Twoja pierwsza łazienka - lista zakupów

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Twoja pierwsza łazienka - lista zakupów

Łazienka to inwestycja na długie lata, dlatego istotne jest, aby już na etapie planowania pomyśleć o jej funkcjonalności i kompleksowym wyposażeniu. Jeżeli przed Tobą urządzanie pierwszej łazienki, zacznij od sprecyzowania swoich oczekiwań i potrzeb. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i jak powinno wyglądać Twoja wymarzona łazienka. Następnie przygotuj listę zakupów, pamiętając zarówno o ceramice i armaturze łazienkowej, jak również meblach, dodatkach i dekoracjach.

aktualizacja: 2022-05-18 09:53:59

Planujemy funkcjonalną łazienkę

Łazienka jest zazwyczaj niewielkim pomieszczeniem. Szczęściarzami są Ci, którzy do dyspozycji mają więcej niż standardowe 5 m2. To wymaga bardzo dobrego planu wnętrza oraz rozmieszczenia poszczególnych elementów we właściwy sposób. W łazience nie może zabraknąć miejsca na wannę lub prysznic, umywalkę i WC. Dodatkowo przydadzą się szafki na kosmetyki i środki czystości, a także dobre oświetlenie.

Warto jest pomieszczenie podzielić na strefy, co zdecydowanie ułatwia aranżację. Będą to strefa pielęgnacji z umywalką, kąpielowa z wanną lub kabiną prysznicową, a także sanitarna z WC. Jeżeli w łazience znajdują się wnęki i skosy, zastanów się, jak możesz je wykorzystać. W większej wnęce dobrze sprawdzi się prysznic, a w mniejszej półki. Pod skosami możesz umieścić wannę lub szafki do przechowywania.

Mała łazienka z wanną i prysznicem, fot. Invena
Mała łazienka z wanną i prysznicem, fot. Invena

Na ścianach i podłodze płytki

Zaczynamy od pokrycia ścian. W łazience najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne. Wynika to z ich właściwości, dobrze znoszą wilgotne środowisko i są odporne na działanie wody. Są to ponadto powierzchnie łatwe do utrzymania w czystości. Oprócz tego występują w wielu wzorach i kolorach. Jeżeli chcesz optycznie powiększyć małą łazienkę, wybierz płytki w jasnych kolorach i dodatkowo w dużym formacie. Większe pomieszczenia to idealne miejsca dla ciemniejszych odcieni, np. szarości i mocnych brązów. Świetnie sprawdzają się też połączenia struktur i kolorów, np. chłodna biel z ciepłym drewnem czy też industrialny beton z czarnym granitem.

Ciekawym pomysłem jest też mozaika, szczególnie jeżeli planujemy obudowę wanny płytkami. Możemy zdecydować się na mozaikę w jednym kolorze, bądź też wielokolorowe wzory. Wśród aktualnych trendów wnętrzarskich są też płytki strukturalne. We wnętrzach urządzonych w stylu glamour pięknie prezentują się płytki w złotym kolorze i o lustrzanym wykończeniu.

Wanna czy prysznic?

O funkcjonalności łazienki decyduje w znaczącym stopniu strefa kąpielowa. Podstawowym wyposażeniem są: wanna lub kabina prysznicowa. Wybór powinien wynikać z potrzeb użytkowników łazienki. Trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku sprawdzi się wanna, jak też nie każdy preferuje szybki prysznic.

Wanna, czy prysznic? Jest to jeden z większych dylematów, jakie pojawiają się przy planowaniu i urządzaniu łazienki. Znaczącą rolę odgrywa tutaj metraż. W mniejszych łazienkach lepszym wyborem będzie prysznic, który zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Jeżeli decydujemy się na wannę, to do wyboru mamy wannę prostokątną, narożną i wolno stojącą. Narożna pozwala na maksymalne wykorzystanie całej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem tam, gdzie znajdzie się miejsce na wannę, ale chcemy mieć dodatkowo prysznic, jest wanna z kabiną prysznicową. Dzięki niej możemy wziąć zarówno długą relaksującą kąpiel, jak też szybki prysznic.

Prysznic z deszczownicą, fot. Invena
Prysznic z deszczownicą, fot. Invena

Umywalka nablatowa czy na postumencie?

Kolejnym trudnym wyborem jest wybór umywalki. Klasyczną opcją jest umywalka na postumencie. Jej wadą jest brak możliwości zagospodarowania pod nią miejsca. Będzie więc dobrym wyborem do łazienek, gdzie metraż jest nieco większy lub nie zależy nam na dużej przestrzeni do przechowywania. Ponadto jest to umywalka, która świetnie wpisuje się w styl angielski i francuski.

W nowoczesnych łazienkach częściej pojawia się umywalka nablatowa, czyli montowana na blacie szafki. Mamy więc zarówno umywalkę i szafkę na kosmetyki. Dodatkową jej zaletą jest duży wybór rozmiarów, kształtów, a nawet kolorów. Okrągła umywalka nadaje aranżacji łagodnego charakteru, a dodatkowo prezentuje się bardzo nowocześnie. Duża prostokątna umywalka to idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie ponadprzeciętny komfort i wygodę.

Misa WC, jej kształt, wielkość i dodatkowe udogodnienia

Trzecim ważnym elementem w łazience jest misa WC. W większości łazienek stosuje się dzisiaj toalety podwieszane, a więc z zestawem podtynkowym. Wyróżniają się nowoczesnym, prostym designem i zajmują mniej miejsca niż klasyczne toalety. Innym udogodnieniem jest brak kołnierza, dzięki któremu WC łatwiej jest utrzymać w higienicznej czystości. Zapobiega to też osadzaniu się kamienia w trudno dostępnych miejscach. Misa WC bez kołnierza wyposażona jest w deskę wolnoopadającą, co wydłuża jej żywotność i również przyczynia się do wygody użytkowania.

Misa WC z bidetką, umywalka i czarna armatura, fot. Invena
Misa WC z bidetką, umywalka i czarna armatura, fot. Invena

Armatura nie tylko praktyczna, ale również stylowa

Żadna ceramika nie istnieje bez armatury łazienkowej. Tworzą one kompletny zestaw i od dopasowania tych dwóch elementów zależy ich funkcjonalność. Tam, gdzie w strefie z umywalką chcemy zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, sprawdzi się bateria podtynkowa. Do oszczędności wody przyczynia się bateria termostatyczna, z kolei deszczownia dostarcza jeszcze większych doznań podczas kąpieli i sprawia, że jest ona zdecydowanie przyjemniejsza.

Nie możemy zapominać o wyglądzie armatury, który powinien odpowiadać wystrojowi wnętrza. W industrialnych i loftowych aranżacjach świetnie sprawdza się czerń, również w połączeniu ze złotem. Klasyka to oczywiście chrom, któremu w wersji nowoczesnej towarzyszą proste, geometryczne kształty.

To jednak nie koniec listy zakupowej, jaka powinna powstać na początkowym etapie planowania łazienki. Potrzebować będziesz jeszcze szafek i półek, lustra, oświetlenia głównego i punktowego, a także pralki. Całość uzupełniamy o dodatki, np. dekoracyjne świece i kwiaty doniczkowe. Z taką listą zakupową jesteś dobrze przygotowany do urządzania swojej pierwszej łazienki.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Weronika

23 Oct 2022, 19:55

To nie jest lista zakupów. To jest opis łazienki

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły