Budujemy Dom

Kłopoty z dachem

Artykuł na: 6-9 minut
Każdy dom zaczynam oglądać od dachu, reszta wydaje się mniej ważna - mówi Piotr, a historia budowy jego domu to opowieść o walce z nieudolnymi dekarzami.

Kłopoty z dachem
Małgosia i Piotr są świeżo po weekendzie spędzonym w nowym domu. Nie jest on jeszcze wykończony, ale ma urządzoną kuchnię i łazienkę, co pozwala "pomieszkać" trochę na swoim.

 

Pierwsze wrażenie, to cisza pięknej podwarszawskiej miejscowości Łajski. Szczególnie pies jest wyraźnie zachwycony przestrzenią dookoła domu. Inwestycja w działkę 1800 m² była dobrym pomysłem. Tym bardziej, że kiedy Piotr ją kupował w 2003 roku, ten kawał ziemi kosztował 55 tys. zł.

 

Dziś sąsiednie działki są znacznie droższe. Nic dziwnego, okolica jest piękna i spokojna, a do centrum Warszawy samochodem można dojechać w niecałą godzinę.

Po prostu: dom

Widok dachu nad garażem

Do lustrzanego odbicia domu wybudowanego według projektu "" z pracowni Archon+ wchodzi się bardzo ładnie, bo bezpośrednio na połączony z jadalnią pokój dzienny, z okien którego widać ogród. Za to klatka schodowa jest ukryta nieco z boku, co pozwala na jej skromniejsze wykończenie.

- Zdecydowaliśmy się na schody wylewane, ponieważ drewniane zniszczyłyby się podczas budowy. Poza tym, ażurowe schody nie pozwalają na umieszczenie pod nimi schowka. A wadą tego projektu jest właśnie brak pomieszczeń gospodarczych, więc schowek był konieczny - opowiada Piotr, który ceni proste i praktyczne rozwiązania. Dlatego zrezygnował z trudnego do wykonania okrągłego tarasu, na rzecz prostokątnego ze ściętymi rogami.

Małgosia i Piotr przygotowują się na możliwość zaadaptowania góry domu na mieszkanie dla jednej z córek. W związku z tym uznali, że sama toaleta na dole, to za mało. Łazienkę powiększyli kosztem kotłowni. Dzięki temu zmieściła się w niej kabina z wysokim brodzikiem, z której właściciele są bardzo zadowoleni. Główną zmianą projektową "Domu w Magnoliach 2" jest powiększenie garażu do dwóch stanowisk i pokoju na poddaszu do 42 m². Dodany w nim został również balkon, którego barierka jest w części ruchoma.

Drzwi wewnętrzneSchody

- Możliwe, że w przyszłości zrobimy schody na dół i w ten sposób uzyskamy oddzielne wejście do domu - mówi Piotr. Aby umożliwić ustawienie mebli, pod skosami poddasze zostało podniesione o jeden pustak. Chcąc obniżyć koszty stolarki zrezygnowali z połowy okien dachowych oraz dwóch okien w jadalni i kuchni.

Dachu nie daruję!

Okno dachowe

Budowa domu przebiegała spokojnie i bez większych zawirowań. Całość udało się sfinansować z własnych pieniędzy, bez posiłkowania się kredytami. Kłopoty zaczęły się dopiero "na szczycie".

 

Dla Piotra dach jest najważniejszym elementem domu, dlatego zdecydował się wydać na dachówkę 30 tys. zł. Kilka razy sprawdzał umowę z wykonawcami, którzy zapewniali, że oddają ponad 20 dachów rocznie.

Dach został wykonany w tydzień. Niestety, połacie były przekoszone i nie zeszły się w górze, więc dodatkowo wykonawcy obcięli część dachówek piłą. Zrobili wiertarką dziury i próbowali połączyć części dachu na drut. Początkowo nie chcieli słyszeć o przekładaniu dachu, ponieważ jest to bardzo duży nakład pracy, a poza tym, trzeba dokupić zniszczony materiał.

Właściciele się uparli. Powołali rzeczoznawcę z firmy Brass, który ostatecznie zdecydował, że dach trzeba zdjąć i ułożyć do nowa. Dziś wszystko wygląda tak, jak powinno. O kłopotach przypominają jedynie porozrzucane wszędzie, zniszczone dachówki.

Balustrady z internetu

Balkon

- Podczas budowy chętnie korzystaliśmy z pomocy "Budujemy Dom". Oprócz artykułów, bardzo przydały nam się Karty Informacji Zwrotnej. Wysyłałem je do firm, których produktami byłem zainteresowany i dostawałem szczegółowe informacje, cenniki oraz wzorniki - Piotr pokazuje masę katalogów i próbek produktów nadesłanych przez firmy.

 

Jest bardzo zadowolony z upustów cenowych, jakie wytargował dzięki znajomości cen producentów. Duże oszczędności uzyskał dzięki wyszukiwaniu promocji i wyprzedaży. W ten sposób kupił na przykład parkiet dębowy w cenie 22 zł/m² z listwami - 4 zł/szt. (!)

Część materiałów Małgosia i Piotr kupili przez... Internet. W ciemno na przykład nabyli wełnę mineralną czy balustrady na balkony. W Internecie znaleźli również instalatora kotła. Kupili od niego bardzo tanio potrzebne urządzenie, a potem jeszcze się zaprzyjaźnili.

Kominek

- Wykańczamy dom bez pośpiechu. Na razie zajmujemy się wybieraniem koloru tynku. Potem musimy jeszcze nawieźć ziemię i obsypać budynek, bo, niestety, kupiliśmy działkę z lekkim zagłębieniem. Później przyjdzie czas na wnętrza.

Ale weekendy zamierzamy spędzać już u siebie. Dobrze nam tutaj - uśmiecha się Małgosia. - Tylko na razie trochę zimno - dodaje Piotr. Ale w przyszłości, będzie ogrzewanie podłogowe i zaczniemy korzystać z kominka.

 

 

+
  • Zlikwidowanie włazu prowadzącego z zadaszonego wejścia do domu na stryszek. Teraz wchodzi się tam z sypialni. Jest to wygodniejsze rozwiązanie i dodatkowo miejsce na garderobę. A domownicy mogą wyglądać przez najładniejsze i najdroższe okno w domu.
  • Zabudowanie klatki schodowej i zrobienie pod nią schowka gospodarczego. Rozwiązanie to broni się, ponieważ schody ukryte są z boku holu i inwestowanie w ażurową, drewnianą klatkę, której prawie nie widać, jest w tym wypadku stratą pieniędzy.
-
  • Półokrągły taras przewidziany w projekcie był bardzo trudny w wykonaniu. Właściciele zamienili go na prostokątny, ze ściętymi rogami.
  • W projekcie nie było trzeciego komina - wentylacyjnego, który został dodany podczas budowy.
  • Złe ułożenie dachu, to jeden z najczęściej spotykanych błędów budowlanych. Ekipę trzeba dobrze sprawdzić i zamówić kilka miesięcy wcześniej.
{single-image 18615}

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak,
Aneta Demianowicz

aktualizacja: 2011-03-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dojazd z tej miejscowości do Warszawy w godzinę,tak tak....może w 2005 roku,teraz pewnie ze dwie +koszt paliwa,gratuluję ,,mądrego" wyboru...

Gość ten

01 Paź 2013, 10:18

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".