Murowany ogród zimowy z oczkiem wodnym w środku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Murowany ogród zimowy z oczkiem wodnym w środku

Ogród zimowy zaplanowaliśmy z mężem i architektem w nowym domu. Postaraliśmy się, żeby był integralną częścią budynku i wymagał jak najmniej obsługi - mówi Beata, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogród zimowy użytkuje od 2013 r.

aktualizacja: 2022-01-19 11:58:06

Ogród zimowy:

  • Ogrzewany, powierzchnia 26 m2, na planie wydłużonego prostokąta.
  • Konstrukcja murowana, dach lity, w nim 3 okna.
  • Okna - z drewnianymi ramami, trzyszybowe.
  • Instalacje - ogrzewanie wodne na gaz z sieci (2 grzejniki na ścianach), wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, klimatyzator.

Wystawa: południowa.

Decyzja: Uprawa roślin to mój konik. Marzyłam, żeby mieć pomieszczenie z roślinami egzotycznymi, tj. cykasy, storczyki, palmy, cytrusy. Ogród zimowy zaplanowaliśmy z mężem i architektem w nowym domu. Postaraliśmy się, żeby był integralną częścią budynku i wymagał jak najmniej obsługi. Obawiając się południowej lokalizacji i efektu gorącej "szklanej klatki", celowo zaprojektowaliśmy konstrukcję murowaną, okna z drewnianymi ramami i trzema szybami oraz tradycyjny dach z dachówką i trzy okna dachowe. W oranżerii są grzejniki na ścianach, wentylacja z rekuperatorem i klimatyzator. Wilgotność powietrza podwyższa oczko wodne.

Oranżeria z oczkiem wodnym
W murowanej konstrukcji oranżerii zamontowano pionowe okna z drewnianymi ramami i trzema szybami. Oczko wodne w posadzce zwiększa wilgotność powietrza.

Ogród zimowy z oczkiem wodnym - rady i przestrogi:

  • Rośliny nie lubią ogrzanego podłoża, ani suchego powietrza, dlatego nie zamontowaliśmy podłogówki. Wystarczają dwa grzejniki, jeden pod oknem, drugi przy jadalni oraz regulator pokojowy. Celowo nie rozkręcamy ich w zimie na cały regulator, temperatura podczas mrozów spada do 17-18°C. W innych porach roku jest wyższa, lecz panujemy nad nią. W lecie zwykle obniżamy tryb pracy wentylacji mechanicznej lub całkiem ją wyłączamy - przy pięcioosobowej rodzinie ciągle ktoś otwiera drzwi - dlatego w pionowych oknach oranżerii przydają się 3 lufciki naprzeciw drzwi tarasowych, w których również zamówiliśmy system uchylny.

    Ale najbardziej niezbędne są tu okna dachowe. Ponieważ znajdują się wysoko, kupiliśmy model sterowany pilotem, z czujnikiem wiatru. Zamierzamy dodać na nich rolety zewnętrzne do powstrzymania nagrzewania się szyb. Mocny klimatyzator założyliśmy na wypadek wyjazdów, żeby rośliny się tu nie ugotowały z gorąca. W oranżerii skierowanej na południe, nawet tak wysokiej jak nasza, trzeba dysponować różnymi opcjami wietrzenia i obniżania temperatury powietrza.
Okna dachowe w ogrodzie zimowym
W litym dachu osadzono trzy okna dachowe sterowane elektrycznie.
  • Często siadam w ogrodzie zimowym, ta przestrzeń jest dla mnie ważna. Uprawiam tu rośliny, hoduję szynszyle i kanarki, cieszę się widokiem. Dziś wymurowane donice wbudowałabym w posadzkę, roślinność wyglądałaby naturalniej. Żałuję, że dach nie jest bardziej przeszklony. Dla niektórych roślin egzotycznych górnego światła jest za mało, np. bugenwille "idą" w liście, a nie w kwiaty. W zimie fajnie byłoby usiąść pod szklaną połacią i patrzeć w niebo. Oczywiście, w lecie przeszklenia trzeba by zasłonić roletami. Szkoda, że nasza oranżeria jest za ciepła do zimowania roślin tarasowych.

Koszty wykonania ogrodu zimowego z oczkiem wodnym:

  • Oranżeria w cenie domu;
  • Okna dachowe regulowane elektrycznie z akcesoriami i montażem 10 300 zł;
  • Instalacja z mocnym klimatyzatorem 4500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!