Budujemy Dom

Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

Artykuł na: 2-3 minuty

W kotłowni i w łazience mam zaprojektowane zamontowanie kanalizacyjnych wpustów podłogowych, ale zastanawiam się, czy są one potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience. Znajomi mieli problem z wpustem w kotłowni, gdy podłogę zalały ścieki po zatkaniu się odpływu z pionu do kanalizacji.

Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

Odpowiedź eksperta: W nowoczesnych instalacjach prawdopodobieństwo konieczności odprowadzenia wody z podłogi pomieszczenia w wyniku awarii czy przy pracach konserwacyjnych jest znikome i w zasadzie nie ma konieczności zakładania podłogowych wpustów kanalizacyjnych.

 

W kotłowni wyposażonej w kocioł gazowy mogą jedynie wystąpić niewielkie przecieki z zaworu bezpieczeństwa (wystarczy podstawiony zbiornik). Z kolei w przypadku kotłów kondensacyjnych – kondensat i tak odprowadza się rurką bezpośrednio do kanalizacji. W razie zamontowania wpustu podłogowego w kotłowni, prawdopodobnie będzie to najniższy, otwarty punkt w instalacji kanalizacyjnej, a w efekcie – potencjalne miejsce wstecznego wypływu ścieków (w razie zatkania odpływu do instalacji zewnętrznej lub przelania szamba lub awarii w sieci kanalizacyjnej). Dlatego w takim miejscu powinien być zamontowany wpust, wyposażony w zwrotne zamknięcie klapowe i podłączony bezpośrednio do rury odpływowej z budynku.

 

Ponieważ wpusty podłogowe użytkowane są okazjonalnie, szybko wyparowuje z nich woda, chroniąca w ich syfonach przed przenikaniem nieprzyjemnych zapachów z rur. Dlatego należy zdecydować się na wykonanie wpustów wyposażonych w tzw. suche zamknięcie (w postaci różnego rodzaju pływaków), które w przypadku odparowania wody zakryją wlot do rury kanalizacyjnej. Rolę wpustu podłogowego w łazience może pełnić odprowadzenie liniowe, instalowane pod prysznicem bez brodzika, jeśli zapewni się odpowiednie pochylenie podłogi.

 

Alternatywnym zabezpieczeniem przed zalaniem podłogi – najczęściej w wyniku awarii pralki – będzie założenie czujnika zalania i elektrozaworu odcinającego dopływ wody w razie przecieku.

Cezary Jankowski
fot. Kessel

aktualizacja: 2017-09-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".