Remont komina - 10 najczęstszych błędów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont komina - 10 najczęstszych błędów

Pozostawienie resztek sadzy w remontowanym kominie, podłączenie do jednego kanału dwóch urządzeń, za mały przekrój kanału kominowego - to tylko kilka z problemów, które mogą się nam przytrafić podczas remontu komina.

1) Pozostawienie resztek sadzy w remontowanym kominie

Przed rozpoczęciem remontu, należy dokładnie oczyścić kanały dymowe i spalinowe. Zabieg ten wymaga szczególnej staranności, jeśli kanał będziemy wykorzystywać jako powietrzny, połączony z kotłem z zamkniętą komorą spalania. Pozostawienie resztek sadzy może doprowadzić do zanieczyszczenia palnika i wymiennika ciepła oraz awarii kotła.

2) Nieuwzględnienie schładzania ścianek komina

Przy montażu rur powietrzno-spalinowych, lub wykorzystaniu istniejącego kanału do doprowadzenia powietrza niezbędnego do spalania, trzeba wziąć pod uwagę znaczne schładzanie ścianek zewnętrznych (zwłaszcza w górnym odcinku komina). Może ono spowodować wykraplanie się pary wodnej, np. na poddaszu (zatem konieczne będzie ułożenie tam ocieplenia).

3) Brak kwasoodpornego wkładu przy współpracy z kotłem gazowym lub olejowym

Przystosowanie komina do współpracy z takimi kotłami wymaga wstawienia wkładu ze stali kwasoodpornej - nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale również dlatego, że wkład zapobiega szybkiemu niszczeniu komina (pozostałości sadzy w połączeniu z wilgotnymi spalinami z kotła gazowego oddziałują bowiem niszcząco na kanał kominowy).

4) Podłączenie do jednego kanału dwóch urządzeń

Do jednego kanału dymowego czy spalinowego nie wolno podłączać dwóch urządzeń grzewczych, np. kotła węglowego i kominka. Dopuszczalne jest to tylko w przypadku kotła gazowego i podgrzewacza z zamkniętą komorą spalania.

5) Za mały przekrój kanału kominowego

Przekrój kanału nie może być mniejszy, niż króćca przyłączeniowego w kotle. Trzeba też zwrócić uwagę, by rura przyłączeniowa nie była osadzona zbyt głęboko, zmniejszając prześwit w kominie.

6) Niewłaściwe wyprowadzenie kanałów wentylacyjnych

Powinny być wyprowadzone na przestrzał przez boczne ścianki komina - zapewni to prawidłowy ciąg i zapobiegnie wstecznemu wtłaczaniu powietrza przez wiatr. Kanały dwurzędowe można wyprowadzić do góry, zakładając nasadki wentylacyjne (typu H lub obrotowe).

7) Niedostateczny ciąg kominowy

Istotny wpływ na uzyskanie właściwego ciągu kominowego ma to, czy zapewniony jest dopływ powietrza zewnętrznego. Doprowadzenie go do palenisk z otwartą komorą spalania nie może odbywać się poprzez kanały wentylacyjne, lecz poprzez oddzielny nawiewnik w postaci otworu w ścianie zewnętrznej (tzw. zetkę) lub rurę nawiewną.

8) Niewłaściwy montaż wyczystki.

Lokalizacja wyczystki ma zapewniać do niej łatwy dostęp (pozwalający na usunięcie nagromadzonych osadów). Wyczystka powinna być zamykana podwójnymi, szczelnymi drzwiczkami. Przy kanałach spalinowych ze zbieraczem skroplin, należy zapewnić ich odprowadzenie do zbiornika lub kanalizacji.

9) Nietrwałe zwieńczenie komina

Popularne zwieńczenie z drążonych cegieł klinkierowych nie jest zbyt trwałym rozwiązaniem, gdyż woda wnika poprzez spoiny w otwory cegieł, doprowadzając z czasem do pęknięć i wykruszeń. W takiej sytuacji warto dodatkowo zamocować osłonę z blachy zakrywającej wierzch komina.

10) Nieszczelna obróbka blacharska

Przy naprawie odcinka komina ponad dachem, szczególną uwagę trzeba zwrócić na szczelne zamocowanie obróbki blacharskiej wokół komina. Powinna być zagłębiona w jego ściankach i uszczelniona silikonem. Zbyt płytkie osadzenie blachy - zwłaszcza przy obmurówce ceglanej z wgłębionymi spoinami - sprawi, że woda opadowa będzie przenikać wzdłuż fug, powodując zawilgocenie poddasza.

Naprawa górnej części komina - schemat
Naprawa górnej części komina

Redakcja BudujemyDom

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!