Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Porady ekspertów

Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

W kotłowni i w łazience mam zaprojektowane zamontowanie kanalizacyjnych wpustów podłogowych, ale zastanawiam się, czy są one potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience. Znajomi mieli problem z wpustem w kotłowni, gdy podłogę zalały ścieki po zatkaniu się odpływu z pionu do kanalizacji.

Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

Odpowiedź eksperta: W nowoczesnych instalacjach prawdopodobieństwo konieczności odprowadzenia wody z podłogi pomieszczenia w wyniku awarii czy przy pracach konserwacyjnych jest znikome i w zasadzie nie ma konieczności zakładania podłogowych wpustów kanalizacyjnych.

W kotłowni wyposażonej w kocioł gazowy mogą jedynie wystąpić niewielkie przecieki z zaworu bezpieczeństwa (wystarczy podstawiony zbiornik). Z kolei w przypadku kotłów kondensacyjnych – kondensat i tak odprowadza się rurką bezpośrednio do kanalizacji. W razie zamontowania wpustu podłogowego w kotłowni, prawdopodobnie będzie to najniższy, otwarty punkt w instalacji kanalizacyjnej, a w efekcie – potencjalne miejsce wstecznego wypływu ścieków (w razie zatkania odpływu do instalacji zewnętrznej lub przelania szamba lub awarii w sieci kanalizacyjnej). Dlatego w takim miejscu powinien być zamontowany wpust, wyposażony w zwrotne zamknięcie klapowe i podłączony bezpośrednio do rury odpływowej z budynku.

Ponieważ wpusty podłogowe użytkowane są okazjonalnie, szybko wyparowuje z nich woda, chroniąca w ich syfonach przed przenikaniem nieprzyjemnych zapachów z rur. Dlatego należy zdecydować się na wykonanie wpustów wyposażonych w tzw. suche zamknięcie (w postaci różnego rodzaju pływaków), które w przypadku odparowania wody zakryją wlot do rury kanalizacyjnej. Rolę wpustu podłogowego w łazience może pełnić odprowadzenie liniowe, instalowane pod prysznicem bez brodzika, jeśli zapewni się odpowiednie pochylenie podłogi.

Alternatywnym zabezpieczeniem przed zalaniem podłogi – najczęściej w wyniku awarii pralki – będzie założenie czujnika zalania i elektrozaworu odcinającego dopływ wody w razie przecieku.

Cezary Jankowski
fot. Kessel

aktualizacja: 2017-09-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze