Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenia z metalu

Ogrodzenia z metalu to przede wszystkim siatka oraz różnego rodzaju gotowe panele z prętów lub płaskowników.

Siatka

Ogrodzenie z siatki
 (fot. Konsport)
Od lat najpopularniejsza, głównie z powodu niskiej ceny, jednak mało efektowna. Kompromisem między kosztami a estetyką może być wykonanie frontowej części ogrodzenia z metalu w inny sposób, np. z estetycznych paneli lub połączenia murowanych słupków z drewnianymi bądź metalowymi przęsłami. Pozostałe boki działki możemy ogrodzić siatką.

Siatka produkowana jest ze stalowego drutu; może on być splatany lub zgrzewany (oczka mają zazwyczaj wymiary 5x5 lub 6x6 cm). Drugi rodzaj siatki jest bardziej trwały, a wykonane ogrodzenie sztywniejsze. Oczka mogą mieć układ diagonalny lub prosty.

Drut jest chroniony ocynkiem albo warstwą tworzywa najczęściej w kolorze zielonym. Siatka powlekana tworzywem nie wymaga konserwacji, ocynkowaną powinno się malować.

Siatka jest sprzedawana w odcinkach 15-25-metrowych o wysokości od 1 do 2 m, w postaci rulonów. Nietypowa, choć również dostępna w handlu jest siatka 3-4-metrowa.

Panele

Siatka ogrodzeniowa
 (fot. Betafence)
 
Ogrodzenie z paneli
 (fot. Konsport)
Są produkowane ze stali lub aluminium jako gotowe elementy przeznaczone do umieszczenia między słupkami. Panele mogą mieć budowę tradycyjnego płotu sztachetowego.

Wtedy pionowe płaskowniki lub pręty są połączone umieszczonymi poziomo wzmocnieniami. Skierowane do góry końcówki sztachet mogą być zwieńczone elementami dekoracyjnymi.

Inny wariant to płaskowniki lub druty ujęte w ramę z kątownika. Metalowe panele są sprzedawane w komplecie ze słupkami z tego samego materiału. Coraz bardziej powszechne jest łączenie paneli i słupków bez spawania.

Słupki

Słupki są najczęściej stalowe, ale też aluminiowe. Jeśli stanowią komplet z panelami, mają ten sam kolor i stylistykę. Ponadto stalowe słupki, najczęściej o przekroju okrągłym stosuje się w ogrodzeniach z siatki. Mocuje się ją drutami. Konieczne jest rozpięcie pomiędzy słupkami (u góry i u dołu) linek stalowych, zabezpieczających siatkę przed obwisaniem.

Do ich naciągania służą specjalne napinacze. Produkowane są obecnie takie, które można zostawić na słupku, aby co jakiś czas korygować stan ogrodzenia z metalu. Słupki, jeśli są tylko ocynkowane – wymagaj ą okresowego malowania. Ponieważ słupki są pustymi w środku rurami, trzeba je zabezpieczyć od góry, aby nie dostawała się do nich woda.

Kute przęsła

Kute przęsła produkowane są ręcznie ze stali oraz żeliwa. Elementy stalowe są zazwyczaj ładnie zdobione i efektowne. Niestety są drogie. Kute żeliwo jest tańsze, ale za to bardzo ciężkie i coraz mniej popularne.
aktualizacja: 2009-08-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Siatka ze środkowego zdjęcia najciekawsza-nie rzuca się w oczy jak ta niebieska.

Gość bernard

08 Lip 2009, 08:10

Racja to że nie trzeba konserwować jest bardzo ważne ja właśnie z podobnego względu zdecydowałem się na betafence dobrze zabezpieczone przed korozja i wykonane.

Gość Ramon

18 Lut 2009, 14:19

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze