Czy zawór antyskażeniowy ma wpływ na przecieki z zawodu bezpieczeństwa i jak ich uniknąć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy zawór antyskażeniowy ma wpływ na przecieki z zawodu bezpieczeństwa i jak ich uniknąć?

Zakład wodociągowy podczas wymiany wodomierza założył też zawór antyskażeniowy. Od tego czasu okresowo występują przecieki z zaworu bezpieczeństwa zamontowanego przy 150-litrowym bojlerze z wężownicą i grzałką elektryczną. Czy zawór antyskażeniowy ma na to wpływ i jak uniknąć przecieków?

aktualizacja: 2022-07-18 08:39:06

Odpowiedź eksperta: Zawór antyskażeniowy jest zaworem zwrotnym uniemożliwiającym przepływ wody w kierunku przeciwnym od właściwego (od wodociągu do budynku), co chroni sieć wodociągową przed zanieczyszczeniem wodą dostarczaną z niekontrolowanego źródła np. studni przydomowej z hydroforem, podłączonym do tej samej instalacji. Obecnie jest to standardowe wyposażenie, wymagane przez zakłady wodociągowe. Jednak zawór ten nie pozwala również na cofnięcie się wody z instalacji c.w.u. do sieci, gdy zostanie podgrzana, co spowoduje wzrost jej objętości.

Przyrost objętości wody przy braku możliwości przejęcia jej przez sieć, powoduje wzrost ciśnienia i otwarcie zaworu bezpieczeństwa - woda zaczyna wypływać. W takim układzie konieczne będzie zamontowanie ciśnieniowego (zamkniętego) naczynia rozszerzalnego, które przejmie przyrost objętości podgrzanej wody. Jego pojemność nominalna powinna odpowiadać 4-5% objętości instalacji ciepłej wody (pojemność zbiornika i rur), zaś ciśnienie wstępne po stronie poduszki powietrznej w naczyniu należy utrzymać na poziomie ok. 0,5 bara poniżej ciśnienia wody w instalacji. Do zamontowania nadają się wyłącznie naczynia przeponowe przeznaczone do pracy w obiegach ciepłej wody użytkowej (względy higieniczne), najlepiej w komplecie z tzw. grupą bezpieczeństwa, co ułatwia montaż i kontrolę działania.

Naczynie można montować w dowolnym miejscu obiegu ciepłej wody użytkowej, ale najczęściej umieszczane jest na doprowadzeniu wody z sieci do bojlera. Wystarczy w tym miejscu zamontować trójnik, a następnie poprowadzić rurkę łączącą go z naczyniem wzbiorczym. Najlepiej żeby naczynie znalazło się wyżej niż zasobnik. Wówczas, w razie konieczności jego wymiany, nie trzeba będzie opróżniać zasobnika wody. To wygodne, bo pomiędzy zasobnikiem i naczyniem nie powinno być zaworów odcinających.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Zawór antyskażeniowy jest rodzajem zaworu zwrotnego, który uniemożliwia cofnięcie się wody z instalacji domowej do wodociągu (fot. Ferro)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!