Ściany z betonu komórkowego to same zalety!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ściany z betonu komórkowego to same zalety!

Ściany z betonu komórkowego wskazaliśmy ze względu na optymalną izolacyjność cieplną i akustyczną, łatwość obróbki, nieduży ciężar oraz przystępną cenę. Wiercenie otworów w murze nareszcie jest łatwe - mówią Magda i Rafał, którzy ściany stawiali w 2020 r.

aktualizacja: 2023-04-26 10:09:36

Dom:

  • Dwukondygnacyjny z pełnym piętrem, z garażem; powierzchnia 140 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe z bloczków betonu komórkowego P+W, 240 × 240 × 590 mm.
  • Ocieplenie ze styropianu (grafitowego) 20 cm.
  • Wykończenie - na zewnątrz cienkowarstwowy tynk silikonowy i okładzina imitująca piaskowiec; wewnątrz tynk cementowo-wapienny, farba lateksowa.

Decyzja: Jeszcze przed rozpoczęciem budowy wybraliśmy bloczki betonowe i tynk silikonowy. Te pierwsze wskazaliśmy ze względu na optymalną izolacyjność cieplną i akustyczną, łatwość obróbki, nieduży ciężar oraz przystępną cenę, natomiast rodzaj tynku ze względu na jego wysoką trwałość i wytrzymałość. W segmencie, w którym mieszkaliśmy poprzednio, mur wykonano z pustaków ceramicznych i przy wieszaniu szafek zdarzało się, że wiertło trafiało w pustą komorę wewnętrzną, przy wierceniu pojawiał się czerwony pył. To nam się nie podobało, postanowiliśmy sprawdzić bloczki betonu komórkowego.

Kupiliśmy wyroby z uchwytami (takie łatwo przenosić), wyprofilowane do montażu na P+W (szczelne łączenie elementów), poprosiliśmy murarzy o ułożenie ich z użyciem cienkiej zaprawy klejowej (zamiast tradycyjnej, grubszej). Zastosowaliśmy styropian grafitowy o grubości 20 cm (zamiast 12 cm). Oszczędności uzyskaliśmy, zlecając np. wylanie z żelbetu (na miejscu) słupów, nadproży itp. - gotowe takie elementy są droższe.

Mury wzniesiono z bloczków betonu komórkowego P+W, ocieplono grafitowym styropianem, wykończono tynkiem silikonowym.
Mury wzniesiono z bloczków betonu komórkowego P+W, ocieplono grafitowym styropianem, wykończono tynkiem silikonowym.

Ściany z betonu komórkowego - rady i przestrogi:

  • Mury wzniosła polecona ekipa murarzy. Na płycie fundamentowej (taką doradził wybrać kierownik budowy, ze względu na wysoko zawieszone wody gruntowe) najpierw ułożyła poziomą izolację przeciwwilgociową z folii o grubości 1 mm. Na niej - część konstrukcyjną nośną, stosując cienką spoinę z zaprawy klejowej. Chociaż rozpoczynała pracę w lutym, to realizacji sprzyjała pogoda bez mrozów - przegrody nie pękają, są szczelne i ciepłe. Na budowie zawsze było czysto, nie zostało dużo odpadów z bloczków (tu też uzyskaliśmy pewne oszczędności). Potem w lecie, przy kompleksowej realizacji termoizolacji i elewacji, wykonawcy także czekali na odpowiednią pogodę (bezdeszczową, bezwietrzną, nie upalną). Kiedy taka nastąpiła, sprawnie przykleili płyty styropianu (klejem naniesionym wzdłuż krawędzi płyt, metodą na tzw. warkocz, przytwierdzili je dodatkowo kołkami z PVC), na nich od razu ułożyli siatkę i zaprawę gruntującą (żeby szarego styropianu nie zniszczyło słońce). Elewację wykończyli tynkiem silikonowym i okładziną imitującą piaskowiec. Trwało to trzy tygodnie.
  • Budując dziś, nie zmienilibyśmy materiałów. We wnętrzu zawsze jest cicho, nie dokucza nam zbyt suche lub wilgotne powietrze, ani w lecie zbyt gorące, w zimie łatwo można je ogrzać gazową niskotemperaturową instalacją c.o., lub rozpalając ogień w kominku z systemem DGP (za gaz rocznie płacimy około 4000 zł, za bukowe drewno kominkowe 1600 zł). Wiercenie otworów w murze nareszcie jest łatwe.
Ściany z bloczków betonowych - na miejscu wylano z żelbetu m.in. nadproża, słupy, wieńce
Na miejscu wylano z żelbetu m.in. nadproża, słupy, wieńce.

Koszty budowy ścian z betonu komórkowego:

  • W 2020 r. - wzniesienie i wykończenie dwuwarstwowych przegród zewnętrznych (materiały i robocizna) 70 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

08 May 2023, 11:58

Komentarz dodany przez asdf: To nie jest artykuł tylko jakaś tandetna reklama. Chyba lepiej zblokować ten portal.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!