Budujemy Dom

Taras zadaszony dwiema pergolami z kantówki sosnowej i pergotendą z plandeki samochodowej

Artykuł na: 4-5 minut

Profesjonalne markizy cenowo nie były w naszym zasięgu, więc - pod dachem pergoli rozpięliśmy plandeki samochodowe, jakie np. są na TIR-ach. Mąż zamówił je w specjalistycznym sklepie, a umocował... na nierdzewnych sprężynkach ze starej trampoliny - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od 2014 r., pergotendę od 2016 r.

Taras zadaszony dwiema pergolami z kantówki sosnowej i pergotendą z plandeki samochodowej

Taras:

 • Ułożony na sucho, o pow. 54 m2. 
 • Nawierzchnia - kostka betonowa w kilku rozmiarach, kostka granitowa; murki brzegowe i schody z pełnej cegły betonowej. 
 • Zadaszenie - dwie pergole z kantówki sosnowej i pergotendy z plandeki samochodowej. 
 • Położenie - przy frontowej ścianie domu, wystawa południowa.

Decyzja: prewencyjnie podnieśliśmy fundamenty domu ze względu na okresowe okoliczne podtopienia, dlatego taras znajduje się 45 cm nad gruntem. Zdecydowaliśmy się na kostkę z betonu. Wybraliśmy 2 jej rodzaje, bo gdyby taras powstał tylko z jednego, wyglądałby zbyt ciężko. Większość płyty przykryliśmy kostką imitującą polny kamień, ale celowo poprzecinaliśmy ją liniowymi wstawkami z jasnoszarej kostki granitowej, pasującej do koloru elewacji.

Murki wokół tarasu są z pełnej cegły betonowej, która optycznie rozbija rozległą nawierzchnię. Z tego samego względu zmieniłam kierunek ułożenia kostki, chociaż nie podobało się to brukarzom. Dla mnie nie mogła jednak leżeć inaczej.

Taras z dwiema pergolami
Na długim tarasie, z nawierzchnią z kostki betonowej i granitowej, stoją dwie pergole.
Pod dachem każdej pergoli rozpięto pergotendę z plandeki samochodowej
Pod dachem każdej pergoli rozpięto pergotendę z plandeki samochodowej.

Zadaszenie tarasu plandeką samochodową - rady i przestrogi:

 • Kostka nie była impregnowana, ale mąż jest chemikiem i zamierza sporządzić do niej dobry preparat. Zrobił nawet próbkę i rozprowadził na fragmencie tarasu, żeby przekonać się, czy rzeczywiście daje ochronę. Daje! Musi przygotować go więcej.

  Wcześniej znalazł dobrych brukarzy. Najpierw wylali, pod murki oporowe, fundamenty o głębokości 60 cm i zbroili je prętami, następnie wymurowali ścianki z cegły betonowej, zaizolowali folią kubełkową ściany domu. W obrębie powstałej ramy nawieźli piach, utwardzili go zagęszczarką i przygotowali podsypkę z chudego betonu. Na końcu ułożyli kostkę.

  Prace trwały 2 tygodnie. Nawierzchnia świetnie się sprawdza. W zimie i po deszczu nie jest śliska, łatwo się ją odśnieża. Odznacza się na niej trochę rdza z grilla i tłuszcz, ale plamy zmywamy myjką ciśnieniową. Od czasu do czasu zamiatamy kurz szczotką.
Pergotendy umocowano do kantówki sosnowej na nierdzewnych sprężynach po starej trampolinie
Pergotendy umocowano do kantówki sosnowej na nierdzewnych sprężynach po starej trampolinie.
 • Pierwszą pergolę i pergotendę założyliśmy 2 lata temu, bo trudno było usiedzieć na tarasie w upały. W tym roku dorobiła się ich również mama i chwali je, tak jak my. Obie konstrukcje własnoręcznie wykonał mój mąż. Kantówkę sosnową zabezpieczył wybraną przeze mnie lazurą do drewna w kolorze złoty dąb, która podobno ma wytrzymać aż 6 lat. Zobaczymy, jak z nią będzie naprawdę - to dla mnie ważne, bo zobowiązałam się do konserwowania drewna.

  Deski na dachu Piotrek tak ukierunkował, żeby nie stawiały dużego oporu wiatrom, wiejącym najczęściej z zachodu i południa. Jednocześnie przytwierdził je pod takim kątem, żeby w lecie mocniej cieniowały taras, w zimie mniej - oczywiście, chodzi o wpuszczanie światła do pomieszczeń. Pergotendy mają za zadanie głównie chronić od deszczu, ale też dobrze zatrzymują słońce.

  Profesjonalne markizy cenowo nie były w naszym zasięgu, więc - pod dachem pergoli rozpięliśmy plandeki samochodowe, jakie np. są na TIR-ach. Mąż zamówił je w specjalistycznym sklepie, a umocował... na nierdzewnych sprężynkach ze starej trampoliny. Materiał jest wytrzymały, nie odkształca się pod ciężarem ulewy, nie rozciąga, nie pęka od mrozu. Zdejmujemy go na zimę z dachu pergoli, żeby nie zacieniał pomieszczeń, ale pozostawiamy na zewnątrz, okrywamy nim meble. Meble zrobiliśmy z drewnianych palet i pomalowaliśmy lakierem jachtowym.

Zadaszenie tarasu plandeką samochodową - koszty:

 • materiały brukarskie (bez robocizny) 22 000 zł; 
 • pergotendy z plandeki samochodowej 2 × 350 zł.
Dach pergoli jest ukośny
Dach pergoli jest ukośny, więc woda opadowa nie zbiera się na pergotendzie, tylko od razu spływa poza taras.
Nawierzchnię i wejście na ganek utwardzono kostką betonową
Nawierzchnię i wejście na ganek utwardzono kostką betonową, a z kostki granitowej poprowadzono liniowe wstawki. Murek oporowy i schody zbudowano z cegły betonowej.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-05-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dzień Dobry, Bardzo podoba mi się to rozwiązanie, sam pracuję nad swoim pomysłem przystępnym cenowo bo problem mam podobny ekspozycja południowa, nie chcę tracić słońca w zimę, a koszty 30 tyś za pergolę nie wchodzą w grę.  Gratuluję pomysłu i pozdrawiam. Mirek

Gość Mirek

10 Maj 2018, 19:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus
Markiza z dodatkowym cieniem Schattenplus Dodatkowy cień "Schattenplus" jest przeciwsłonecznym poszyciem, które daje się dodatkowo opuszczać z przodu na markizie jako zasłona. Markilux ...
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG!
Kwadratowe płyty FORZA w ofercie PROBET-DASAG! Oferta firmy PROBET-DASAG, została poszerzona o kwadratowe płyty FORZA, dedykowane obiektom użyteczności publicznej. Wykonane z wysokiej ...
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech
Nawierzchnie ogrodowe Pressbeton® firmy Bautech Nawierzchnia podjazdu przed domem bywa narażona na duże obciążenia a także wycieki oleju czy benzyny. PRESSBETON® jest bardzo wytrzymały. ...

Nowoczesny i elegancki taras w wydaniu Bruk-Bet

Niezwykły spokój płynący z natury to luksus, na który pozwolić może sobie każdy właściciel ogrodu. Odpowiednie materiały i dodatki, jakich użyjemy aranżując przydomową strefę relaksu, pozwolą wykreować funkcjonalną, przyjazną i pełną harmonii przestrzeń sprzyjającą tak zabawie, jak i wypoczynkowi.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".