Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Porady ekspertów

Nowe płytki na tarasie

Nowe płytki na tarasie

Muszę przeprowadzić remont tarasu, bo ułożone na nim płytki w wielu miejscach popękały i odchodzą od podłoża. Czy po usunięciu miejscowych uszkodzeń można będzie na naprawionej powierzchni ułożyć nowe płytki?


Odpowiedź eksperta: Remont ograniczony do zmiany nawierzchni tarasu wykonujemy wtedy, gdy pozostałe warstwy tarasowe są prawidłowo wykonane i w dobrym stanie. Zrywamy wówczas stare płytki, a skruszałe fragmenty podkładu usuwamy metodą skuwania lub szlifowania całej powierzchni.

Jeśli po zdjęciu zniszczonej warstwy powierzchnia tarasu nie będzie równa, musimy nałożyć warstwę wyrównującą, mocno związaną ze starym podłożem. Nie można w takim wypadku użyć zwykłej zaprawy cementowej, lecz trzeba wykorzystać specjalne wylewki podłogowe nakładane na podłoże pokryte uprzednio powłoką szczepną (nakładaną zwykle w postaci emulsji).

Powierzchnia podłoża musi mieć ok. 2% spadek w kierunku krawędzi tarasu. Na tak wyrównanym podłożu, po ok. 2 tygodniach można przystąpić do układania płytek po uprzednim nałożeniu warstwy wodoszczelnej z płynnej folii i zamocowaniu okapników wzdłuż krawędzi tarasu.

Płytki ceramiczne układamy, stosując do tego celu wyłącznie elastyczną zaprawę klejową. Nakładamy ją w taki sposób, aby pod płytkami nie tworzyły się puste przestrzenie, gdzie mogłaby gromadzić się woda. Szerokość fug zależy od wielkości płytek i powinna stanowić ok. 3% ich wymiaru. Do spoinowania należy także użyć elastycznej zaprawy do fug, a w miejscach przebiegu dylatacji spoiny wypełniamy specjalnym silikonem. Brzegi płytek na krawędzi tarasu pokrywa się masą silikonową, formując (w przekroju) trójkątne ich zakończenie.

Redakcja BD
fot. Kreisel

aktualizacja: 2015-09-18

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze