W budynku gospodarczym dach pokryty papą przecieka. Co mogę zrobić?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
W budynku gospodarczym dach pokryty papą przecieka. Co mogę zrobić?

W budynku gospodarczym pokrytym papą pojawiły się przecieki. Na starej papie (ułożonej na betonie i smołowanej kilkakrotnie) w wielu miejscach widoczne są pęcherze i spękania. Chciałbym pokryć dach papą termozgrzewalną. Czy wystarczy zagruntować stare pokrycie, czy muszę je zerwać?

aktualizacja: 2020-06-16 05:38:42

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy stara powłoka papy jest smołowa czy asfaltowa. Obecnie stosowane są wyłącznie papy asfaltowe, których nie można łączyć z produktami smołowymi.

Rodzaj użytego materiału można łatwo określić po zapachu - przy lekkim podgrzaniu smoła wydziela charakterystyczny duszący zapach, asfalt jest prawie bezwonny. Pokrycie smołowe należy całkowicie usunąć i, po naprawieniu i wysuszeniu podłoża, ułożyć dwie warstwy papy termozgrzewalnej. Pokrycia asfaltowego nie trzeba zrywać.

W opisanym przypadku, problemem może być zawilgocenie podłoża, które nierzadko prowadzi do ponownego powstawania pęcherzy i uszkodzenia nowej warstwy papy. Zależnie od rozległości i stopnia zawilgocenia, konieczne jest więc ułożenie papy wentylacyjnej na całej powierzchni bądź tylko w miejscach mokrych.

W takich sytuacjach konieczna będzie perforacja istniejącej powłoki, umożliwiająca odparowanie wilgoci z podłoża. Oprócz nacięć w miejscach występowania pęcherzy, wiertłem o średnicy 10-12 mm, wykonuje się równomiernie rozmieszczone otwory - minimum 10 szt./1 m2 dachu. Na tak przygotowanym podłożu układa się papę wentylacyjną, a na niej termozgrzewalną papę pokryciową.

W obu wariantach montuje się kominki odprowadzające wilgoć spod pokrycia. Umieszcza się je w pobliżu najwyższej części dachu. Przy wentylacji całej powierzchni połaci przyjmuje się, że każdy kominek powinien "obsługiwać" ok. 40 m2 pokrycia.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Perforacja istniejącej papy umożliwiająca odparowanie wilgoci z podłoża i pokrycie jej papą wentylacyjną oraz termozgrzewalną papą pokryciową

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!