Renowacja tarasu wykończonego płytkami

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Renowacja tarasu wykończonego płytkami

Remont tarasu ograniczony do zmiany nawierzchni wykonujemy w przypadku, gdy pozostałe elementy konstrukcji są w dobrym stanie, a my chcemy jedynie odświeżyć wygląd posadzki (np. z lastriko), która straciła swój urok lub uległa zużyciu. W takiej sytuacji demontujemy starą nawierzchnię i układamy na jej miejsce nową.

aktualizacja: 2024-05-20 10:31:38

Renowacja nawierzchni tarasu - renowacja metodą płytki na płytki

Jeżeli stare płytki nie są uszkodzone i nie odstają od podłoża, a jedynym problemem są drobne pęknięcia lub znudzony wygląd, możliwe jest położenie nowych płytek na starych. Przed przystąpieniem do prac należy oczyścić i wysuszyć starą nawierzchnię, wypełnić drobne ubytki zaprawą montażową, a następnie dwukrotnie zaizolować całą powierzchnię płynną folią.

Renowacja nawierzchni tarasu - zerwanie płytek i przygotowanie podłoża

W przypadku, gdy stan nawierzchni wymaga wymiany, konieczne jest zerwanie starych płytek, a następnie skuwanie i szlifowanie zniszczonych fragmentów podkładu na całej powierzchni tarasu. Jeśli po tych czynnościach podłoże nadal nie jest równe, należy wyrównać je za pomocą specjalnej zaprawy. Do tego celu nie należy stosować zwykłych zapraw cementowych, gdyż nie zapewniają one wystarczającej przyczepności i mogą pękać lub odspajać się od podłoża. W zależności od wymaganej grubości warstwy wyrównującej, należy użyć odpowiedniej gotowej wylewki podłogowej.

Na tarasach, gdzie wymagane jest nachylenie posadzki, nie można stosować podkładów samorozlewnych, gdyż podczas utwardzania dążą one do wypoziomowania podłoża. Zamiast tego należy użyć gotowych zapraw wyrównywanych ręcznie lub mechanicznie, o grubości od 5 do 80 mm. Przed ich nałożeniem konieczne jest wykonanie warstwy kontaktowej ze specjalnej emulsji zmieszanej z drobnym kruszywem. Niewielkie nierówności (do 5 mm) można wyrównać zaprawą klejową.

Na wyrównanym podłożu należy ułożyć warstwę izolacji podpłytkowej z zaprawy wodoszczelnej lub płynnej folii. Izolację tę wykonuje się w celu ochrony betonu przed wodą, która może wnikać przez spoiny i mikropęknięcia w płytkach, powodując niszczenie struktury betonu i odspajanie się okładziny. Dodatkowo, na nasłonecznionych tarasach wilgoć intensywnie paruje, wywierając ciśnienie od spodu płytek, co również może prowadzić do ich odklejania. Izolację podpłytkową nakłada się pędzlem lub wałkiem dwukrotnie w odstępie 6 godzin. Płytki można przyklejać po upływie 24 godzin od nałożenia ostatniej warstwy izolacji. 

Renowacja nawierzchni tarasu - wykonanie szczelin dylatacyjnych

Szczeliny dylatacyjne muszą przechodzić przez wszystkie warstwy podkładu i nawierzchni. W przypadku wykonywania nowego podkładu, nacięcia dylatacyjne wykonuje się w nie stwardniałym jeszcze betonie (szpachelką lub kielnią). W istniejącym już podkładzie szczeliny dylatacyjne wykonuje się szlifierką z tarczą diamentową. Szerokość nacięć powinna wynosić 6-8 mm i należy wypełnić je sznurem lub taśmą dylatacyjną. Na styku dylatacji z izolacją podpłytkową z płynnej folii należy nakleić paski uszczelniające.

Renowacja nawierzchni tarasu - przyklejenie nowych płytek

Płytki tarasowe należy przyklejać wyłącznie na elastyczną zaprawę klejową. Ważne jest, aby nakładać ją w taki sposób, aby pod płytkami nie powstawały puste przestrzenie, w których mogłaby gromadzić się woda. Zaprawę nanosi się pacą zębatą zarówno na podłoże, jak i na spodnią stronę płytki. Układ pasów kleju powinien być prostopadły, co zapewnia równomierne rozprowadzenie zaprawy pod płytką.

W przypadku okładzin o dużych rozmiarach można zastosować grubowarstwową zaprawę upłynnioną, która po dociśnięciu równomiernie rozpływa się pod płytką. Po ułożeniu elementu na podłożu, nadmiar zaprawy powinien wydostawać się spod jego całego obwodu. Należy go usunąć za pomocą szpachelki.

Szerokość spoin uzależniona jest od wielkości płytek i powinna stanowić 3% ich szerokości. Do fugowania również należy użyć elastycznej zaprawy, a w miejscach dylatacji spoiny wypełnia się specjalnym silikonem.

Klej nakłada się pacą zębatą na podłoże i na płytkę
Klej nakłada się pacą zębatą na podłoże i na płytkę (fot. Ceresit)
Na schody tarasowe dobrze jest przykleić specjalne płytki, zakończone ryflowaniem, które chronią przed poślizgnięciem się na mokrej nawierzchni
Na schody tarasowe dobrze jest przykleić specjalne płytki, zakończone ryflowaniem, które chronią przed poślizgnięciem się na mokrej nawierzchni (fot. Cerrad)
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!