Ogród zimowy - najbardziej brakuje elektrycznej markizy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogród zimowy - najbardziej brakuje elektrycznej markizy

W ogrodzie zimowym lubię siedzieć w zimie. Przyjemnie jest również wczesną wiosną i późną jesienią. Najbardziej brakuje nad szklanym dachem elektrycznej markizy - mówi Ewelina, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogród zimowy użytkuje od 2010 r.

aktualizacja: 2022-01-19 11:35:46

Ogród zimowy:

  • Ogrzewany, na planie kwadratu, powierzchnia 15,25 m2.
  • Profile - aluminiowe z przekładkami termicznymi, pomalowane lakierem proszkowym na kolor brązowy (jak drewniane ramy okien).
  • Szyby - antywłamaniowe.
  • Instalacje - wodne ogrzewanie na gaz z sieci, wentylacja grawitacyjna.

Wystawa: północna.

Ogród zimowy
Konstrukcja stoi na wysokim fundamencie.

Decyzja: Celowo wybraliśmy z mężem projekt domu z ogrodem zimowym. Ustawiliśmy budynek na działce w taki sposób, żeby z salonu, ogrodu zimowego i tarasu oraz z sypialni małżeńskiej na poddaszu rozciągała się panorama na całą działkę. To nic, że wymienione pomieszczenia są od północy. Dzięki temu mniej się nagrzewają. Dla nas to zaleta. Cały budynek wyposażyliśmy w okna z drewnianymi ramami i antywłamaniowymi szybami ze współczynnikiem U=1. Takie same szyby zastosowaliśmy w aluminiowym szkielecie cieplarni. Zdecydowaliśmy się na użycie aluminium. To materiał trwalszy od drewna, nie potrzebujący konserwacji.

Ogród zimowy od wewnątrz
Przeszklona konstrukcja daje widok na ogród. Zasłony chronią wnętrze przed słońcem.
Drzwi łączące oranżerię z jadalnią
Drzwi łączące oranżerię z jadalnią, posadzka z ogrzewaniem podłogowym i duży grzejnik na ścianie.

Ogród zimowy - rady i przestrogi:

  • W ogrodzie zimowym lubię siedzieć w zimie, zgodnie z jego nazwą, stawiam tu choinkę na Boże Narodzenie. Przyjemnie jest również wczesną wiosną i późną jesienią, cenię rozproszone światło i ciepło oraz widok na cały ogród. Oranżeria ma ogrzewanie podłogowe i potężny kaloryfer na ścianie między nią a jadalnią. Oba obiegi grzewcze hydraulicy połączyli z wodną instalacją c.o. na gaz z sieci, do sterowania temperaturą założyli tu oddzielny automatyczny regulator. To bardzo wygodne. Tylko w okresie silnych mrozów odgradzam to wnętrze od reszty parteru, zamykając dwuskrzydłowe przeszklone drzwi. Wtedy temperatura spada w niej do 16°C. Zdecydowałam się na antywłamaniowe szyby ze względu na bezpieczeństwo - nie można ich zbić, lecz można, oczywiście, uszkodzić. Aby na szklany dach nie spadały czapy śniegu dekarze zamocowali na nim płotki przeciwśnieżne. Obecnie dodałabym do szkła powłokę antyrefleksyjną i samoczyszczącą.
Oranżeria od strony ogrodu
Oranżeria od strony ogrodu
  • Budując kolejny dom, znowu postawiłabym ogród zimowy, tyle że jeszcze większy i z uchylnymi oknami w dachu lub w ścianach. Nie zmieniłabym usytuowania względem stron świata, ponieważ trudno mi sobie wyobrazić, jak bardzo nagrzewają się cieplarnie skierowane na południe. Jedne drzwi od strony tarasu nie pozwalają na uwolnienie zgromadzonego ciepła, dlatego w sąsiedniej jadalni założyłam klimatyzator, a w samej oranżerii zaciągam wtedy zasłony od strony zachodniej. Najbardziej brakuje nad szklanym dachem elektrycznej markizy, sterowanej pilotem. Zamierzam ją zamówić. Trochę ekwilibrystyki od pań sprzątających wymaga umycie przeszkleń na ukośnej długiej połaci. Na zewnątrz robią to przynajmniej 2 razy w roku, używają drabiny, teleskopowych myjek i ściągaczek. Od wewnątrz częściej - ze względu na ślady po owadach.

Koszty postawienia ogrodu zimowego:

  • ogród zimowy z montażem - 50 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!