Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Wrzosowe maty na ogrodzeniu

W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. Chodziło o ochronę przed mrozem - mówią Wiesia i Arek - czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry działki: wymiary 50 x 60 m; grunt piaszczysto-gliniasty. 

Parametry ogrodzenia:

 • Fundament liniowy, betonowy o gł. 150 cm i szer. 26 cm, wystający 20 cm ponad ziemią. 
 • Słupki z metalu 7 x 7 cm, przy bramie murki o wys. 2,70 m, wzniesione z cegły ceramicznej otynkowanej marmolitem. 
 • Przęsła o wys. 1,5 i szer. 3 m, z metalowych kształtowników zabezpieczonych proszkowo (wzdłuż ulicy) i z siatki (między sąsiadami); 3 furtki o szerokości 1 m. 
 • Brama rozwieralna, dwuskrzydłowa 2 x 195 cm. 
 • Napęd z siłownikami FAAC, 280 do 400 kg/m. 

Decyzja: narożne ogrodzenie od strony drogi zaprojektowali autorzy projektu naszego domu. Reszta ogrodzenia już istniała, bo sąsiedzi wcześniej otoczyli swoje posesje siatką. Brama wjazdowa i furtka obudowane są murem o opływowych kształtach, nawiązujących do architektury domu.

Spójna jest również kolorystyka. Dobraliśmy proste elementy z metalu, zabezpieczone proszkowo, by nie trzeba ich było konserwować. Fundamenty i murki zbudowała ekipa budująca dom, a metalowe ogrodzenie wykonała na zamówienie firma z Piaseczna, która pracowała przy naszym dachu.

Mur przy wjeździe oraz maty na ogrodzeniu dają użytkownikom wrażenie większej prywatności Bramę, furtkę i śmietnik obudowano murkiem nawiązującym do kształtu domu

Rady i przestrogi:

 • W zachodnim narożniku postawiliśmy murek, z myślą o chronieniu ogrodu przed wiatrami, nawiewającymi z gruntowej drogi pył. W praktyce okazał się zbyt krótki. W 9. roku użytkowania działki wzdłuż ogrodzenia przy ulicy, na długości 110 m przytwierdziliśmy (drutem) maty wrzosowe, które kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. I nie chodziło nam tylko o kurz.

  Przez ażurowe ogrodzenie do ogrodu wpadał mróz, który niemal co roku pasami wymrażał rośliny. Przesłona z mat pomogła. Użyliśmy mat wrzosowych, bo są długowieczne. Po zimie są pokryte kurzem, ale deszcze je świetnie myją.

  Podobnie dzieje się z tynkiem z marmolitu i proszkowo zabezpieczonymi częściami z metalu. Zdają egzamin w stu procentach. Ani razu nie konserwowaliśmy jeszcze ogrodzenia.
Elementy napędu (siłownik tubowy na skrzydle bramy) Wzdłuż drogi wykonano ogrodzenie z metalowych kształtowników
 • Mamy tylko zastrzeżenia co do wyboru rodzaju bramy i jej napędu. Obecnie zastosowalibyśmy bramę przesuwną, samonośną, chociaż musielibyśmy przebudować wjazd, bo długiego skrzydła nie ma gdzie schować. Mamy przesuwną bramę w domu w Karpaczu i działa lepiej niż dwuskrzydłowa. Kiedy wracamy do domu w zimie, po opadach śniegu, musimy zostawić samochód na drodze, pobiec po szufle i najpierw odśnieżyć podjazd.

  Siłowniki na skrzydłach bramy nie są w stanie pchać śniegu, zresztą nawet nie powinny. Poza tym moc napędu dobrano chyba "na styk", a warto mieć rezerwę mocy.

  Rok temu wymieniliśmy siłowniki na mocniejsze, ponieważ poprzednie nie były dostatecznie wydolne, kiedy temperatura spadała poniżej -15°C. Otwieranie trwało i trwało, jak na zwolnionym filmie. Musieliśmy wtedy przechodzić na otwieranie ręczne. Brama jest natomiast dostatecznie szeroka – bez problemu wjeżdża szambiarka o szerokości 2,5 m.
W zimie śnieg wokół bramy trzeba starannie uprzątać, aby nie obciążać siłowników Maty wrzosowe chronią ogród przed kurzem i mrozem
 • Nasz terier potrafił rozplatać zębami siatkę ogrodzeniową. Aby tego nie robił i nie uciekał przez dziury w ogrodzeniu, zamontowaliśmy dwa płaskowniki na dole siatki. Psy sąsiadów "chodziły" natomiast po jej oczkach do góry, pokonując ogrodzenie. Warto wziąć to pod uwagę przed wyborem ogrodzenia.

Koszty:

 • ogrodzenie metalowe 350 zł/m, 
 • mata wrzosowa o zaciemnieniu 50–60% i wym. 150 x 400 cm 79 zł/szt.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-04-30

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze