Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sztuka dekoracji okna

Piękny widok to nie wszystko; równie ważna jest jego interesująca oprawa – ostatni szlif, który wieńczy dzieło aranżacji.

Sztuka dekoracji okna
(fot. Decodore)
Okna odgrywają w naszych domach coraz większą rolę. Moda na duże przeszklenia, która dotarła do nas jakiś czas temu z Europy Zachodniej, to nie tylko trend estetyczny; to także efekt rozwoju technologii i wiedzy. To, co dawniej było niemożliwe, dziś staje się dostępne i powszechnie stosowane. Termoizolacyjne szyby i wzmocnione profile okienne pozwalają na swobodę w projektowaniu przeszkleń bez uszczerbku dla ciepłochronności i wytrzymałości konstrukcyjnej budynku. Umożliwiają też niemal dowolne kształtowanie ram i docinanie szyb – stąd okna o fantazyjnych nieregularnych formach.

 

Jeśli mamy jeszcze wpływ na kształt otworów okiennych w naszym domu pamiętajmy, że do okna nietypowego – np. o formie trójkąta – będzie nam znacznie trudniej dobrać oprawę w postaci zasłon, firanek czy rolet. Weźmy także pod uwagę, że nawet modne „szklane ściany”, czyli przeszklenia od podłogi do sufitu, których z założenia nie dekorujemy ozdobnymi tkaninami, wymagają zwykle okresowego zasłaniania. Dotyczy to zwłaszcza okien wychodzących na południe i zachód; latem będą źródłem nie tylko światła, ale także dużej ilości ciepła. Warto zawczasu pomyśleć o zamontowaniu systemu zdalnie sterowanych rolet.

 

Dekoracja okna może być istotnym składnikiem aranżacji wnętrza lub, przeciwnie, elementem dyskretnie wkomponowanym w otoczenie – wówczas na pierwszy plan wysuwa się jej funkcja. Dobierając odpowiednie osłony okienne, a także upinając je w określony sposób, możemy wpłynąć na odbiór przestrzeni, maskując mankamenty architektoniczne: zbyt małe okna, pomieszczenie za niskie w stosunku do metrażu itp. W tym zakresie najwięcej możliwości dają nam tradycyjne zasłony i firanki, choć czasem warto je wykorzystać w zupełnie „nietradycyjny” sposób. Nie zapominajmy też o karniszach i parapetach, które wraz z materiami, współtworzą okienną oprawę.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".