Prowansalski relaks: jak stworzyć wyjątkową jadalnię na tarasie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Prowansalski relaks: jak stworzyć wyjątkową jadalnię na tarasie

W trakcie wykańczania domu, mąż zbudował drewniany taras o powierzchni 24 m2 i ażurową ścianę boczną. Od razu urządziłam na tarasie strefę wypoczynkową w stylu prowansalskim - mówi Ada, która wraz z Irkiem remont tarasu przeprowadziła w 2020 r.

aktualizacja: 2023-12-05 12:25:01

Zakres remontu:

  • budowa pergoli i stałego zadaszenia;
  • realizacja - 2 tygodnie.

Taras:

  • z drewna, powierzchnia 24 m2;
  • nawierzchnia - z desek tarasowych z modrzewia syberyjskiego;
  • zadaszenie - najpierw tylko fragment stropu parteru; dodano pergolę i pełne zadaszenie z desek i papy (docelowo zostanie ułożony gont bitumiczny, jak na dachu domu);
  • położenie - od południa i zachodu, przy jadalni.

Decyzja: Ada - w trakcie wykańczania domu, mąż zbudował drewniany taras o powierzchni 24 m2 i ażurową ścianę boczną. Jest stolarzem, zatem zna tajniki pracy z drewnem, my wybraliśmy elementy z trwałego modrzewia syberyjskiego. Ale nie tylko z tego powodu wybraliśmy drewno. Wcześniej do wykończenia podjazdu, ścieżek przeznaczyliśmy wyroby betonowe i uznaliśmy, że jest ich już dość - nie chcieliśmy przesadzić z ich ilością, bo działka ma powierzchnię 1000 m2, na zieloną część przypada zaledwie połowa.

Od razu urządziłam na tarasie strefę wypoczynkową w stylu prowansalskim. Chętnie z niej korzystaliśmy nawet wtedy, kiedy nie była jeszcze cała zadaszona, na początku osłonę dawał tylko fragment stropu nad parterem. Zmieniliśmy to w pierwszej fazie pandemii. Wtedy mąż wykorzystał wolny czas (starał się pracować w domu ze względu na dwoje małych dzieci i seniorkę) i skonstruował nad istniejącym podestem - pergolę, pełny dach, balustradę.

Jadalnia na tarasie
Na tarasie Ada urządziła najpierw salonik w stylu prowansalskim, później jadalnię.

Remont tarasu - rady i przestrogi:

Irek: Podest z modrzewiowych desek tarasowych oparłem na betonowych stopach fundamentowych i na legarach z modrzewia. Deski przymocowałem wkrętami do drewna, następnie dwukrotnie pomalowałem barwioną olejobejcą. Wybraliśmy z żoną odcień jasnej szarości, bo taki pasuje do stylu prowansalskiego.

Przestrzeń wypoczynkową pod chmurką Ada umeblowała "wypoczynkiem" z technorattanu i leżanką, które w słonecznie dni osłanialiśmy parasolem (co nie było funkcjonalne). Dopiero kiedy wzniosłem pergolę (z kantówki sosnowej) i zadaszyłem resztę tarasu, poprzedni salonowy wystrój zamieniła na jadalniany. To dlatego, że wcześniej naszej czteroosobowej rodzinie (mieszka z nami jeszcze moja mama) brakowało możliwości wspólnego spożywania posiłków na powietrzu. Leżankę do opalania przeniosła na trawnik przy basenie, kanapę wstawiła do budowanego ogrodu zimowego.

Polubiliśmy przytulność i łagodność, cechujące styl prowansalski, dlatego nie zmieniliśmy wcześniej obranej stylistyki. Natomiast żona jeszcze bardziej podkreśliła ją dekoracyjnymi akcesoriami. Poprosiła mnie o obłożenie fragmentów ścian boazerią, pomalowanie jej podobnym impregnatem, którym zabezpieczyłem podbitkę na dachu, balustradę, pergolę, deski na podeście. Dzięki temu taras przypomina domowe pomieszczenie. Drewno zamierzam konserwować co kilka lat.

Koszty remontu tarasu:

  • elementy z drewna 4000 zł;
  • olejobejca 500 zł;
  • robocizna własna.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Podczas pandemii, Irek dobudował dach nad resztą podestu, który wcześniej wykończył deskami modrzewia syberyjskiego.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!