Budujemy Dom

Nigdy nie stosujcie drewna sosnowego na ogrodzenie!

Artykuł na: 4-5 minut

Mam drewniany dom, więc ogrodzenie również wykonałam z drewna. Za pierwszym razem popełniłam jednak podstawowy błąd - olchowe sztachety zamocowałam do poprzeczek z drewna sosnowego! - mówi Giesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2001 i 2017 r.

Nigdy nie stosujcie drewna sosnowego na ogrodzenie!

Ogrodzenie od frontu

 • O dł. 37 m i wys. 1,60 m, ze sztachet olchowych dwukrotnie zaimpregnowanych Drewnochronem. 
 • Fundament-podmurówka - liniowa o gł. 0,70 m, pod bramą i furtką o gł. 1,20 m. 
 • Furtka - o szer. 1,20 m, z dzwonkiem i zamkiem na klucz. 
 • Brama - przesuwna o szer. 5,50 m, jednoskrzydłowa, na rolce, bez napędu. 
 • Reszta ogrodzenia - z siatki powleczonej tworzywem sztucznym.

Decyzja: mam drewniany dom, więc ogrodzenie również wykonałam z drewna. Za pierwszym razem popełniłam jednak podstawowy błąd - olchowe sztachety zamocowałam do poprzeczek z drewna sosnowego! Po szesnastu latach z tych poziomych części zostało próchno i musiałam zbudować płot od nowa. Ponownie zastosowałam sztachety, bo stwarzają przyjazną atmosferę, powstrzymują wiatr, dzięki nim wewnątrz posesji jest cicho, zacisznie. Na poprzeczki tym razem wybrałam trwałe drewno modrzewiowe.

Wcześniej sztachety zamontowałam ze wszystkich stron, lecz teraz drewno założyłam tylko od ulicy, a tył i bok działki zamknęłam siatką powleczoną tworzywem sztucznym w kolorze zielonym. Taka siatka jest trwała i nie wymaga malowania, fantastycznie zlewa się z zielonym otoczeniem. W cieniu lepiej się sprawdza, niż drewno.

Widok na płot ze sztachet olchowych
Nowe sztachety z olchy tworzą płot od strony ulicy.
Stalowa brama ze sztachetami olchowymi
Do stalowej ramy bramy przytwierdzono sztachety na śruby.

Ogrodzenie ze sztachet olchowych - rady i przestrogi:

 • Sztachety są solidne, grube - kantówka ma wymiary 100 × 20 mm, długość 1,40 m - ale przyjechały do mnie surowe. Trzeba je było oszlifować i zaimpregnować. Szlifował je bratanek, impregnowałam sama, Drewnochronem. Trwało to 3 dni. Cieszyłam się, że biorę każdą z nich do ręki. Podczas dwukrotnego malowania mogłam się im dokładnie przyjrzeć i odrzucić wybrakowane. Potem brat z bratankiem przykręcali je do nowych poprzeczek specjalnymi odpowiednio długimi wkrętami do drewna.

  Już w dawnym ogrodzeniu zauważyłam, że tam gdzie drewno przylega do drewna, wkręty trzymają się mocno i stabilnie. W bramie i furtce ramy ją jednak stalowe i tam, gdzie drewno przylega do metalu, łączą je śruby. Niestety, śruby w tych newralgicznych punktach "zrywają się" i trzeba je wymieniać. Tamte poprzeczki z drewna najszybciej zaczęły próchnieć przy otworach z wkrętami, więc te miejsca zamierzam w tym roku jeszcze raz starannie pomalować impregnatem do drewna, podobnie jak wszystkie sztachety.

  Z doświadczenia wiem, że malowanie będę powtarzać potem co 3 albo 4 lata. Kolor impregnatu dobrałam do koloru okien i drzwi.

 • Planując ogrodzenie w 2001 r., od razu zadbałam o odpowiednią szerokość bramy wjazdowej i furtki. Samochód garażuję w zadaszonej wiacie, która znajduje się tuż przy płocie i to powoduje, że skręt jest ostry, pod kątem 90°. Dla wygody zamówiłam bramę o szer. aż 5,5 m, przesuwną, jednoskrzydłową, na ruchome skrzydło zostawiłam wolną przestrzeń między wiatą i ogrodzeniem. Trafiłam z tym w dziesiątkę, wjazd jest wygodny. Zamierzałam zamontować po kilku miesiącach do bramy napęd, ale ciągle miałam inne wydatki i plany spełzły na niczym.

  Po kilku latach bardzo długie i ciężkie skrzydło przeważyło przeciwwagę i jego przód opadł. Dodałam więc rolkę, która uniemożliwia opadanie, a mnie pomaga prowadzić bramę i ustawiać ją w zaczepie zamka. Pierwsza rolka już się zużyła, bez zwłoki założyłam nową, bo jest niezbędna.

  Kupiłam furtkę o szer. 1,20 m ze względu na to, że często korzystam z taczek. Wożę rośliny, drewno do kominka, dlatego chciałam, żeby światło furtki było szerokie. Polecam to rozwiązanie.

Ogrodzenie ze sztachet olchowych - koszty:

 • Sztachety 2000 zł, 
 • Siatka 1400 zł, 
 • Robocizna własna; 
 • Impregnat 340 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018
Polbram Steel Group Budowlaną Marką Roku 2018 Firma Polbram Steel Group, polski producent systemów ogrodzeniowych, otrzymała wyróżnienie "Budowlana Marka Roku 2018". Gala odbyła się ...
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC
Ogrodzenie ROMA Horizon w ofercie JONIEC Wachlarz produktów firmy JONIEC® poszerzył się o kolejne nowoczesne ogrodzenie: ROMA Horizon.
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram
Otylia i Elza - nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji. Nie tylko wyznacza granice, ale również nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ...

BULL624 TURBO i JIM.3ESATURBO - szybkość i bezpieczeństwo jedynie z marką Beninca

BULL624 TURBO - nowy siłownik do bram przesuwnych do 600 kg wagi bramy.

polecane produkty i technologie

KONSPORT - nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka KONSPORT to polski producent nowoczesnych ogrodzeń o niepowtarzalnym wzornictwie. 24 lata obecności w branży ogrodzeniowej dają gwarancję wysokiej jakości i estetyki naszych produktów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze