Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

Odnawianie spoin cementowych oraz silikonowych

Odnawianie spoin cementowych oraz silikonowych

Od dwóch lat mieszkam w nowym domu. W związku z koniecznością szybkiej przeprowadzki, najpierw ukończone zostały łazienki i kuchnia. Ściany łazienek, jak również pas nad blatem kuchennym zostały obłożone płytkami ceramicznymi, które obecnie nadal wyglądają idealnie. Jedynie fugi, mimo bardzo dobrej jakości, kruszą się między płytkami, a część z nich odkleja się w miejscach połączenia wanny, czy umywalki ze ścianą. Co spowodowało takie zniszczenie i co zrobić, żeby sytuacja się nie powtórzyła?


Odpowiedź eksperta: Przyczyn powstałego problemu może być kilka. Potencjalne są takie: zbyt długo utrzymująca się wysoka wilgotność (efekt nieskutecznej wentylacji), albo bardziej prawdopodobna wynikająca z opisu, źle położona, czy też nieprawidłowo dobrana spoina.

Spoina ułożona między płytkami pozwala im bezproblemowo odkształcać się pod wpływem zmian temperatury. Poprawnie wykonana nie pęka i nie odkleja się. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę: materiał, z którego wykonane są płytki, ich wymiary oraz różnicę temperatury w danym miejscu. Im wyższa różnica temperatury i wymiary płytek, tym szersza powinna być spoina. W przypadku kafelków ułożonych na ścianach kuchni i łazienek wahania temperatury będą znikome.

O wytrzymałości spoiny decyduje również poprawność przyklejenia płytki oraz czas schnięcia kleju. Jeśli położono fugę zanim klej w pełni związał, wtedy będzie ona narażona na niszczenie przez powstające naprężenia.

Przy doborze zaprawy należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta co do konkretnej szerokości spoiny. Nie wolno używać zaprawy przeznaczonej do wykonywania spoin o szerokości do 4 mm, gdy spoina ma 7 mm. Jest to często popełniany błąd, kiedy przy wyborze bierze górę dostępna kolorystyka, a nie warunki zastosowania. Prowadzi to oczywiście do niszczenia takiej fugi.

Rozróżniamy cztery rodzaje mas do spoinowania:

 • zwykłe zaprawy cementowe (najpopularniejsze ze względu na łatwość układania oraz niską cenę);
 • zaprawy cementowe elastyczne (stosowane zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz, wodoodporne i mrozoodporne);
 • masy epoksydowe (bardzo szczelne, odporne na uszkodzenia oraz środki chemiczne);
 • masy silikonowe, silikonowo-akrylowe i akrylowe (wodoodporne, stosowane do wypełniania szczelin, głównie przy urządzeniach sanitarnych oraz w przestrzeniach między płytkami w narożach ścian, również na ich styku z podłogą).

Najczęściej stosowane w kuchniach i łazienkach są zaprawy cementowe (bądź cementowe elastyczne) oraz masy silikonowe.

Spoiny cementowe. W przedstawionym przypadku, należy pozbyć się całkowicie pokruszonej oraz popękanej spoiny. Usuwa się ją spomiędzy płytek skrobakiem lub metalową szpachelką, potem pędzelkiem czyści się powstałą szczelinę z pyłu.

Przygotowując nową fugę, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta co do proporcji, gdyż już na tym etapie nadmiar wody powoduje, że fuga staje się mniej wytrzymała. Niewielką ilość spoiny nanosi się szpachelką lub pacą, którą rozprowadza się najpierw ukośnie między płytkami, a następnie prostopadle do krawędzi płytek. Nie wolno używać zardzewiałych narzędzi, ponieważ rdza może przeniknąć do zaprawy i będzie widoczna na spoinie. Po wyschnięciu fugi, płytki czyści się wilgotną gąbką. W miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą, spoiny zabezpiecza się środkiem impregnującym, który nanosi się za pomocą rozpylacza.

Spoiny silikonowe. Najpierw przed położeniem nowej warstwy silikonu, należy powierzchnię oczyścić, osuszyć i odtłuścić. Jeśli te podstawowe wymagania nie będą spełnione, wtedy powstaną nieszczelności, w których będą rozwijały się zarodniki pleśni. Wnikną one pod wypełnienie, czego widocznym efektem będzie czarny nalot oraz odspajenie i odklejanie się fugi. Jeżeli do tego dojdzie, konieczna jest wymiana spoiny.

Odklejającą się starą fugę silikonową, należy usunąć ostrym narzędziem, np. nożykiem. Następnie, na jej resztki, pędzelkiem nałożyć cienką warstwę rozpuszczalnika do silikonu. Zmiękczone kawałki zeskrobać szpachelką. Czynność tę powtarza się, aż do uzyskania czystej płaszczyzny.

Porowate krawędzie płytek pokrywa się środkiem gruntującym zalecanym pod uszczelniacze silikonowe, zamykającym pory i tworzącym warstwę polepszającą przyczepność. Brzegi płytek okleja się taśmą malarską.

Dopiero tak dokładnie przygotowaną szczelinę można wypełnić nową warstwą silikonu.

Redakcja BD
fot. Baumit

aktualizacja: 2014-10-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jak zazwyczaj, mało uzyteczna odpowiedź duzo pisania o najprostszym, rzadko wystepujacym przypadku. Pominiety zostal najczesciej wystepujacy przypadek czyli brudne, niestarannie połozone fugi odporne na wyskrobanie. Wtedy predzej poniszczymy plytki niz wyskrobiemy fuge. Co wtedy ?

Gość skier43

26 Mar 2015, 10:44

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze