Instalacje z rozdziałem dolnym i z rozdziałem górnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00
Instalacje z rozdziałem dolnym i z rozdziałem górnym

Instalacje z rozdziałem dolnym i z rozdziałem górnym - charakterystyka oby systemów.

Instalacje z rozdziałem dolnym

W instalacjach wodociągowych oraz grzewczych z tzw. rozdziałem dolnym woda rozprowadzana jest w dolnej części budynku przewodami rozdzielczymi, a następnie pionami, od których odgałęzieniami dopływa do przyborów lub przewodami rozprowadzającymi zasila grzejniki. Przepływ w pionach odbywa się z dołu do góry. Zastosowanie tego systemu dystrybucji wody umożliwia dobre odpowietrzenie instalacji (samoczynne – poprzez zastosowanie odpowietrzników w instalacjach grzewczych).

Taki sposób prowadzenia przewodów jest często stosowany w podpiwniczonych domach jednorodzinnych, zarówno w instalacjach wodociągowych, jak i grzewczych. Przewody wodociągowe oraz grzewcze przewody zasilające i powrotne prowadzone są pod stropem piwnic. Wadą systemu centralnego ogrzewania z rozdziałem dolnym jest oddawanie znacznych ilości ciepła do pomieszczeń piwnicznych (a w efekcie pogorszenie warunków przechowywania produktów żywnościowych).

Instalacje z rozdziałem górnym

Oba opisywane rodzaje instalacji można wykonać również z tzw. rozdziałem górnym. Oznacza to, że woda płynie od źródła jednym przewodem, tzw. pionem wznośnym, do przewodów rozdzielczych w górnej części budynku. Przewody rozdzielcze kierują ją do pionów, za pośrednictwem których trafia na poszczególne kondygnacje, skąd odgałęzieniami płynie do punktów czerpalnych lub przewodami rozprowadzającymi zasila grzejniki.

Przepływ wody w pionach odbywa się więc z góry w dół. Ten rodzaj dystrybucji wody może być zastosowany w domach z poddaszem nieużytkowym. W przypadku instalacji grzewczych piwnice są mniej nagrzane niż podczas pracy systemów z rozdziałem dolnym, jednak tracimy więcej ciepła na poddaszu. Pomimo nieco wyższego zużycia ciepła w porównaniu z systemem z rozdziałem dolnym, przewody instalacji z rozdziałem górnym mogą mieć mniejsze średnice.

Redakcja BD

Może cię zainteresować
Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak działa pompa abisynka? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Wszystko o rurach spustowych
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!