokazuje niskie (ok.140 cm) drzwi, przez które wchodzi się na stryszek z korytarza na piętrze.

+

 • Efekt po usunięciu ściany pomiędzy salonem a kuchnią
  Wygodny dom dla rodziny 3-4 osobowej.
 • Przestrzenny i reprezentacyjny hol.
 • Znajdująca się na poddaszu wolna przestrzeń pomieściła 30 m² pomieszczeń gospodarczych.
 • Dostawiona do domu wiata nie psuje jego charakteru.

-

 • Po rezygnacji z piwnicy trzeba było zagospodarować garaż na kotłownię, pralnię i spiżarnię.
 • Zdaniem Jacka wykusz w pokoju od strony ogrodu psuł klasyczny wygląd dworku polskiego, dlatego właściciel z niego zrezygnował.
 • Źle zrobione wywietrzniki na dachu – zimą zawiewa przez nie śnieg na strych.
{single-image 18483}

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak, Aneta Demianowicz

aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".