Budujemy Dom

Trzy powody dla których wybrałem hybrydową oczyszczalnię ścieków

Artykuł na: 4-5 minut

Hybrydowa technologia spodobała mi się z kilku powodów. Raz, że nie trzeba było dla niej rozkopywać połowy działki, dwa – uniknąłem budowania poletka filtracyjnego z rurami drenażowymi i konieczności odnawiania go co 15–20 lat, trzy – nie wymaga dozowania preparatów bakteryjnych. To urządzenie naprawdę działa samo, generuje bardzo niskie koszty obsługi i zajmuje mało miejsca! - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który hybrydową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2011 r.

Trzy powody dla których wybrałem hybrydową oczyszczalnię ścieków

Działka: pow. 1000 m2, grunt piaszczysty.

 

Oczyszczalnia ścieków: biologiczna hybrydowa ze złożem biologicznym i osadem czynnym, typ STM 5. Osadnik gnilny o poj. 3500 l. Gwarancja 10 lat.

 

Liczba mieszkańców: 3 osoby.

 

Decyzja: przy domu pod miastem miałem alternatywę – albo zbudować szambo, albo oczyszczalnię. W użytkowaniu mniej wygodną i drogą opcją jest, oczywiście, szambo, a mnie zależało, żeby odprowadzanie ścieków było jak najtańsze i bezobsługowe. Postawiłem więc na oczyszczalnię. Jej rodzaj i model wybrałem sam na etapie planowania domu i od razu naniosłem na projekt. Formalności nie trwały długo. Władze gminy dopuszczają na naszym terenie budowanie drenażowych instalacji na parcelach powyżej 1200 m2.

 

Moja działka jest jednak mniejsza, dlatego kupiłem urządzenie kompaktowe i z tym typem oczyszczalni też nie miałem w urzędzie problemu. Hybrydowa technologia spodobała mi się z kilku powodów:

  • raz, że nie trzeba było dla niej rozkopywać połowy działki, 
  • dwa – uniknąłem budowania poletka filtracyjnego z rurami drenażowymi i konieczności odnawiania go co 15–20 lat,
  • trzy – nie wymaga dozowania preparatów bakteryjnych, a oczyszczanie osadnika przeprowadza się co 2 lata. 

To urządzenie naprawdę działa samo, generuje bardzo niskie koszty obsługi i zajmuje mało miejsca!

Pokrywa nad zbiornikiem z bakteriami tlenowymi i urządzeniem napowietrzającym
Pokrywa nad zbiornikiem z bakteriami tlenowymi i urządzeniem napowietrzającym ułatwia sprawdzanie, czy oczyszczalnia prawidłowo pracuje.

Hybrydowa oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

Tak się przypadkowo złożyło, że hydraulik, który wykonywał w domu instalację wodną, był jednocześnie autoryzowanym dystrybutorem "mojej" oczyszczalni i doskonale ją znał. Zamontował ją zaraz po zamknięciu stanu surowego budynku. Prace trwały kilka godzin, bo dysponował kilkuosobową ekipą i koparką, 3 gotowe i lekkie zbiorniki z PE nie wymagały używania dźwigu. Dogadałem się z nim odnośnie późniejszego serwisowania.

 

Choć w studni chłonnej zbiera się czysta woda, którą mógłbym wykorzystać do celów gospodarczych, nie robię tego, bo wymagałoby to instalowania kolejnej pompy. Jedną o mocy 25 W, poruszającą złoże i napowietrzającą układ, już mam w garażu. Oczyszczalnia, choć zauważalna kosztowo na etapie budowy, jest bardzo wygodna. Spełnia moje oczekiwania, więc nie żałuję wydatku. Szacuję, że zamortyzuje się przez 5–6 lat. Nie wystąpiłem o dotację, bo nasza gmina tego nie oferowała.

 

Przegląd mechanizmów odbywa się po wybraniu ścieków z osadnika. Sam zaglądam do oczyszczalni przez dekiel nad zbiornikiem ze złożem biologicznym bardzo rzadko. Na co dzień nie słuchać jej pracy i nie wyczuwa się przykrego zapachu. Słychać tylko delikatny szum pompy w garażu.

Układ napowietrzający i obracający złoże napędza pompa elektryczna, ulokowana w garażu.
Układ napowietrzający i obracający złoże napędza pompa elektryczna, ulokowana w garażu.

Hybrydowa oczyszczalnia ścieków - koszty:

  • budowa – 11 000 zł; 
  • eksploatacja – co 2 lata wybranie ścieków z serwisem oczyszczalni 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-10-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".