Jak ochronić łazienkę położoną poniżej poziomu zalewania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak ochronić łazienkę położoną poniżej poziomu zalewania?

Coraz częściej piwnice lub inne pomieszczenia położone poniżej poziomu gruntu aranżuje się na funkcjonalne i komfortowe miejsca. Przestają one być ciemnymi przestrzeniami techniczno-magazynowymi, a stają się pokojami gier, pralniami czy strefami relaksu (łazienki, sauny). Niejednokrotnie służą też do powiększenia powierzchni użytkowej domu, więc tworzy się w nich również sypialnie.

aktualizacja: 2022-08-17 08:10:03

Przeciwzalewowe wyposażenie do łazienki

Jeśli zdecydujemy się na zaaranżowanie w piwnicy lub jej części, funkcjonalnej łazienki, to musimy pamiętać, że najprawdopodobniej będzie ona położona poniżej poziomu zalewania, co oznacza zagrożenie zalaniem w wyniku wystąpienia przepływu zwrotnego. Tzw. cofka może stać się w najbliższej przyszłości realnym problemem dla wielu domów, gdyż współczesne systemy kanalizacyjne są niedostosowane do wzrastającej ilości opadów deszczu.

Rozwiązaniem tego problemu jest prawidłowy montaż odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego. Wybierając konkretny model, musimy pamiętać, żeby był on dostosowany do rodzaju odprowadzanych ścieków. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni produkt, może skończyć się to sporymi kosztami i kłopotliwym remontem, ponieważ ścieki mogą osadzać się na klapach, blokując je przed całkowitym zamknięciem. W wypadku zdecydowania się na zastosowanie przepompowni, warto zwrócić uwagę na moc jej pompy, sposób montażu oraz dostęp do konserwacji urządzenia – najlepiej, aby był on możliwy bez użycia narzędzi.

Położone poniżej poziomu zalewania łazienki skutecznie ochroni automatyczny zawór przeciwzalewowy Staufix FKA. Wykonano go z tworzywa sztucznego, które jest wytrzymałe i odporne na działanie substancji chemicznych zawartych w ściekach. Dostępny jest w dwóch wariantach zabudowy – do montażu w płycie podłogowej i do instalacji na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym – co pozwala na uniwersalne zastosowanie w zależności od warunków pomieszczenia. W normalnej sytuacji urządzenie odprowadza ścieki grawitacyjnie bez użycia energii elektrycznej, ale w wypadku przepływu zwrotnego napór płynących od strony kanalizacji ścieków zamyka automatycznie klapy, a następnie dociska je do ścianek, umożliwiając zatrzymanie się wdzierających ścieków. Zawór wyposażony jest w urządzenie sterownicze Comfort, które na bieżąco monitoruje stan jego pracy.

Staufix FKA zabudowany w posadzce z pokrywą do wypełnienia płytkami
Staufix FKA zabudowany w posadzce z pokrywą do wypełnienia płytkami

W wypadku wystąpienia cofki kanalizacyjnej, sytuacja taka może uniemożliwić korzystanie z urządzeń sanitarnych. Żeby temu zapobiec, warto rozważyć instalację automatycznego zaworu łączącego funkcję ochrony przeciwzalewowej z przepompownią jak Pumpfix F. Wyposażony jest on w pompę SPZ 1000 z rozdrabniaczem. Urządzenie uruchamia się w wypadku wykrycia przepływu zwrotnego, tłocząc równocześnie napływające ścieki w kierunku do niego przeciwnym, umożliwiając w tym samym czasie bezproblemowe korzystanie z łazienki. Podobnie jak Staufix FKA zawór z pompą dostępny jest w wersji do zabudowy w płycie podłogowej lub do montażu na swobodnym przewodzie. Jego wysoka wydajność pozwala na podłączenie go do urządzeń sanitarnych nawet z kliku łazienek.

Pumpfix F zainstalowany na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym
Pumpfix F zainstalowany na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym

Ekspert marki Kessel

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image