Budujemy Dom
Wokół domu / Ogrodzenia / Artykuły

Ogrodzenia betonowe

Ogrodzenia betonowe są bardzo popularne i stosunkowo niedrogie. Zwykle są alternatywą dla znacznie droższych ogrodzeń kamiennych, przy czym efekt, jaki dają, często może być porównywalny (betonowe prefabrykaty często przypominają kamień naturalny).

Tagi: beton
Słupki z wibroprasowanego, barwionego w masie betonu w zależności od koloru mogą imitować np. piaskowiec
Słupki z wibroprasowanego, barwionego w masie betonu w zależności od koloru mogą imitować np. piaskowiec (fot. Gigam-Bis)

Ogrodzenia betonowe mogą występować w postaci prefabrykowanych paneli, zbrojonego betonu monolitycznego, a także różnego rodzaju bloczków i pustaków. Prefabrykaty betonowe mogą mieć różne kolory i faktury.

Ogrodzenie z prefabrykowanych paneli

Jednym z najtańszych ogrodzeń w ogóle jest ogrodzenie z prefabrykowanych paneli, wykonanych z zagęszczonego przez wibrowanie betonu. Ma ono tę zaletę, że szybko się je montuje i rozmontowuje. Ogrodzenie składa się z betonowych, kwadratowych słupków o wysokości od 1 m do 2,5 m z przebiegającymi wzdłuż dwóch boków rowkami, w które wsuwa się betonowe panele. Słupki wystarczy wkopać w ziemię i zalać betonem, a następnie umieścić między nimi panele.

Tego typu ogrodzenia dostępne są w wielu wzorach (także ażurowe), jednak najlepiej prezentują się chyba te najprostsze, o gładkiej fakturze bez zdobień. Wadą płotów z betonowych paneli jest niezbyt atrakcyjny wygląd. Ogrodzenia takie można pomalować farbą akrylową, która dobrze łączy się z podłożem betonowym i jest stosunkowo tania lub jeszcze lepszą, choć nieco droższą, farbą silikatową. Można także obsadzić je krzewami lub pnączami. W sprzedaży dostępne są także panele z barwionego betonu (wtedy nie trzeba ich okresowo malować).

Ogrodzenie ze zbrojonego betonu monolitycznego

Kolejny typ ogrodzenia to ogrodzenie ze zbrojonego betonu monolitycznego. Aby nie wyglądało ono zbyt surowo, można obłożyć je płytkami kamiennymi lub klinkierowymi, ewentualnie pomalować i obsadzić pnączami. Innym rozwiązaniem jest tzw. suchy mur, czyli system kształtek betonowych z wyprofilowanymi w nich u dołu zamkami.

Ustawione bez zaprawy ogrodzenie (odpada nam konieczność spoinowania) zbroi się prętami stalowymi i wypełnia wewnątrz (od góry) betonem. Powierzchnia kształtek może imitować kamienie naturalne (granit, piaskowiec) o fakturze gładkiej lub łupanej, barwione na różne kolory. Ogrodzenia takie są trwałe, ładne i tańsze od konstrukcji z naturalnego kamienia.

Ogrodzenia z betonowych bloczków

Betonowe płoty można wznosić także z litych, łupanych bloczków, imitujących łupane kamienie (najczęściej piaskowiec). Są one dostępne w różnych kształtach, kolorach i fakturach. Elementy mogą być łupane jednostronnie lub dwustronnie. Układa się je jak cegły. Ogrodzenia z betonowych bloczków znakomicie komponują się z elementami kutymi i drewnianymi panelami.

Tomasz Wojciuk

aktualizacja: 2013-07-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Czesc. Czy wie ktos gdzie moge kupic bloczki jak w powyzszych przyhladach ale w rozmiarach najlepiej 29x29 x wysokosc zalezna od ilosc parti ktora ma 10 cm plus oczywiscie doliczenie fugi miedzy nimi

Gość Brtaej

23 Wrz 2017, 18:55

Ogrodzenia betonowe są trwałe i nie kosztują wiele. Płaciłem po 80zł za przęsło.

Gość marcin

04 Sie 2015, 11:29

Moja gmina dba o wyglad i asekuracyjnie (gdyby komus wpadl do glowy glupi pomysl) zabrania stawiania betonowych plotow

solange63

04 Mar 2014, 20:14

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów
Ogrodzenie łupane Gorc - bogactwo kolorów Ogrodzenie łupane to produkt, który firma JONIEC® ma w swojej ofercie od kilkunastu lat. Czas ten pozwolił na dopracowanie parametrów wpływających ...
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM
Siłownik do bram przesuwnych BULL8 OM BENINCA - jedna z najstarszych firm w branży, od blisko 40 lat produkuje we własnych fabrykach (znajdujących się wyłącznie we Włoszech) ...
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe
Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram Steel Group to polski producent systemów ogrodzeniowych stawiający na nowoczesny i modny design włączając gamę kolorów.
Najbardziej znane marki
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze