Budujemy Dom

Chcemy zabudować antresolę. W jaki sposób najłatwiej przykryć otwór w stropie?

Artykuł na: 2-3 minuty

Chcemy zabudować antresolę, by urządzić tam sypialnię i oddzielić ją od reszty domu. Otwór w stropie nad salonem ma wymiary 3 × 4 m. Zastanawiamy się, w jaki sposób najłatwiej go przykryć, tworząc podłogę na górze.

Chcemy zabudować antresolę. W jaki sposób najłatwiej przykryć otwór w stropie?

Odpowiedź eksperta: Wypełnienie tak dużego otworu w stropie wymaga zaprojektowania odpowiedniej konstrukcji, po wzięciu pod uwagę obciążeń stałych i zmiennych. Konieczne też jest opracowanie sposobu połączenia jej z istniejącym obramowaniem antresoli.

Pod względem wykonawczym, najprostsza będzie wersja drewniana - na odkrytych belkach o dużym przekroju bądź cieńszych elementach szkieletowych, osłoniętych np. płytami gipsowo-kartonowym. Ponieważ wokół antresoli utworzony został z pewnością wieniec żelbetowy, drewniane belki konstrukcyjne można będzie zamocować na stalowych wspornikach, osadzonych na metalowych dyblach rozprężnych.

Grube belki drewniane wystarczy oprzeć na przykręconym do wieńca kątowniku stalowym, np. 60 × 60 mm, a cienkie belki szkieletowe umocować kątowymi złączami ciesielskimi po obu stronach. Belki odkryte trzeba przedtem ostrugać i, odpowiednio do oczekiwanego efektu, pomalować, np. lakierobejcą. Poszycie z desek w postaci boazerii także wymaga wcześniejszego lakierowania i przybicia na wierzchu belek oraz oparcia na obramowaniu otworu.

Zależnie od uzyskanego poziomu pokrycia podłogi i rodzaju posadzki, na deskowaniu można ułożyć warstwę wyrównującą i wzmacniającą z płyt OSB, mfp o właściwej grubości, a na niej wełnę mineralną (wygłuszającą podłogę). Przy zastosowaniu elementów szkieletowych, na belkach można zamocować surowe deski lub płytę drewnopochodną o grubości nie mniejszej niż 22 mm, a sufit pokryć płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu podwieszanym. Na styku sufitu z obramowaniem antresoli można przytwierdzić ozdobne listwy maskujące, gdyż w tych miejscach z pewnością pojawią się pęknięcia.

Zabudowa otworu z antresolą - schemat
Zabudowa otworu z antresolą - schemat

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-05-30

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Witam. Jaki jest koszt zabudowania antresoli. Pozdrawiam

Gość Mimi

14 Sie 2018, 17:03

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl Do grona producentów oferujących nowoczesne stropy dołączyła kolejna firma. DS HOUSE z Lublina to kolejny producent, który wspiera system ...
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB PZITB w Poznaniu przyznał rekomendacje dla dwóch rozwiązań stropowych stworzonych przez KONBET Poznań - lekkiego stropu panelowego SMART ...
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom Na przedmieściach Warszawy, w miejscowości Marki, powstaje właśnie osiedle niskoenergetycznych domów jednorodzinnych - Osiedle Cegielnia ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwu- i trójwarstwowe?

Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe? Jaką grubość powinno mieć ocieplenie tych ścian?

polecane produkty i technologie

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".