Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wykonanie balkonu na belkach stalowych

Balkony na belkach stalowych stosuje się od bardzo dawna, lecz początkowo nie dbano o ich oddzielenie od ścian izolacją termiczną.

Ocieplona płyta i balkon na belkach stalowych
Ocieplona płyta i balkon na belkach stalowych
Belki stalowe, na których oprze się żelbetowa konstrukcja, osadza się w stropie na etapie jego betonowania, w rozstawie 80–120 cm. Wysoka przewodność cieplna stali sprawia, że są one w ścianie mostkiem termicznym, choć jego powierzchnia nie jest duża – ograniczona do sumy przekroju belek.

Jednak ze względu na to, że może się na nich wykraplać wilgoć, w miejscu ich przejścia przez izolację cieplną trzeba je zabezpieczyć np. farbą bitumiczną, aby zapobiec korozji, która mogłaby z czasem osłabić konstrukcję. Pozostałe części belek są dostatecznie chronione przed korozją przez betonową otulinę.

Belki stalowe podtrzymujące balkon wymagają solidnego zamocowania, dlatego osadza się je w stropie, a nie tylko w samym wieńcu. Najczęściej stosuje się hutnicze profile dwuteowe o wysokości 80–100 mm, które zwykle mieszczą się w grubości stropu (możliwe jest nawet umieszczenie dodatkowego ocieplenia belki od spodu). Oczywiście przekroje belek, ich rozstaw i sposób osadzenia powinny być określone w projekcie wykonanym przez konstruktora z uprawnieniami projektowymi.

Wykonanie balkonu na belkach stalowych

Po zabetonowaniu i związaniu stropu podwiesza się do belek deskowanie płyty balkonowej: w tym celu do belek stalowych podwiązuje się drutem belki drewniane o przekroju 10 × 10 cm w odstępach ok. 1 m. Później na belkach układa się deski grubości 32 mm i przybija obramowanie płyty balkonu.

Końce belek stalowych należy powiązać, aby zapobiec ich rozsunięciu podczas betonowania. Między belkami układa się zgodne z projektem zbrojenie poprzeczne i wzdłużne. Powinno się ono kończyć przed ścianą domu, w pasie izolacji cieplnej, którą się tam umieszcza przed betonowaniem. Do końców belek stalowych można przyspawać słupki do zamocowania balustrady.

Do betonowania należy użyć betonu klasy przynajmniej C 16/20 (B20). Podczas betonowania należy zwracać uwagę, by zarówno belki, jak i zbrojenie zostały otulone przynajmniej 2,5-centymetrową warstwą betonu.

Przekrój przez balkon na belkach stalowych
Przekrój przez balkon na belkach stalowych

Cezary Jankowski

 

aktualizacja: 2011-08-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze